С цветя, духови оркестри, камбанен звън и възгласи „Достоен“ новоизбраният Видински митрополит Пахомий бе посрещнат в своята епархия.
Той бе избран от Св. Синод на БПЦ – БП за нов Видински митрополит на 9 февруари и така стана седмият митрополит на Видинската епархийска катедра след учредяването на Българската екзархия. Въдворяването на митрополит Пахомий съвпада и със 153-тата годишнина от избора на Българския екзарх Антим I за предстоятел на Българската екзархия.
На границата на епархията
На обяд на 15 февруари Високопреосвещеният митрополит Пахомий бе тържествено посрещнат в първото село на епархията – Сумер, където в храм „Св. преп. Петка Търновска“ бе отслужен кратък благодарствен молебен. Сред присъстващите в храма бяха кметовете на Монтана – Златко Живков, на Вършец – Иван Лазаров, на Георги Дамяново – Нина Петкова и областният управител на Монтана – Калин Хайтов.
В своето слово протосингелът на Видинска митрополия архимандрит Антим припомни за служението на предишните Видински митрополити, чийто духовен наследник и приемник е митрополит Пахомий. С приветствие се обърна и кметът на Монтана, който поздрави новоизбрания митрополит, като обърна внимание, че той идва на служение в един от най-благодатните, но и изпълнени с предизвикателства региони на България. От своя страна новият Видински архиерей каза: Според човешките си слаби сили ще се трудя усърдно и всеотдайно за спасението на всяка поверена ми от Господа душа, за утвърждаването на светата православна вяра, за благопреуспяването на епархийската ни Църква. Особена грижа ще имам към най-малките, към бъдещето на България – към нашите деца и младежи, които живеят в нелеки времена и които трябва да могат да намират в Христовата църква изход от всяка безпътица и ориентир за достоен живот.
Заедно с митрополит Пахомий в неговото първо влизане във Видинска епархия бяха и Врачанският митрополит Григорий, който управляваше епархията до избора на нов митрополит, както и Мелнишкият епископ Герасим – гл. секретар на Св. Синод.
Посрещане в град Монтана
Следващата спирка от посрещането на новоизбрания митрополит Пахомий бе град Монтана. В новоосветения храм „Св. Дух“ той бе тържествено посрещнат от духов оркестър и десетки свещеници, като в църквата бе отслужен и молебен. Кметът на Монтана Златко Живков приветства митрополит Пахомий, като каза, че в областния град и във всички 23 села на община Монтана има православни храмове, а само от началото на XXI век са изградени шест напълно нови църкви, включително храмът „Свети Дух“. „Добре сте дошъл в епархията, Ваше Високопреосвещенство! Надяваме се, че ще продължите всички хубави неща, които Вашите предшественици – Дометиан и Даниил – започнаха. Пожелаваме Ви Господ да Ви дава здраве, за да се трудите за доброто на епархията ни“, каза Живков. Той посочи, че Монтана е географски, икономически и спортен център на Северозападна България, и се радва да посрещне така тържествено новия си митрополит.
От своя страна Видинският митрополит Пахомий благодари на гражданите на област Монтана, на кметовете и областния управител, че са дошли да го подкрепят в първите му стъпки в епархията. Той се обърна към местната власт с думите: Този прекрасен, красив, голям храм, издигнат за възхвала на Бога, за молитва и духовно общуване, е и свидетелство за вашата подкрепа и отношение към Православната църква. За мен е голяма чест да бъда сред вас.
Митрополит Пахомий призова да се грижим да децата и най-вече за духовното им израстване, защото нищо не е по-важно и не дава по-голяма сигурност в живота от връзката им с Бога.
Тържествено посрещане във Видин
С възгласи „Достоен“, цветя, духов оркестър, църковни песнопения и с радост в очите видинчани посрещнаха новия си архипастир. В литийното шествие до централния площад „Бдинци“ участваха Българският патриарх Даниил и митрополити от Светия Синод, както и духовници, монаси и монахини, народни представители, кметове от различни духовни околии, областният управител на Видин, ръководители на институции и стотици миряни. В словото си в центъра на града митрополит Пахомий каза: С искрено вълнение и трепет, с радост и признателност свързвам от този момент насетне живота си с живота на Видинската епархия. Чувам богомъдрия Павел: Внимавайте, прочее, върху себе си и върху цялото стадо, сред което Дух Светий ви е поставил епископи, да пасете църквата на Господа и Бога, която Той си придоби със Своята кръв (Деян. 20:28). Като архипастир на богодаруваната ми епархия съм задължен да отдавам всичките си сили, трудове и старания за утвърждаването в Христовата вяра и православното благочестие на клира и народа. Задължен съм да работя за единството на епархийската ни църква, за мира и за добрата воля между човеците. Ще дам всичко от себе си, та в своя митрополит младите да намират разбиране и насърчение, възрастните – утеха и подкрепа, немощните – помощ, самотните – защита, разколебаните – насока. И това, разбира се, е възможно единствено чрез животворящата благодат на Божия Син Иисус Христос и по ходатайството на Пречистата Му Майка и светите Му угодници. Съзнавам отговорността си и не без страх приемам този дълг. Опора и вдъхновение за митрополитското си служение виждам в славното минало на епархията, в героизма и добродетелите на народа по тези земи, в примера на достойните Видински митрополити, заемали преди мен престола. Идвайки към престолния град днес, приемайки поздравленията и благопожеланията на христолюбивия народ на Видинска епархия, си дадох сметка какви прекрасни души ще имам около себе си и на какви отдадени на Бога хора ще мога да разчитам. Приканвам вседушевно държавни, културни и обществени институции, както и всеки жител на епархията заедно да продължим започнатото от нашите велики предци дело на съзидание – съзидание материално, но и съзидание духовно: заедно да издигнем здание, стройно сглобено, възрастващо в храм свят в Господа (Еф. 2:21).
Кметът на града Цветан Ценков подари на митрополит Пахомий омофор и епитрахил, както и комплект дикири и трикири, като му каза: „Вярваме, че под Вашето ръководство Видинската епархия ще продължи да се утвърждава като средище на вярата, нравствеността и духовното просвещение. В този празничен за нашата епархия и светата ни църква ден ние посрещаме нашия нов духовен водач. Посрещаме го с вяра, надежда и любов. Посрещаме го и с благодарност за каноничния избор, който предопредели неговия по-нататъшен път в този китен край на нашата скъпа родина България“.
Въдворяване в катедралния храм „Св. вмчк Димитрий Солунски“
Тържествата продължиха с въдворяване и тържествено богослужение в катедралния храм „Св. вмчк Димитрий Солунски“, където новоизбраният Видински митрополит възглави празничната вечерня, като в нея молитвено участие взеха Българският патриарх Даниил и митрополитите от Св. Синод – Великотърновски Григорий, Ловчански Гавриил, Пловдивски Николай, Неврокопски Серафим, Старозагорски Киприан, Врачански Григорий и Сливенски Арсений, както и епископите Мелнишки Герасим – гл. секретар на Св. Синод, Адрианополски Евлогий – игумен на Рилската св. обител и Знеполски Мелетий – ректор на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“. Песнопенията на богослужението бяха изпълнени от хора на Софийската семинария. В края на богослужението Врачанският митрополит Григорий прочете Акта за проведения избор на Видински митрополит, а Българският патриарх Даниил – Патриаршеското и синодално послание към паството на Видинска епархия. В своето слово митрополит Пахомий каза: Копнежът на моето сърце е да мога, пребивавайки в това апостолско служение, да придобивам колкото се може повече души за спасение в Бога. Защото Господ е заръчал на апостолите: Вървете след Мен и аз ще ви направя ловци на човеци (Мат. 4:19). Няма нищо по-съкровено и по-прекрасно от човешката душа, която Господ сътвори по Свой образ и подобие. Красивите души на моите епархиоти живеят вече векове сред красотите на Божието творение. И аз се утешавам с хубостта на този благословен български край – с неговите чудни планини, реки, долини, равнини, подарени ни от Бога за радост и за полза. Уповавам се на думите на цар Давид, които чухме тази вечер: Ти поиш планините от Своите височини, с плодовете на Твоите дела се насища земята. Ти правиш да расте трева за добитъка и злак за полза на човека, за да произведеш из земята храна (Пс. 103:13-14). Нека щедрата Христова десница да напоява и насища духовното лозе тук, по бреговете на Дунав и в полите на Балкана, та да принася спасителен плод. Скъпи в Бога чеда на Видинска епархия, благодаря ви за проявената любов към мен. Днес вие излязохте да посрещнете своя архипастир. Аз видях вашето сърдечно отношение към мен и съм ви искрено признателен. От своя страна това ме задължава неуморно да се трудя с вас за общото благопреуспяване, за общия духовен напредък, за нашето в Христа спасение. По Божията благодат и с отеческа обич ще се грижа за понеслите кръста на свещенството, с ревност ще подкрепям монашестващите, с радост ще откликвам на нуждаещите се, с охота ще поддържам младите и винаги ще се моля за Вас. Прося и вашата молитва за мен. Нека Божията милост ни ръководи по пътя на Христовата любов!
Тържественото богослужение завърши с многолетствие, а десетки православни християни взеха благословение и поздравиха своя нов архипастир, като му пожелаха Бог да се грижи за него, да го пази и да му помага в делото на спасението, та той ревностно и с искрено сърце да води своето паство към царството Божие.
Първа света литургия
С годишнина от избора на Българския екзарх Антим, който е и пръв Видински митрополит, съвпаднаха встъпването в длъжност и първата света Литургия на седмия по ред архиерей от най-новата история на епархията – новоизбрания митрополит Пахомий. В тържественото богослужение молитвено участие взе Българският патриарх Даниил. С новия митрополит съслужиха и митрополитите: Великотърновски Григорий, Ловчански Гавриил, Пловдивски Николай, Неврокопски Серафим, Старозагорски Киприан, Врачански Григорий, Сливенски Арсений; епископите: Мелнишки Герасим – гл. секретар на Св. Синод, Адрианополски Евлогий – игумен на Рилския манастир, Знеполски Мелетий – ректор на Софийската духовна семинария; архим. Йоан – протосингел на Софийска света митрополия, архим. Антим – протосингел на Видинска света митрополия, както и архимандрити и йеромонаси, игумени на манастири във Видинска епархия, множество свещеници и дякони, водени от протодякон Иван Петков. Молитвено участие взеха и сестринствата на Клисурския и Раковишкия манастири.
За благоукрасяването на Тайнството Евхаристия помогнаха учениците от Софийската духовна семинария, които изпълниха песнопенията на утринното богослужение и на светата Литургия.
В първото си слово след встъпването си в длъжност митрополит Пахомий изрази благодарност на Българския патриарх и митрополитите за оказаната му подкрепа и високо доверие както при избирането му за високото служение, така и за братската им подкрепа в този ден. Митрополит Пахомий потвърди отново своето намерение да продължи развитите вече дейности и инициативи от Българския патриарх Даниил в качеството му на Видински митрополит и изрази готовността си да положи всички усилия за благопреуспяването на Видинска епархия.
„Всички хора от Видинска епархия, които имат най-вече духовна нужда – могат се обръщат към мен, защото времената, в които живеем днес, са много лукави. Когато четем житията на светиите, особено през първите врекове – виждаме гонението на християните: то е било открито – с меч, с огън. А сега си мислим, че живеем в други времена, но дяволът е станал още по-изкусен в това да хваща душите на хората и ние трябва да бъдем внимателни върху себе си – с ума, очите си, сърцето си, в това, което гледаме, в това, което осъзнаваме и за съжаление – което влиза в сърцето ни. Защото ако не е правилно – то по някакъв начин изменя природата на човека“, каза в проповедта си митрополит Пахомий.
След края на празничното богослужение, пред мавзолея на екзарх Антим I в града бе отслужена заупокойна молитва за него и за другите служили с ревност по Бога Видински митрополити – Кирил, Неофит, Филарет и Дометиан. Цветя поднесоха не само духовниците, но и директорът и част от възпитаниците на ППМГ „Екзарх Антим I“ във Видин.
„Искам да поздравя всички от Природо-математическата гимназия във Видин, както и тези, които някога са решили тя да носи името на този велик българин екзарх Антим като техен патрон. Радвам се, че и учениците са днес до мен като воини – ние се нуждаем от такива родолюбиви българи по всяко време, но особено в днешни дни. Такива деца, които да защитават и твърдо да могат да отстояват истината – нещо, за което се изисква много сила, много вяра, много твърдост и много памет за нашата история“, каза пред мавзолея на екзарх Антим I новият Видински митрополит – като още веднъж припомни ревността, твърдостта във вярата и това, което първият видински архиерей е оставил в наследство на своята епархия.
Източник: Официален сайт на Св. Синод