Начало / Uncategorized / Молитвата на бездомника

Молитвата на бездомника

Рождество Христово е. Годината 2024-а. По телевизията върви репортаж за раздаването на храна за хора без дом. Една молитва обаче прави така, че репортажът от нещо обикновено, което създава фонов шум да се превърне в проповед. 

И това е молитвата на един бездомник, интервюиран във видеото. „Каква е вашата молитва?“, пита репортерът. Моята молитва, казва мъжът на средна възраст, е: Господи Иисусе Христе, помилуй ме. И тези думи отекнаха като  гръмотевица и тътен. Защото тези са думите, които придават смисъл на живота ни. Това е искрения зов на сърцето, обърнато към Бога. И тези думи трябваше да чуем и ние днес. За да се опомним, за да се стрестем, за да се променим.

Смисълът на Рождество Христово ни бе показан от най-изпадналия, от онзи, който говори от сърце, защото няма какво да загуби повече. Той няма дом. Няма семейство. Няма приятели. Никого няма. Има единствено душата си, която мъдро е обърнал към Христа. И в този ден, докато ние се препираме колко сарми и чушки с боб трябва да има, баницата добре ли се е изпекла или купихме ли за всички подаръци, един глас ни призова да се опомним. И каза: Мили хора, които сте презадоволени от всичко в света, които бързате да грабите вещи и прахосъбирачки в моловете; да пиете и препивате от трапеза на трапеза; да шетате из домовете си до обезумяване. Спрете! За миг само и погледнете към Христа! В него, чух аз в думите на този мъж, е единственото спасение и смисъл. Никъде другаде! Така да знаете!

Разбира се, човекът каза единствено думите на Иисусовата молитва, която монасите по всички манастири в света казват ежедневно и ежеминутно. „Св. Йоан Богослов пише: „Бога никой никога не е видял. Единородният Син, Който е в недрата на Отца, Той Го обясни”. Той твърди също, че в бъдещия век нашето обожение ще достигне своя завършек, защото „ще Го видим както си еИ всякой, който има тая надежда на Него… очиства себе си, както е Той чист… Всякой, който пребъдва в Него, не съгрешава; всякой, който съгрешава, не Го е видял, нито Го е познал”. Добре е да се проникнем от съдържанието на това послание, за да бъде призоваването на Името на Иисус Христос действено, спасително; за да „преминем от смърт към живот”, за да се „облечем в сила свише”, казва свети Софроний Сахаров. 

Молитвата на този мъж нека ни бъде като студен душ в дните на масово преяждане и да се замислим поне за малко. Не само за смисъла на празника, но за смисъла на живота ни. Защото „всекиго, комуто е много дадено, много и ще се иска, и комуто много е поверено, от него повече ще се изисква“ (Лук. 12:48). А ние сме венецът на творението. Нека мислим върху това. 

Автор: Ангел Карадаков

За Ангел Карадаков

Виж още

Изпълват се три години от кончината на иконом Дамян Делов

На 18 януари се изпълват три години от кончината на иконом Дамян Делов, който дълги години ...