Специалността „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба“ е изключително атрактивна и уникална за страната
Проф. д-р Магдалена Легкоступ е декан на Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ от 27 юни 2023 г. Преподава в университета от 2000 г. От 2009 г. е доктор по теология, от 2012 г. – доцент по методика на обучението по религия, а от 2022 г. – професор по религиозно образование. Богословското си образование завършва през 1998 г. с магистърска степен по теология в Православния богословски факултет във ВТУ. Преди това през 1990 г. се дипломира като магистър по специалност „Начална училищна педагогика” в Педагогическия факултет във ВТУ.
– Проф. Легкоступ, как върви приемът на студенти в Богословския факултет във ВТУ тази година?
– Обявените места за специалност „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба“ вече са попълнени. Очакват се още кандидат-студенти по отношение приема в специалност „Теология“. Добре е да се знае, че студентите по теология се обучават безплатно, благодарение на държавната подкрепа за тази приоритетна специалност.
През изминалата година беше отчетено увеличение на броя на студентите.
Нашите очаквания са, че и през тази учебна година отпуснатите по държавна поръчка от МОН места ще бъдат усвоени.
– Кои са най-желаните специалности сред младежите?
– Традиционно Православният богословски факултет предлага две бакалавърски програми: „Теология“ и „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба“. Специалността „Теология“ запознава студентите с изначалните принципи на религиозния живот, дава възможност за съвместно практическо приложение на богословските знания в мисията на Православната църква и в съвременното общество. Завършилите тази специалност са специалисти с висока теоретична и методическа подготовка, с умения да осъществяват преподавателска, научна и обществена дейност. Съобразно различните посоки на интерес в рамките на различните богословски дисциплини Православният богословски факултет предлага и специализирани едногодишни магистърски програми: „Църковна история и богослужебно предание“, „Богословие на личността и обществото“, „Религиозно образование“ и „Църковни изкуства“.
Предлаганата във факултета бакалавърска програма по специалност „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба“ е изключително атрактивна и уникална за страната.
Нейната основна цел е да се подготвят високо квалифицирани специалисти в областта на иконописта, стенописта, дърворезбата чрез решаването на специфични проблеми, свързани със синтеза на изкуствата и архитектурата. По време на следването студентите изучават както специалните изобразителни дисциплини – иконопис, стенопис, дърворезба, така и основен блок изобразителни дисциплини, спомагащи за професионалната им подготовка като художници, в подходящ баланс с богословските академични познания.
В периода на своето обучение студентите от специалност Църковни изкуства – стенопис, иконопис, дърворезба могат да придобият допълнителна квалификация „учител по изобразително изкуство“, а на студентите от специалност Теология се предоставя да придобият допълнителна квалификация „учител по религия“, „учител по философия“, „учител по история“.
– Какво е най-характерното за обучението в Православния богословски факултет, какво бихте казала на студентите, които решат да го изберат за своето образование?
– Православният богословски факултет е уникална академична общност на студенти и преподаватели, предлагаща много повече от висше образование в атмосфера на интелектуално търсачество, християнска любов и взаимопомощ. Тук преподават специалисти с висока квалификация и мотивация, с научен авторитет и творчески постижения в страната и в чужбина. Факултетът разполага с богата библиотека, множество ателиета, учебни зали, както и достъп до новопостроения университетски храм „Св. Евтимий, патриарх Търновски“.
Обучението се основава на ясни принципи, критично мислене, творчество и активно гражданско поведение в отговор на предизвикателствата на променящия се свят и нуждите на нашата страна и Църква.
Индивидуалният подход към студентите и техните интереси е предпоставка за обновяване на стандартите в преподаването и ученето и непрекъснато усъвършенстване на обучителните методи и форми на преподаване. И не на последно място – Православният богословски факултет поддържа активни международни контакти и сътрудничество с чуждестранни университети и активно осъществява образователен и научен обмен на студенти и преподаватели.
Класическият фундамент на академичното образование при възникването на университетите се е изградил върху три специалности – теология (богословие), право и медицина. Днес обаче в областта на хуманитарните науки и в частност при теологията като академична специалност се наблюдава известен отлив.
Смятам, че въвеждането на религията като задължителен предмет в българското общообразователно училище би постигнало изключителни резултати не само по отношение формирането на религиозна грамотност и възпитание на подрастващите в духа на християнските ценности и традиции, но ще повиши и интереса към богословското образование с оглед професионалната реализация на завършилите.
– Кои са поводите за гордост от успехите на вашите студенти?
– Да се изучава богословие или църковни изкуства предполага осъзнато решение в личния духовен път, интелектуални търсения и придобиване на компетентности, подкрепящи християнския начин на живот. Нашите студенти и докторанти се включват активно в живота на Българската православна църква и нейната богослужебна, просветителска и социална мисия. Участват в реализирането на научни и социални проекти в страната и чужбина, разработват доклади за престижни научни форуми, провокират дискусии и творчески инициативи.
Студентите от специалност „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба” участват в международни и национални изложби, проекти, пленери, в някои от които са удостоени с престижни награди. Техни произведения на църковните изкуства се реализират в православните храмови пространства и влизат в богослужебна употреба.
– Каква реализация могат да намерят младите хора, след като получат дипломите си?
– Завършилите специалност „Теология“ се реализират като свещенослужители и църковни служители в системата на Българската православна църква; администратори по църковно ведомство на Св. Синод, митрополии, ахриерейски наместничества или прицърковни учреждения; научни работници в богословските факултети у нас и в чужбина; служители в църковни, държавни и неправителствени социални организации; учители (след придобита професионална квалификация); експерти по въпросите на интеркултурните и междурелигиозните взаимодействия в образованието и/или други сфери на обществения живот – общинска администрация, музейно дело, културни институции, неправителствени организации.
Завършилите специалност „Църковни изкуства – иконопис, стенопис, дърворезба” се радват на успешна реализация на развиващия се пазар на художествени произведения с църковен и обществен характер.
Те се включват успешно в изпълнението на икони, стенописи, мозайки, пластики и дърворезби, предназначени за православна храмова архитектура, а също обществени сгради, училища и т.н. Участват в национални и международни изложби, форуми, проекти; сформират ателиета, работят самостоятелно или в екипи, като създават отделни произведения или цели църковни ансамбли. Те успешно се реализират и като специалисти в обществени, културни и образователни институции – галерии, училища, музеи и др.
Истината е, че в която и сфера да работи един богословски грамотен човек, който се е научил как да общува с хората и с Бога, той винаги ще се откроява като добър професионалист и ценен кадър.
Източник: boliarinews.bg