Най-старият скален манастир в Румъния датира от XIV век. Той се намира в село Корби в окръг Арджеш, на около 50 км. от Питещ и 165 км. от Букурещ. Местните го наричат “Каменните гарвани” (Corbii de Piatră), информира БТА.
Няколко десетки стъпала водят до църквата на манастира, която някои типологично свързват с групата пещерни църкви в Кападокия и която е вкопана в огромна скална стена – висока 30 м и дълга 14,5 м. Тя има два олтара и това я прави уникална за страната. В миналото съществували предположения, че двата олтара били построени, за да обслужват както православното, така и католическото богослужение, но техният византийски вид опровергава това предположение.
Стенописите в нея са оригинални и се смятат за най-старите в Румъния.
Според оценки на експерти те са на около 700 г. Макар че заради високата влажност 80 процента от тях са увредени и нуждата от реставрация е спешна, все още ясно се различават изобразените сцени от Библията: Рождество Христово, Възкресението на Лазар, Благовещение и Преображение.
До църквата, също вкопана в скалата, се намира трапезарията на манастира. Някога тя била използвано от влашкия княз Нягое Басараб (1512-1521 г.) като съдилище на открито.
Днес мнозина определят манастира като истинско Божие благословение.
Всяка година над 20 000 туристи от страната и чужбина го посещават, привлечени от неговата красота и уникалност. Местните власти се надяват след извършване на реставрация, броят на посетителите значително да се увеличи и това да допринесе за развитието на района.