На 25 февруари 2025 година Румънската православна църква тържествено ще отбележи цяло едно столетие, откакто е въздигната в ранг на Патриаршия. Така тогавашният архиепископ на Букурещ и митрополит на Унгровлахия (Мунтения) – Мирон Кристя – става първият патриарх на Румъния, информира сайтът basilica.ro.
Румънският парламент официално признава Синодалното решение за промяната статута на православната им църква под формата на специален Акт за учредяването на патриаршия, обнародван от крал Феринанд I (Обединителя) именно на тази дата – 25 февруари 1925 г. По-късно същата година – на 30 юли – издигането на Румънската праавославна църква в ранг на Патриаршия е официално признато и с томос на Вселенската патриаршия.
Логична стъпка в историята на Църквата
Създаването на Румънската Патриаршия е логична стъпка в историята на страната след извоюваната независимост на Румъния през 1877 година, която води и до обявяването на църквата за автокефална през 1885 г.
На 7 декември 1924 г. известният историк Николае Йорга пише във вестник Universul: „Ние сме единствената православна нация с предстоятел митрополит начело на автономна Църква“.
Така тогавашният архиепископ на Букурещ и митрополит на Унгровлахия (Мунтения) – Мирон Кристя – става първият патриарх на Румъния.
През 1925 г. с постановление на Св. Синод на Румънската православна църква същата е провъзгласена за патриаршия. Този акт е признат от Константинополската патриаршия през юли 1925 г. и по такъв начин митрополитът-примас Мирон (Кристя) става първият румънски патриарх. Именно патр. Мирон (Кристя; 1868-1939) – бивш Карансебешски епископ – дава на Румънската църква формата на единна организация, установява приятелски отношения с редица поместни православни църкви, както и с някои неправославни, и възглавява културната и мисионерска дейност на патриаршията. Заедно с това, в периода между двете войни той играе и значителна политическа роля в румънската история*.
Преди Негово Светейшество патриарх Даниил, Румънската православна църква е предстоявана от петима патриарси преди него:
• Мирон Кристя (1925-1939)
• Никодим Мунтеану (1939-1948)
• Юстиниан Марина (1948-1977)
• Юстин Моисеску (1977-1986)
• Теоктист Аръпашу (1986-2007)
Чествания на стогодишнината и канонизация
Стогодишнината на Румънската патриаршия беше отбелязана на 4 февруари с тържествена Света литургия в Патриаршеската катедрала, отслужена от всички членове на Светия синод. В края на богослужението официално беше обявена и канонизацията на 16 румънски изповедници и мъченици от XX век.
През последните десетилетия Румънската църква тя се адаптира към съвременната социална реалност, като поддържа силно присъствие сред румънската диаспора и е призната за динамична и балансирана Църква, която продължава да изповядва апостолската вяра в съвремието.
*Свещ. Мирча Пъкурариу – Румънската православната църква през 20 век