Начало / Uncategorized / Основата за целия строеж на човешката култура и цялата човешка история

Основата за целия строеж на човешката култура и цялата човешка история

Вече говорих за централното твърдение на християнството: за вярата в Христос като в Богочовек. „И в един Господ Иисус Христос, Сина Божи, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове; Светлина от Светлина, Бог истинен от Бог истинен“.

Казах, че именно така учи за Себе Си Христос и така са вярвали и вярват християните в продължение на вече почти две хиляди години. Казах също, че съединяването в Христос на Бога и човека християните от всички епохи виждат като висше проявление на Божествената мъдрост – Истина, която удовлетворява всички потребности на човешкия ум и сърце.

Това, което агитаторите на безбожието представят като абсурд и мрачно суеверие, най-видните умове и великите светци признават за съвършена и сияйна истина. Но къде откриват тази истина?

За да отговорим на този въпрос, трябва поне с няколко думи да припомним християнското учение за човека и онази представа за Бога, или по-точно, онази интуиция, онова усещане на Бога, от което произтича това учение за човека. Християнството винаги вижда в човека венеца на творението, най-доброто и най-съвършеното Божие творение. Нещо повече – християнството вижда в човека Божи образ и подобие, а това означава – божествената основа, божествения източник на човешката природа. Казано на философски език – християнството изповядва краен антропологичен максимализъм: човек действително е божествен: неговият разум, неговата воля, творческите му способности – всичко това не е просто от Бога, а съответства на Божествения разум, воля, творческо съвършенство. Човек си представя Бога в света някак чрез себе си и със своите способности изпълнява Божията воля за света и в света.

Човек не е Бог, но е способен на Божествено, прилича на Бога, призован е да бъде Божи приятел.

Светът и природата са му дарени, за да ги обработва и отглежда, като чрез тях разкрива всичките си таланти и дарби. Според християнското учение светът е призван да стане космически храм на Божията слава, в който в цялата си пълнота ще се разкрие божественото призвание на човека. По този начин човек носи божественото служение и божественото призвание в света.

Но това означава също така, че и Бог прилича на човека, когото Той е запечатал и украсил със Своя образ, със Своите дарби. Има съответствие между Бог и човек: човек е създаден като помощник на Бога, сътворец, съучастник и съизпълнител на Божествения план за света, а Бог пък действа в света чрез човека. И точно от тази висока представа за човека за християните произтича не само възможност, но и естествеността на тяхното единение – такова единство, в което Бог идва като човек, а човек е изцяло проявление на Божия образ. Това единство според християнската вяра се осъществява в Христос. Апостол Павел пише: „понеже в Него телесно обитава всичката пълнота на Божеството“ (ср.: Кол.2:9). И наистина, ако вярваме в Бога така, както Библията говори за Него, т.е. в Бога-любов, в Бога, който създава и излива живота Си върху цялото творение, в Бога-истина, в Бога-добро, – за какъв друг Бог можем да мислим? Тогава висшето и съвършено явяване на Бога в света не може да не бъде явяването Му в Човека. Ето я висшата допирна точка на Бога и творението, на Бога и човека, явяването на крайната човечност на Бога и на божествеността на човека – това е Христос.

Каквито и да са нашите съмнения, за момент да приемем, че това е точно така, че с Христос в света Се явява Самият Бог и че Се явява в най-съвършения сред всички хора. Тогава нека се запитаме:

какво разбираме вглеждайки се и замисляйки се над образа на Христос; какво разбираме за Бога и за човека? Какъв Бог се явява в света?

Не е ли очевиден отговорът – една всеобемаща, включваща всичко в себе си дума – любов? И ако Христос е Бог, то Бог, наистина е любов. Защото, както пише апостол Йоан Богослов: „който не люби брата си, той не е познал Бога, защото Бог е любов“ (вж.: 1Ин.4:8, 20). От Христос разбираме, че с любов и заради любовта Бог сътворява света, чрез любовта пребивава в света и от любов му предава Самия Себе Си. „Аз дойдох, за да имат живот, и да имат в изобилие“, казва Той (ср.: Ин.10:10), т.е. идва да обикне, да спаси, да възстанови, да прослави, да остави деветдесет и девет заради един, да разкрие цялата истина, цялото добро, цялата красота, да възкреси, да даде вечен живот. Всичко това и още много Бог извършва чрез Христос.

Но може би още по-прекрасно и по-поразително е това, че чрез Христос ние опознаваме човека. В какъв Човек се явява Бог? Какво е неизменно прекрасното в Христос? Любовта! Любовта към Бога, към човека, към света. Христос живее изцяло за другите; Христос никога не насилва човешката свобода, не изисква от човека нищо насила. Винаги е открит за човешкото страдание, винаги се смилява. И всичко това Той прави с поразително безпределно смирение!

Коя религия, коя философия е достигнала такава висота, при която Бог и човек биха се съединили в любов и смирение и това съединение би открило последната истина за самото битие?

И ако някой попита: „В какво вярвате?“, всеки ще отговори: „Вярвам в учение, което е по-висше, по-прекрасно, по-разумно и по-силно от всички останали и друго като него няма на земята. В това учение всичко е съвършено и затова знам, че то е Божествено. В него изцяло се премахва разбирането за Бога само като абсолютен Властелин, който наказва и милва. Защото когато християнството казва „Бог“, то казва “Бог е любов”. В това учение образът на човека е очистен и възнесен до небивала висота, сияещ с такава светлина, с каквато преди не е сиял. Христос е съвършен Бог и съвършен Човек, съвършен в любовта, в мъдростта, в силата“.

Учението, което от мнозина се отхвърля като невероятно, в действителност разкрива потресаващи възможности. В него никак не е омаловажена свободата на човека, но самата тази свобода го води към Бога; в него Бог се разкрива като дихание и пълнота на живота. Ето защо светиите от всички времена заедно с много поколения богослови и философи единодушно твърдят, че християнското учение за богочовечеството е последното и най-пълното откровение на Божествената мъдрост и е основа за целия строеж на човешката култура и цялата човешка история.

Автор: протопрезвитер Александър Шмеман

Превод: Елена Папучиева

За Ангел Карадаков

Виж още

Изпълват се три години от кончината на иконом Дамян Делов

На 18 януари се изпълват три години от кончината на иконом Дамян Делов, който дълги години ...