Начало / Uncategorized / Реставрирани са стенописите на Захари Зограф в съборната църква на Троянския манастир

Реставрирани са стенописите на Захари Зограф в съборната църква на Троянския манастир

Реставрирани са стенописите на Захари Зограф в съборната манастирска църква „Успение на Пресвета Богородица“ в Троянския манастир. „Напълно обновени са стенописите по екзонартиката, притвора и по-голяма част от кораба на храна“, съобщи архимандрит Стефан, брат на игумена на Троянския манастир, съобщава БТА. 

През миналата година е приключила напълно реставрацията на централния купол с барабана и пандантивите, а през тази година реставрацията ще продължи с олтара на храма. „Стенописите ще бъдат почистени, реставрирани, консервирани и предадени на поколенията в един прекрасен вид“, каза архимандритът. Той посочи, че храмът е най-старият запазен в манастирския комплекс и е паметник на културата от национално значение.

Голяма част от стенописната му украса е дело на възрожденския художник Захари Зограф.

Реставрацията се извършва от троянското реставраторско ателие „Полихромия Петрови“ СД. Семейството, което стои зад дружеството, е било част от екипа, започнал реставрацията на храма по държавна поръчка през 80-те години на миналия век.

„Те реставрират не само църковна живопис, иконопис, иконография и стенопис, но и много сгради-паметници на културата, като имат солидна биография в това отношение. Реставраторите са и майстори на позлатяването на архитектурни елементи и са участвали са в обновяването на Народния театър и Централната баня в София, понастоящем Музей за историята на София“, заяви отецът.

Реставрацията на храма „Успение на Пресвета Богородица“ е започнала много отдавна и с прекъсвания продължава близо 40 години. „До един момент работехме изцяло с пари, отпуснати от Министерство на културата по проекти. Стойността на направените през последните шест години реставрации е над 1 000 000 лева и е поета от частен дарител, който към момента не желае да бъде афиширан. Ктиторът е и най-големият благодетел на Бачковския манастир“, допълни той.

Появата на анонимния благодетел е позволила на манастирската управа да пренасочи средствата, отпуснати от Министерство на културата, към други проекти в светата обител. Не само трудът, но и съответните консумативи, които са необходими – професионално скеле, златен варак, всичко до последния детайл, разказа наместникът на манастира.

Архимандрит Стефан посочи, че реставрацията е почти непрекъснат процес, като поради проблеми с покрива на църквата в миналото, стенописите, по които е работено през 80-те години, сега също имат нужда от освежаване, а някои и от реставрация.

Интересно е да се каже, че във времето, в което реставраторите изчакват мокрите процеси по стенописите да изсъхнат, те работят по част от иконите в манастирската сбирка. „Под всяка една от иконите в манастирския музей е поставена цена за нейната реставрация и всеки, който желае може да дари за тяхната реставрация. Имаме все повече реставрирани икони от музейната сбирка“, допълни архимандрит Стефан.

ДОБРОТОЛЮБИЕ

Сайтът Добротолюбие е православна медия, създадена през 2012 г. В сайта се публикуват текстове, новини и интервюта, свързани с Православната църква в България и по света, както и авторски и преводни материали на български и чуждестранни духовници и богослови. В своята дигитална платформа сайтът предоставя мултимедийно съдържание на своите читатели.

За Ангел Карадаков

Виж още

Беседа на Неврокопския митрополит Серафим ще се състои в Гоце Делчев

На 20 март (четвъртък) 2025 година от 18:30 часа в сградата на Неврокопската света митрополия ...