Преди празника Рождество Христово ви представяме интервю на Ловчанския митрополит Гавриил, дадено за вестник „Златна възраст“. За празника на Христовото рождение, за духовния живот, молитвата и изпитанията – прочетете повече в разговора с митрополит Гавриил.
– Митрополит Гавриил, доколко важно е за нас християните да посрещнем пречистени след пост и молитви раждането на Иисус Христос?
– Празникът Рождество Христово е един от най-великите християнски празници. Преди повече от 2000 години в юдейския град Витлеем от Пречистата Дева Мария се е родил Богочовекът Иисус Христос. Всяка година на този празник Христос отново се ражда в душите на благочестивите християни. Този празник има особена благодат да просвещава духовно хората и колкото повече сме се постарали с пост и молитва да се подготвим, толкова по-голяма ще бъде тази благодат в нашите души и толкова по-голяма радост ние ще изпитаме.
Духовната мъдрост е способността на човека да различава истината, да преценява справедливо, да решава и да действа съобразно Божията воля и любовта към ближния, да разбира Божия промисъл за света.
– Къде сме ние спрямо другите държави по вяра?
– Ние сме православна страна и това е огромно предимство за нашия народ, но само за тези, които се стараят да живеят така, както Господ ни учи в Св. Евангелие.
– Българинът ходи ли на църква и как ще се измени облика на обществото, ако посещаваме неделната служба, ако се изповядваме и причастяваме?
– Много българи ходят на църква, но голяма част от тях търсят да достигнат земните блага с помощта на Бога, без да разбират смисъла на казаното от Господа: „Първом търсете царството на Бога и Неговата правда, и всичко това ще ви се придаде“ (Мат. 6:33).
Които посещават църковните служби, изповядват се и се причастяват и спазват Евангелските заповеди получават от Господа духовните дарове, които са: „любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание“ (Гал. 5:22-23).
– Кой беше духовният баща, на когото дължите най-много по своя път, може би Вашият изповедник Левкийския епископ Партений – викарий на Софийския митрополит или духовната Ви наставница схиигумения монахиня Мария от клисурския манастир „Св. Петка“ край Банкя? Разкажете ни.
– Според думите на великата подвижница на благочестието на Руската православна църква Схиигумения Мария „Левкийският епископ Партений е много чист и просветен архийерей на Българската православна църква“. Голяма милост Божия е, че имах възможност да получа от тях огромна духовна полза.
– Коя молитва винаги съпътства живота Ви, препоръчвате я и може да промени живота на човек? Има ли светец, към когото чувствате близост и Ви е помагал?
– Иисусовата молитва е тази молитва, която съпътства живота на православните християни и тя променя живота на човека, прави го по-духовен, по-добър, дава му сили да се бори със скърбите, трудностите, болестите, носи му здраве на душата и тялото. Относно втората част на въпроса – това е моят небесен покровител, чието име нося, св. архангел Гавриил, моят ангел пазител, закрилникът на българския народ св. Йоан Рилски и много други древни и съвременни светци.
– Колко е важно трудолюбието за истински вярващия?
– Много е важно родителите от малки да научат децата на трудолюбие.
Без трудолюбие няма истински духовен живот, няма и успех в житейските дела.
Съвременният духовен старец и подвижник на Гръцката православна църква схиархимандрит Тимотей казваше, че двете весла на семейния живот са молитвата и трудът.
– Вие сте завършили Висшия инженерно-строителен институт в София. Помогна ли Ви това образование в живота и при ремонта и строежа на нови църкви? С Ваша помощ се изгражда катедралният храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч – най-големият, строен последните десетилетия.
– Построявайки новия великолепен храм „Св. св. Кирил и Методий“, изпълнихме отколешното желание на духовенството и миряните в Ловеч от преди сто години – в центъра на града да има прекрасен катедрален храм. Затова благодарим първо на Бога, на светите братя Кирил и Методий и други светци. Също и на българското правителство и на много знайни и незнайни дарители. Строим храм на св. Мария Магдалина в с. Лакарево и ще започне строителството на два параклиса на св. Йоан Кръстител и храм на преподобна Петка, както и още други.
– Вие ръководите Културно-просветния отдел при Св. Синод и бихте искали децата на учат предмета „Религия” в училище. Има ли шанс този предмет да е задължителен и защо е важен за борбата с агресията и наркотиците при подрастващите?
– Св. Синод на БПЦ от години наред се бори за въвеждането на предмета „Религия-Православие“ в задължителната подготовка на общообразователните училища в България. Борбата продължава и сега с голямото усърдие на новия Български патриарх Даниил, но досега не е имало политическа воля за това. В това отношение под ръководството на Св. Синод Културно-просветният отдел изпълнява много дейности, като например подготовката и издаването на учебници по „Религия-Православие“ от 1-ви до 12-ти клас.
– На какви добродетели родители, баби и дядовци трябва да възпитават децата си? Кои книги да им четат, защото материалното възпитание сякаш е с превес?
– Да им четат духовна литература, на първо място Св. Евангелие, и да ги ограничават и контролират в използването на цифровите устройства.
Интервюто се публикува със съкращения.