Начало / Uncategorized / Излезе от печат нова книга на проф. Пламен Павлов за търновските светии и духовни водачи

Излезе от печат нова книга на проф. Пламен Павлов за търновските светии и духовни водачи

На 10 декември проф. Пламен Павлов ще представи най-новата си книга „Търновски светци и духовни водачи“. Събитието ще се състои в Ритуалната зала на Община Велико Търново от 17:30 ч.

„Търновски светци и духовни водачи“ е поредният труд на проф. Павлов – историк, медиевист общественик и университетски преподавател и почетен гражданин на Велико Търново. В предговора към книгата се казва: „В епохата на Средновековието България е една от трите „велики сили” в политическия, културния и духовния живот на европейския континент заедно с Византийската и Германската империя. Вторият от двата големи периода в историята на средновековна България е неразривно свързан с „Богопазения Цариград Търнов” – столицата на Второто българско царство, градът, чиято слава се е носела в далечни земи, достигайки „… до Северния Океан”…

С оглед на средновековните ценности и идейно-политически представи Търновград е не само политическа, културна и духовна, но и свещена столица на българите. През XII-XIV в. „Великият град Търнов“ е както „домашният”, българският „Цариград”, така и „нов Йерусалим”. В нашата история няма друг град, който да е съдържал толкова свещени реликви за величието на българската военна и духовна мощ през вековете. Уви, няма и друг наш град, чиито богатства и свещени реликви да са така безпощадно ограбени и разпиляни, с което превратностите на историята го превръщат и в град-мъченик…


В столицата на българските царе изпъкват видни личности, които по особено силен начин илюстрират неговата същност на свещен град. От друга страна, градът на великите Асеневци е притежавал истински сакрален пантеон от реликви, ценени изключително много от нашите предци. В Търново са се пазели мощи и частици от мощи на десетки светци, чудотворни икони, древни книги и произведения на изкуството -както български (от всички епохи и краища на обширното средновековно царство!), така и донесени от Византия, Светите места в Палестина и други страни. В Търново са били гробовете на повечето български царе и патриарси, ръководили държавата и църквата през XII-XIV в. Нека прибавим и древните паметници, завещани от римската и ранновизантийската епоха (IV-VII в.), както и от славните времена на Първото българско царство – римски и византийски колони, капители, надгробни плочи (стели), руините на древни църкви, колоната с прочутия надпис на кан Омуртаг (815-831) и неговият златен медальон, колоната от времето на неговия баща кан Крум (ок. 800-813), навярно и още много, които за жалост не са достигнали до нас”.

За Ангел Карадаков

Виж още

Изпълват се три години от кончината на иконом Дамян Делов

На 18 януари се изпълват три години от кончината на иконом Дамян Делов, който дълги години ...