Начало / Uncategorized / Църковните канони

Църковните канони

От Вселенските и поместните събори, както и от отделни отци на Църквата са постановени канонични закони. Те са възприети от цялата Православна Църква като нормативни за християнското учение и изповедание. 

Думата „канон“ означава правило, норма или мерило за съждение. Така погледнато каноничните закони не са закони в юридическия смисъл и не могат да се идентифицират със законодателство, както то се разбира и функционира в обществото и в правото.

Сред Църковните канони можем да различим от една страна такива от догматично и доктринално естество, а от друга страна – от практически, етичен и структурен характер. На следващ етап се разграничават такива, които подлежат на промени и такива, които са непроменливи при каквито и да е условия.

Догматични са каноните, дефинирани на събори и отнасящи се до членовете, определени в Символа на християнската вяра.

Например – природата и личността на Иисус Христос. Въпреки че такива канони могат да се обяснят и доразвият с нови и различни думи, на практика тяхното основно значение остава непроменено, независимо от това, че Църковното Предание се развива с течение на времето.

Някои канони от морално и етично естество също принадлежат на групата на неизменимите закони.

Това са такива канони, чието значение е безусловно и вечно и тяхното нарушаване не може да бъде оправдано по никакъв начин. Такива например са каноните, които забраняват продажбата на църковните тайнства.

Има канони от практическо естество, които могат да се променят и всъщност са променяни през различни периоди от съществуването на Църквата. Има и такива, които биха могли, но не са променени, защото такова е било решението на Църквата. Пример за първия вид е канонът, който изисква ръкоположение над свещеник да се извършва след като е навършил тридесет години. В този случай, въпреки неотменяемостта на този канон и факта, че той на теория задава един стойностен стандарт, нуждите на Църквата са довели до неспазването му в реалния живот. Пример за втория тип е канонът за безбрачието на епископите на Църквата.

Не винаги е ясно кои канони са израз на основополагащи характеристики на християнския живот и кои не са. Често има периоди на противоречия относно приложимостта на някои канони в даден момент и при определени условия. Подобни фактори обаче не бива да предизвикват смущение или изкушение сред членовете на Църквата, нито пък да водят до сляпо прилагане на всички канони с еднаква тежест и сила или пък да изключват прилагането на всички тях като безсмислени и ненужни.

На първо място каноните са „на Църквата“ и следователно не биха могли да се прилагат като „позитивно право“ в юридически смисъл. На второ място каноните категорично не са изчерпатели и следователно не покриват всички аспекти от Църковния живот и вяра. В болшинството си те възникват в отговор на конкретен догматически или морален въпрос, или в резултат на отклонение от Църковния живот. В повечето случаи те носят белезите на даден исторически спор, който обуславя не просто конкретната им формулировка, но и съществуването им изобщо.

Взети поотделно каноничните закони на Църквата могат да са объркващи и подвеждащи, и следователно повърхностните хора биха казали: “или ги прилагайте вкупом, или ги отхвърлете изцяло”. Но взети заедно в целостта на Църковния живот – богословски, исторически, каноничен и духовен — тези канони заемат своето точно място, изпълняват своята задача и представляват в съвкупност богат източник за разбирането на живата Божия Истина в Църквата. Ключовите фактори при разглеждане на Църковните канони са християнското познание и мъдрост, които произхождат от практическото изследване и духовната задълбоченост. Не съществува друг „ключ“ за тяхното прилагане. Според Православната вяра всеки друг подход би бил едновремено неправославен и нехристиянски.

Автор: протопрезвитер Тома Хопко

Превод от английски: Елена Папучиева

Публикацията е част от поредица беседи на протопрезвитер Тома Хопко, които ще бъдат публикувани по повод изпълването на 85 години от неговото рождение. 

Още публикации: 

За живота на човека в света

Девицата днес ражда Свръхестествения, и земята поднася на Непристъпния пещера

Молитва, пост и милостиня

Въведение на Пресвета Богородица в храма – беседа

ДОБРОТОЛЮБИЕ

Сайтът Добротолюбие е православна медия, създадена през 2012 г. В сайта се публикуват текстове, новини и интервюта, свързани с Православната църква в България и по света, както и авторски и преводни материали на български и чуждестранни духовници и богослови. В своята дигитална платформа сайтът предоставя мултимедийно съдържание на своите читатели.

За Ангел Карадаков

Виж още

Над 140 деца ще участват в награждаването на конкурса „Възкресение Христово“ в Благоевград

Награждаване на конкурс ,,Как изглежда Възкресението Христово през очите на едно дете“ предстои в църквата ...