Православната Църква има богата иконографска традиция както и други видове църковно изкуство: музика, архитектура, скулптура, ръкоделие, поезия, и др. Тази традиция е основана на учението на Православната Църква за човешкото творчество, което има своите корени в любовта на Бога Творец към човека и света като творение.
Иконата е най-висшето постижение в областта на православното изкуство. Тя е евангелска проповед, догматическо учение и духовно вдъхновение в цветове и линии.
Традиционната православна икона не е просто свята картина, нито е портретно изображение на някой християнски светец или събитие във „фотографски“ смисъл. Напротив, тя е израз на вечната божествена реалност, значимост и цел на изобразеното лице или събитие. В благодатната свобода на божественото вдъхновение иконата пресъздава своя обект, като едновременно човешки и „изпълнен с Бога“, земен и при все това небесен, физически и все пак духовен, “понесъл кръста си” но и изпълнен с благодат, светлина, мир и радост.
По този начин иконата изразява един по-дълбок “реализъм” от този, който би бил показан при обикновено пресъздаване на външните черти на дадена историческа личност или събитие.
Така по своеобразен начин разнообразните типове православни икони по своята форма, стил и маниер на изобразяване, както и чрез реалното си съдържание и употреба в Църквата, са неизчерпаем източник на откровение на Православното учение и вяра.
Към иконите можем да добавим музиката като изразно средство и източник на изучаването на Православния християнски мироглед. В този случай обаче това се оказва по-трудно заради загубата на литургичното и духовното значение на музиката в Църквата през последните години. Както се преоткрива богословското значение на традиционната православна икона, същото се случва и с традиционната догматическа значимост на православната музика. Но в случая с музиката процесът е далеч по-бавен, по-труден и значително по-малко явен за обикновения човек.
Традиционната православна архитектура е също изразител на църковната догматика, със своето на практика наблягане на това, че „Бог е с нас“ и цялото общение на хората и света с Бога в Христа.
Използването на тавани с формата на куполи, формата и разположението на сградите, местата на иконите, използването на одеждите, и т.н. – всичко това изразява учението на Църквата. Традиционните архитектура и изкуство на Православната Църква са изражение на Православното християнско учение за сътворението, спасението и вечния живот.
Изучаването на светите икони и литургичните песнопенияна на Църквата е изключително важна духовна подготовка за християните. Човек може да научи много за Бога и Неговите благодатни дела сред хората чрез внимателното и молебно съзерцание на произведенията на православното изкуство в църковната догматика и живот.
Автор: протопрезвитер Тома Хопко
Превод от английски: Елена Папучиева
Публикацията е част от поредица беседи на протопрезвитер Тома Хопко, които ще бъдат публикувани по повод изпълването на 85 години от неговото рождение.
Още публикации:
Бог е Господ и ни се яви; благословен е идещият в името Господне