Начало / Uncategorized / Самочувствие, самодоволство и самокритичност – проповед за Неделя на Митаря и Фарисея

Самочувствие, самодоволство и самокритичност – проповед за Неделя на Митаря и Фарисея

За да изгради здрави и плодотворни отношения с околния свят и с ближните си, човек трябва да има добро самочувствие; за да обича другите, той трябва да обича и себе си — тялото си, физи­ческите си дадености, дарбите и способностите си.

Защото всич­ко, което човек има като личност, всичко, което той е, е дар от Бога. Някой име повече, друг – по-малко, но не в количеството и силата на дарбите е нашето богатство и самочувствието ни, а в отношението ни към тях. Защото истински богат е не този, който има много, а този, който е доволен от това, което има, от това, с което Бог го е дарил. А Бог на всички е дал достатъчно и предос­татъчно, така че всеки трябва да бъде доволен и благодарен; все­ки, съзнавайки добре колко богато Бог го е дарил и колко високо го е поставил – всъщност „понизил го е малко нещо спрямо ангели­те” (Пс. 8:6) – трябва да има добро, голямо, високо самочувст­вие.

Някои тук биха могли да възразят, че Бог не разпределя спра­ведливо дарбите и качествата – на едни дава щедро и преизобилно, а други направо ощетява. Това не е така. Бог дава различни дарби на хората и никого не ощетява. Ако се запознаем с биогра­фиите на преуспелите, в която и да е област на човешката дейност, велики личности, ще видим, че малка част от тях са били необик­новено надарени. Повечето са имали средни или малко над сред­ните заложби, но са постигнали забележителни висоти благодарение на голямото си трудолюбие и постоянство. А други, много по-талантливи, но не така работливи техни съвременници са си оста­нали на стартовата линия, където Бог ги е поставил, и не са мръд­нали и метър напред. Но пак припомням, че дарбите са твърди различни. Братът на професора може да няма качества на учен, но би могъл да стане, например, голям готвач; сестрата на вели­ката оперна певица може да пее фалшиво, но Бог не я е ощетил с нищо, защото ако тя би се потрудила, колкото сестра си, би могла да стане превъзходна дизайнерка. Практиката го е потвърдила, а и от собствен опит знаем, че твърде често не най-талантливите, а най-трудолюбивите достигат върховете. Тъй че никой не може да се оплаче, че Бог малко му е дал; просто трябва да се вгледа внимателно в себе си – това е много важно задължение на роди­телите относно децата им! – да намери себе си и да започне да се труди. След време сам ще се учуди на своите постижения.

Доброто самочувствие, което ние като Божии чеда и вярващи християни трябва да имаме (а и психолозите ни съветват същото) не трябва обаче да се изражда в самодоволство.

Самодоволст­вото е заслепение, застой, спиране на движението и на растежа. А знаем застоялата вода колко бързо зеленясва и се вмирисва. Съ­щото става и с душата на човека, когато сметне, че няма какво повече да учи, няма какво повече да постига и няма към какво да се стреми. Всъщност самодоволството е дълбока и пагубна ле­ност, а леността е смъртен грях. Самодоволството е духовна смърт.

Самодоволният човек неизбежно е високомерен и горд. А ни­що не е така оскърбително за Бога и гибелно за човешката душа, както горделивото самодоволство. От всички грехове този изглеж­да най-безнадежден и най-трудно лечим. Фарисеят от днес проче­тената евангелска притча (Лука 18:10-14) е изпълнен точно с тако­ва самодоволство. Защото високомерната му самооценка се ос­новава не върху сравнение с Божията мярка, а с човешката, ми­сълта му се отклонява от Бога, Който е абсолютен критерий за всичко, и се спира върху човеците. И тъй като в тях винаги могат да се намерят петна и слабости, фарисеят, не виждайки своите, се издига сам в собствените си очи и в душата му започва да избуява презрение към другите. Така е винаги – собствената правда подтиква човека да обвинява. А обвиняването и осъждането изс­мукват от душата любовта и състраданието и в нея се настанява духът на сатаната. С такъв дух е невъзможно да се общува с Бога. Затова фарисеят се прибира у дома си лишен от Божието благословение.

От гибелното самодоволство може да ни избави самокритичността.

Как можем да я възпитаме у себе си, как можем да я постигнем? Като поддържаме непрекъснато будно съзнанието, ко­ето е извор и на нашето самочувствие, а именно – че всичко, кое­то имаме и което сме, дължим не на себе си, а на Бога, че нашите постижения не са нищо друго освен Божие благословение на уси­лията ни. И още – като съизмерваме постъпките и делата си не с човешките мерки, а с Божията правда. Само ако оглеждаме себе си не в здрача на менливите човешки преценки, а в светлината на Божието съвършенство, ние ще можем да видим ясно и точно всичките си грехове и недостойнства и да си дадем сметка колко много „не ни достига” (срв. Лука 18:22).

Но такова едно вглеждане ужасява мнозина. И те бързат да обвинят християнството, че създава хора неуверени и непълно­ценни с подтискащо чувство за вина и с комплекси за малоцен­ност. Това би могло да бъде вярно, само ако извадим християнс­ката самокритичност от контекста на цялото. Но в Христовото учение съзнанието за собственото недостойнство е вплетено и не­разривно свързано с Божия призив-повеля да се стремим към съ­вършенство. Човекът е създаден „по образ и подобие Божие” (Бит. 1:26-27). Божият образ в нас – Божественото дихание, душата, ни е дадена даром, но подобието ние трябва сами да постигнем. Не­вярващият може да има комплекси, защото според него човек не е нищо повече от комбинация на елементи, „високоорганизирана материя”, която живее и функционира един нищожен отрязък от време и после изчезва безследно и завинаги. А за християнина съзнанието, че има безсмъртна душа, че носи Божествена части­ца у себе си, е и трябва да бъде извор на най-високо самочувствие. Но ние, човеците, сме занемарили състоянието на душите си и те са загубили много от своята чистота и красота. Ето изворът на нашата самокритичност. Ала това не е повод за униние и комплексиране (неслучайно унинието, отчаянието е поставено от Цър­квата в числото на смъртните грехове!). Християнската самок­ритичност или съзнанието ни за греховност е и трябва да бъде мотив за действие. Защо? Защото сме призвани от Бога към съвършенство, към богоуподобяване, „Бъдете съвършени, както е съвършен Небесният ваш Отец!” (Мат. 5:48) – ето Христова­та повеля, която дава смисъл, посока и цел на живота ни.

„Но точно това ни обезкуражава” – биха могли да възразят ня­кои, че Христос иска от нас да бъдем съвършени, а ние чувства­ме, че това далеч не е по силите ни. „Думите на Христос не бива да се разбират буквално” – никой не може да бъде съвършен дори по човешките критерии, камо ли като Бога. С тези думи Спасите­лят иска да ни избави от самодоволството, от опасната склонност да се сравняваме с другите и да се поставяме над тях. „Стремете се непрекъснато към съвършенство” – иска да ни каже Христос, – но каквито и висоти да достигнете в този си стремеж, не си въоб­разявайте, че това е пределът; не спирайте и не се самовъзвеличавайте – пътят е безкраен и всяко спиране по него е равно на погибел. Защото няма ли движение напред, започва връщане на­зад, а то обикновено е така стремително, че е равносилно на сгро­молясвате. Ние безспорно не можем да постигнем Божието съ­вършенство, но сме способни да постигнем друго и точно това иска Бог от нас – будна и неотслабваща самокритичност и неп­рекъснат стремеж към доброто, истината и любовта.

Самочувствие, самодоволство и самокритичност. Първото ни дава Бог, второто ни внушава сатаната, а третото трябва сами да изградим у себе си. Накрая всичко казано дотук бихме могли да обобщим по следния начин:

Аз, Божието чедо, съм богат с това, с което Бог ме е дарил – безсмъртна душа, копнеж по Него, любознателност, стремеж към красивото и възвишеното. Това богатство е извор на моето само­чувствие. Но аз не трябва да заравям богатството си в земята (срв. Мат. 25:25) и да изпадам в самодоволство, защото ще го загубя. Аз съм длъжен да го множа и преумножавам. Как? Като критично оглеждам себе си и живея така, че слабостите и недос­татъците си да превъзмогвам и отстранявам, а добрите качества да множа и развивам.

И това е единственият начин да благодаря на Бога за всичко, което ми е дал.

Автор: свещ. Александър Лашков

Източник: „С дух и истина“, том I

ДОБРОТОЛЮБИЕ

Сайтът Добротолюбие е православна медия, създадена през 2012 г. В сайта се публикуват текстове, новини и интервюта, свързани с Православната църква в България и по света, както и авторски и преводни материали на български и чуждестранни духовници и богослови. В своята дигитална платформа сайтът предоставя мултимедийно съдържание на своите читатели.

За Ангел Карадаков

Виж още

Напредва изграждането на новия храм „Свети пророк Илия“ в село Марино поле

Напредва изграждането на новия храм „Свети пророк Илия“ в село Марино поле, информираха от Община ...