Начало / Интереси / Проповеди / „Да няма помежду ви разцепления…”

„Да няма помежду ви разцепления…”

8 Неделя подир Петдесетница

„Моля ви, братя, в името
на Господа нашего Иисуса Христа,
да говорите всички едно и също.”
(1 Кор.1:10)
В тази молба, брата и сестри, няма скрит смисъл.
Както тук сме се събрали сега и сме в единомислие, тъй иска от нас Господ да сме и навън, в света, въпреки че сме наобиколени от всичките му ежедневни клопки… и прелести.
Защото лесно е когато сме в Божия храм да запалим свещичка, да се помолим. Но разцеплението помежду ни започва едва напуснали дверите на храма. Задълбочаваме се в ежедневните си проблеми и, разбира се, това ни отдалечава от единственият истински смисъл в нашето битие – а именно Господа нашего Иисуса Христа. Той вече престава да е наш център, вниманието ни е насочено другаде. И никак не е случайно, че молбата на Св. Ап. Павел до Коринтяни е: „Моля ви, братя, в името на Господа…”. Не в нечие друго име, а именно в името на Господа. Защото Той – Господ – Е нашата призма, през която да гледаме света.

Множеството народ, наситен с петте хляба и двете риби, е изпитвало страх, умора. Денят на всеки един от тях е бил тежък. Всеки един наш ден… и той е тежък, тъй като имаме да се грижим за толкова много неща! Но като си дадем сметка за извършеното, преди да си починем в съня, ще установим, че каквото и да сме свършили… някак встрани от вниманието ни е останало да отделим едни пет минути за да се помолим на Господ, да Му благодарим. И както казва Св. Ап. в своето послание: „Благодаря на Бога, че не съм кръстил никого от вас,… та да не каже някой, че съм кръстил в мое име.(1 Кор.1:14-15). Сам той, благовестителя на словото Божие, благодари на Господа, а ние… тези кратички думички: „Благодаря ти, Господи!” не изричаме. „Защото Христос не ме прати да кръщавам, а да благовествувам.(1 Кор.1:17), продължава Ап. Павел в посланието си. И част от Неговото благовестие е „Да няма помежду ви разцепления, а да бъдете съединени в един дух и в една мисъл.(1 Кор.1:10).
А неговото послание не са думи към някакъв си там народ, живял преди две хиляди години. Те са думи насочени право към нас, към всеки един от нас. И то не само когато сме тук, по време на Светата Литургия, но повече когато сме по-близо до света… и някак си, като че безцелно – по-далеч от Бога. „Нима Христос се е разделил? нима Павел биде разпнат за вас? или в име Павлово се кръстихте?(1 Кор.1:13) пита Св. Ап. Павел.
Това трябва да ни смути.
Вътрешно.
Много.
И всеки да се запита – дали сега, дали по друго време някакво – но да отправи критичният въпрос към себе си; въпрос, зададен преди две хилядолетия. Попил всеки един миг, докато достигне до нас сега. Натежал. За да ни събори от вродените ни и придобити предразсъдъци. Та да си дадем сметка пред нас, поне на първо време. За да видим, че „Не доброто, което искам, правя, а злото, което не искам, него върша.(Рим.7:19).
Братя и сестри,
Толкова дребничък въпрос, но имащ в себе си колосална сила, с която да ни повали – като прашинка. Въпросът дали сме Христови или сме някакви други… и не сме Христови. Тук е молбата на Св. Ап. Павел, изречена с кротост. Изказана с любов. Дадена ни даром.
И като всяко едно нещо, което ни е подарено, и на което отдаваме особено значение и внимание, нека и на това бъде така. Да не загърбваме тези слова – „Да няма помежду ви разцепления…(1 Кор.1:10)– а да си ги спомняме всеки ден. И така рано или късно ще ги издълбаем като в гранитна плоча в душата си. Защото те са стъпили върху Божия закон, който няма разцепление. И за да не бъдем ние тези, които ще се разединят помежду си, едва напуснали притвора на храма и навлезли в света, е добре за нас да видим кое е сила Божия. И отговорът изниква от само себе си: „Защото словото за кръста е безумство за ония, които гинат, а за нас, които се спасяваме, е сила Божия.(1 Кор.1:18).
Амин.

Автор: Христо Димитров

За Ангел Карадаков

Виж още

Божието лозе и злите лозари

Притчата, която чухте днес при четенето на литургийното св. евангелие, се отличава от всички други ...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *