По покана на Знеполския епископ Мелетий – ректор на Софийска духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, и с благословението на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, Видинският митрополит Пахомий извърши чина на обновлението на едноименния семинарски храм и възглави празничната света Литургия, информипара от духовното училище.
В съслужение с двамата архиереи бяха архимандрит Никодим – духовен надзорник на Видинска епархия, протойерей Козма Поповски – ефимерий на семинарския храм, свещеник Слави Спасов – заместник-ректор на семинарията, свещеник Димитър Стефанов и дякон Борислав Василев.
Преди началото на светата Литургия беше извършен чинът на обновлението на храма, който през последните години е преминал през цялостен ремонт и нова художествена украса.
Ремонтните дейности на храма и на целия семинарски комплекс започнаха по времето, когато митрополит Пахомий бе ректор на семинарията като Браницки епископ, а негов заместник-ректор бе епископ Мелетий. След това трудът по обновяването е продължен от сегашното ръководство на духовното училище.
Обновеният храм „Св. Йоан Рилски“ ще продължи да бъде място за молитва както за семинаристите, така и за вярващите, които посещават неделните и празничните богослужения.
Празничното богослужение беше украсено с песнопения, изпълнени от ученици на семинарията, а храмът се изпълни с множество вярващи.
В своето слово митрополит Пахомий поздрави епископ Мелетий и ръководството на семинарията за усилията им в духовното обгрижване, образованието и възпитанието на учениците, както и за развитието на материалната база на учебното заведение. Той подчерта, че храмът е не само Дом Божий, но и място, където бъдещите духовници на Българската православна църква се докосват до богослужебния и литургичния живот на Църквата.
От своя страна епископ Мелетий благодари на митрополит Пахомий за приноса му към развитието на семинарията през годините, както и на Светия синод и Българския патриарх Даниил за оказваната духовна и материална подкрепа.
В знак на признателност ректорът връчи благодарствени грамоти на дарителите и спомоществувателите, участвали в обновлението на храма. Тържеството завърши с многолетствие, след което двамата архиереи благословиха присъстващите, а учениците и вярващите си отправиха взаимни поздравления по повод духовния празник.
Добротолюбие Православие, вяра, църква