Когато кажем “Египет”, в представите на повечето хора изникват пирамидите в Гиза, гробниците в Луксор, Нил… Но за нас, християните, Египет е и страната, в която живее старозаветният Йосиф, където се ражда великият пророк Моисей, страната, на чиято територия е планината Синай, където Бог дава на Моисей законодателството.
В Египет Светото семейство се скрива от гнева на цар Ирод и престояват около три години и половина, там Младенецът Христос прохожда и проговаря. Египет е страната на Климент Александрийски, Дионисий Александрийски, на св. Александър Александрийски и св. Атанасий Велики, св. Кирил Александрийски и на всички забележителни представители на знаменитата Александрийска богословска школа.
Египет е и страната, в чиито пустини се ражда монашеството, където се установяват правилата за духовен живот и откъдето се разпространяват из целия християнски свят. Това е страната на преп. Павел Тивейски, преп. Антоний Велики, преп. Макарий Велики, преп. Йоан Колов, преп. Бишой, преп. Моисей Мурин, преп. Пахомий Велики… и още хиляди знайни и незнайни велики подвижници. Египет е и страната, в която и днес можеш да се поклониш на мощите им, да пиеш от изворите, от които са пили и те, да се поклониш в параклисите, устроени в пещерите, в които са се подвизавали и в манастирите, които те са основали.
В тези манастири има духовен живот и днес. Там ще откриете по стотина монаси, които не само съхраняват завещаното им богатство от светини, но и живеят съобразно завещаните им и предавани от авва на ученик правила за монашеско подвизаване и духовен живот. Прието е за баща на монашеството да се счита св. Антоний Велики, но дори от самото му житие става ясно, че когато той се оттегля в пустинята, тя вече има своите населници. Един от тях преп. Павел Тивейски става наставник на св. Антоний.
Преп. Павел Тивейски се оттегля в пустинята, когато бил 22-годишен младеж и се подвизава в пълно усамотение 91 години. Заселил се в малка пещера в пустинята източно от Червено море. Наблизо имало извор с прясна вода и палма с фурми, а всеки ден врана му носела по половин хлебче. Почти век не бил срещал човешко същество и неговото житие и подвизи биха останали неизвестни за нас, ако благият Божи промисъл не открил на преп. Антоний за великия подвижник. Малко преди смъртта на преп. Павел, към неговата отшелническа пещера, скрита в дълбоката пустиня, се отправил преп. Антоний. Там между двамата мъже започва дълга беседа, по време на която преп. Павел разказал на св. Антоний житието си.
Почти във всеки храм в Египет ще видите изображения на тази знаменателна среща между двамата велики подвижници: преп. Павел, облечен в дрехата от палмови листа, която след смъртта му преп. Антоний с благоговение обличал на Великден и на Петдесетница, и преп. Антоний, облечен в черно монашеско одеяние, над тях – враната, която всеки ден носела на преп. Павел по половин хлебче, а в деня, в който Бог изпратил да го посети преп. Антоний, птицата донесла цяло хлебче. В нозете на преподобните двата лъва, които, ревейки скръбно, изкопали с лапите си гроб за починалия св. Павел. Учениците на преп. Антоний 33 години по-късно разказали на блажени Йероним за дивния подвижник и той съставил житието на преподобния.
Мощите на преп. Павел Тивейски били пренесени от имп. Мануил Комнин (1143-1180) в Цариград, през 1240 г. във Венеция, а по-късно в Унгария. На мястото, където се подвизавал преподобният, малко след смъртта му била основана обител, която и днес съществува и се разраства. Там обитават над 100 коптски монаси. Те с радост ще ви покажат пещерата на преп. Павел, мястото, където св. Антоний с помощта на двата лъва го погребал, извора, от който е пил преподобният и който продължава през столетията да блика насред пустинята до днес.
В пещерата на преподобния днес има устроен параклис. Към нея се слиза по тесни вити стълби под манастирския храм. В подземния параклис са положени за поклонение частици от мощите на светеца, непосредствено до него е гробът му. Там никога не престават богослуженията и потокът от поклонници.
Докато симпатичният монах ви развежда, за да ви покаже всичко в манастира: извора, от който е утолявал жаждата си преподобният, вътрешната крепостна кула, в която при нападения са се укривали монасите, гробищата и манастирските сгради до обонянието ви ще достигне мирис на прясно опечен хляб. И днес в манастирската фурна пекат от онези малки кръгли хлебчета, които враната, изобразено и на иконите, е донасяла в клюна си на двамата преподобни. Непременно ще ви дадат от тези невероятно вкусни хлебчета за благословение и докато ви черпят с чай в манастирската приемна, ще ви разкажат житието на преподобния и многовековната история на манастира.
Манастирът на св. Антоний Велики също е отворен за посещение. Намира се на няколко километра от Зафарана навътре в пустинята, която пък е на около 1/3 път от Суец към Хургада. Св. Антоний става отшелник едва на 20 години. Оттегля се първоначално в Нитрийската пустиня, южно от Александрия, но на няколко пъти сменял обиталището си, като навлизал все по-навътре в пустинята.
По онова време в Египет пустинничеството още не било разпространено. Всеки, който желаел да служи на Христос и да се спасява, се усамотявал някъде наблизо до своето селище, за да се упражнява в християнските добродетели. Св. Павел Тивейски е първият известен ни пустинник, а св. Антоний е този, който установява правилата на аскетическия живот и ги предава непосредствено на своите многобройни ученици, а чрез житието и поученията си и на подвижниците, стремящи се към аскетически живот от цял свят.
Отначало той се заселил в една изсечена в скалите египетска гробница, след това минал на Изток от реката Нил и живял 20 години на планината Колзим при пълно усамотение и мълчание в една изоставена постройка, като зазидал входа й. На това място негов приятел идвал два пъти в годината, за да му спусне от покрива запас от хляб, без да види дори лицето му. След дванадесетгодишен подвиг Антоний, вече постигнал душевен мир, става авва (от сирийски – отец) на множество монаси. По околните планини изникват манастири отделни келии на пустинножители, които се събирали при своя духовен баща и слушали неговите мъдри беседи. Когато безпокойството от хората заплашвало да лиши подвижника от неговото безмълвие, той оставял това място и потъвал в още по-далечната “вътрешна пустиня”, на много дни път от Нил. Там той живеел от труда на ръцете си, обработвайки малък оазис.
Св. Антоний на два пъти посетил шумната столица на Египет Александрия. Първия път пристигнал в 311 г., за да укрепи християните по време на гонението при император Максимин. Св. Антоний Велики по молба на самия св. Атанасий Александрийски посетил Александрия и в 335 г., за да помогне в борбата срещу арианството. Преподобни Антоний Велики живял до 105-годишна възраст в добро здраве и сила. Почувствал близостта на своя край, той завещал да го погребат тайно, за да не узнае никой къде е неговият гроб. Починал на 17 януари 356 година. При смъртта си завещал своя жезъл на св. Макарий Велики, а ямурлука си на св. Атанасий Александрийски.
При едно от бягствата си от гоненията на Констанций II св. Атанасий Велики се укрил в пустинята и там написал житието на св. Антоний. Занесъл го в Рим, превели го на латински и този монашески пример заразил християните. Хиляди пожелали да подражават на този пустинник, да пребивават в усамотение, молитвено съзерцание и богообщение. Днешните монаси от манастира на свети Антоний твърдят, че това е първият манастир в света. Основан е след оттеглянето му през 305 г. от Александрия в пустинята.
Манастирският комплекс е огромен и продължава да се достроява. Днес в него се подвизават 107 монаси и 7 послушници. По стените на стария манастирски храм ясно се виждат изображенията на египетски подвижници: авва Бишой, св. Антоний, св. Павел, св. Серапион, св. Исаак, св. Павел (Препрости), св. Самуил, св. Йоан (Колов), св. Сисой, св. Арсений Велики, св. Варсома, св. Пахомий и св. Шануда, св. Моисей Мурин, св. Макарий и св. Дометий (основателите на манастира “Барамус”), св. Макарий Велики, св. Макарий епископа, св. Макарий Александрийски… Стенописите са доста потъмнели. В началото на V в. манастирът е разорен от бедуини, които останали да стануват тука, готвели в църквата и стените се покрили със сажди. Три пъти на ден бие манастирската камбана: в 4 часа за утринна, в 6 часа за Литургия и в 17 часа за вечерня. Докато обикаляме в тесните проходи между стените на манастирските сгради, се натъкваме на шумно литийно шествие на коптските монаси, които бият с кимвали и викат по един характерен за тези места начин. Всички са празнично облечени, сред тях е и епископът на манастира. А причината за това веселие – ръкоположението на двама нови йеромонаси.
В комплекса в подножието на планината е и изворът, от който е пил св. Антоний. От него и днес се задоволяват нуждите на целия манастир. Дебитът му 100 кубика дневно не се е променил от 17 века насам. Пещерата, в която се е подвизавал светецът, е високо в каменистата планината над манастира. Има няколко църкви и характерната за тукашните манастири вътрешна охранителна кула-крепост, в която при вражески нападения отшелниците са се събирали, за да запазят живота си. От най-ранни времена у християните съществувал стремеж да оставят грижите по всичко суетно в света и да се отдадат изцяло на Бога, на подвижнически живот. Но монашеството и в трите му познати форми се заражда и разцъфтява в Египет. По думите на бащата на църковната история Евсевий Кесарийски (ок. 260/4- ок. 340): “Никъде словата на евангелското учение не проявили над никого своята сила така, както в Египет”.
Още докато бил жив свети Антоний Велики, Тиваидската пустиня започнала да се заселва с отшелници, които се стремели да му подражават в благочестието. Те живеели отделно, на известно разтояние един от друг, в килии, които, според свидетелството на църковният историк Евагрий “имали такава широчина и височина, че в тях нито може да се стои прав, нито свободно да се легне” (Църк. ист. Т. I). Преп. Антоний не предписвал външни правила за монашески живот, а давал духовни наставления за истинско благочестие. С умножаването на отшелниците обаче, възникнала нуждата и от правила и установления, които да укрепяват волята в борбата с изкушенията. Появило се общежитийното монашество с устав, чието начало било поставено по Божие внушение от св. Пахомий на един остров на Нил. Още докато бил жив св. Пахомий, имало 8 манастира с 3 000 монаси, а след смъртта му в 348 г., тяхното число достигнало 50 000 души. Почти едновременно възникнали и женски обители, устроени по устава, донесен изписан на дъска на преп. Пахомий от един ангел. В тези общежитийни манстири киновии, отшелниците живеели заедно. Трапезата им, състояща се от малко сурови зеленчуци и плодове, била обща, нямали дори собствени дрехи всичко им било общо. Киновията се управлявала от авва, на когото всички безусловно се подчинявали в пълно послушание. Когато не били на богослужение, монасите се занимавали със земеделие, плетели рогозки, кошници, въжета и непрестанно се молели.
Основатели на третия вид монашество лаврите бил св. Макарий Велики, който се подвизавал в Скитската пустиня, близо до границата на Египет с Либия, и преп. Амон, поселил се в Нитрийската пустиня. Лаврите били нещо средно между отшелничеството и общежитието. Отшелниците се подвизавали в отделни килии пръснати около килията на аввата на известно разстояние един от друг. Били като големи градове (лавра – път, улица). В първия и последния ден на седмицата се събирали за общо богослужение, обща трапеза и поучение, а после се оттегляли в пустинните си килии. Ако някой не дойдел на тези общи събрания, означавало, че е починал или тежко болен и изпращали някой брат да се погрижи за него. Според свидетелството на преп. Кирил Скитополски (525-559) “встъпилите в монашество живеели в началото в манастир и изпълнявали в него монашеските задължения, а тези, които вече са достигнали някакво съвършенство в подвижническия живот, се премествали в килии”. През VII век Арабският халифат за 50 години успява да завладее 2/3 от Римската империя, в това число Светите земи (611-614) и Египет (616 г.). Настават тежки времена за християнския Египет. Коптите, местното население на Египет, които са около 10 милиона, оттогава са под иноверна власт. Коптската християнска църква е пазителка не само на християнската вяра, но и на тяхната народностна идентичност и това я прави изключително уважавана, ценена и подкрепяна от коптите. Коптите се стремят да получат високо образование, дейни са и амбициозни. Мнозина от тях са заможни и заемат високи постове в управлението на страната. Това им дава възможност щедро да обдаряват коптските манастири, които са духовни и просветни средища, където коптските деца се обучават, където се печата литература. Всички монаси са високообразовани. Сред тях има лекари, археолози, икономисти, прависти… Обичайна гледка е пред входа на манастира да са спрели десетина автобуса с големи групи деца на различна възраст, много коли с цели семейства. Храмовете и целият комплекс са препълнени с хора, сред които ние сме единствените туристи. Всичко това някак ми напомня за ролята на нашата Църква и нашите манастири по време на турското робство.
Св. Макарий Велики е един от учениците на св. Антоний Велики, от него усвоил изкуството на монашеския подвиг. Заедно с още двама от Антониевите ученици присъствал на кончината на преподобния и получил от него жезъла му. Подвизавал се в Нитрия. Приел свещенически сан и бил авва на всички монаси в Нитрийската пустиня и Скития. Над 50 000 монаси се подвизавали под неговото духовно ръководство. За да може при това да се отдава на уединение и богомислие, той изкопал под килията си дълбока пещера, където се скривал от постоянно идващите при него хора. При преподобни Макарий Египетски отвсякъде идвало множество народ: едни за душевна полза, за да получат от него наставление, други за изцеление от недъзите си. Затова се появила необходимостта от построяването на странноприемници, където да могат да намират подслон пътниците и болните. Това и направил преподобни Макарий. Той имал обичай всеки ден да изцелява по един болен, като го помазвал с осветен елей и го пускал съвсем здрав у дома.
За преподобни Макарий отците разказвали, че той станал сякаш земен бог, защото, както Бог, макар и да вижда целия свят, но не наказва грешниците, така и преподобният Макарий покривал човешките немощи, които виждал. Манастирът, който носи неговото име, е основан през 360 г., многократно е опустошаван и запустявал. През 1970 г. е възстановен от шестима монаси, които се поселили на това място. Старият манастир от VII в. бил затрупан от пясъците на пустинята и сега попада едно ниво по-ниско от новите сгради на манастира. Към него се слиза по широка стръмна стълба. Тухлена арка от VII в. дели новата, внушителна по своите размери модерна сграда и старата, долна част на манастира.
Манастирът има няколко храма. Най-голямата и стара църква е “Св. Макарий”. В непосредствена близост до нея са “Св. Исхирон”, когото изобразяват подобно на св. Георги с копие на кон, и църквата, посветена на 49 мъченици, монаси от манастира, избити от бербери, нахлули от запад през V в. (преди разделението). В тази църква е гробът на мъчениците с тяхната икона и имената им. В същия храм се съхраняват мощи и на св. Моисей Мурин (IV в.) и на св. Йоан Колов (в прев. джудже).
Св. преподобни Мойсей Мурин (Мойсей Черни) (330-405) е роден като роб в Етиопия. Обвинен в кражба, собствениците му го изгонват и той се присъединява към банда разбойници. По-късно намира убежище в един скит. След срещата си със св. Макарий и св. Исидор той приема християнството и става монах, а по-късно и презвитер. Загива мъченически заедно с шестима свои ученици през 405 г., когато бербери нападат манастира, в който се подвизавал. Йоан, наречен Колов поради малкия му ръст, бил истински исполин по дух. В края на IV и началото на V в. е бил един от най-изтъкнатите отшелници в Скитската пустиня в Египет, когото коптски житиеписци прославят заради високонравствения му и добродетелен живот. Може би тук е мястото да споменем, че коптската църква се отделя от светото Православие след V вселенски събор през 451 г. и светците, просияли в египетската земя преди това разделение са почитани и от нас. В манастирския храм “Св. Макарий” редом с мощите на св. Макарий Велики се съхраняват мощите на св. Макарий епископ и св. Макарий Александрийски, негови съвременници. Макарий Александрийски бил презвитер в манастира, носещ названието “Келий”. Местността Келия се намирала в пустинята между Нитрия и Скития. Блаженият Макарий Александрийски често идвал при Макарий Египетски, с когото го свързвала силна любов.
Нитрия, Келия и Скития са области в Египетската пустиня. От там идват и наименованията “келия” и “скит” за място за усамотяване, където се оттеглят подвижниците. На запад от Нил в Либийските планини, на почти равно разстояние между Александрия и Кайро се намира Нитрийската пустиня, наричана така заради състава на почвата си. Още по-дива и страшна била Скитската пустиня, намираща се близо до Нил. Когато обикаляш по тези земи, имаш усещането, че всичко свързано с монашеството е взето оттам. В главния храм на едноименния манастир “Св. Макарий” се поклонихме и на мощите на св. пророк Елисей и св. Йоан Кръстител. Там под голям стъклен похлупак монасите показват крипта, в която при обновлението на манастира през 1970 г. откриват мощи. Те твърдят, че според намерен в манастира ръкопис това са мощи на св. Йоан Предтеча. Тук има и ковчег с мощите на 10 коптски патриарси.
Коптската църква е една от т. нар. древни източни дохалкидонски монофизитски църкви. Според преданието е основана от св. евангелист Марк. Негови изображения на фона на трите пирамиди има в почти всеки храм. Представителите на Коптската православна църква не приемат решенията на Четвъртия вселенски събор (Халкидонски) и така се отделя от Православието. След арабското нашествие и принудителната ислямизация настават тежки гонения и дискриминация за коптските християни, свързана с много ограничения. Християните са считани за втора ръка хора. Не им е позволено да проповядват, да издават книги, но напоследък властта е отслабила контрола. За голяма радост на християните в Египет, от три години насам Коледа е почивен ден. Но не и Възкресение, защото мюсюлманите признават раждането на Христос и Го считат за велик пророк, но не и Възкресението Му.
Коптските християни са около 58 милиона в света, а около 11 милиона живеят в Египет. В това число са и около 40 милиона етиопски християни, които признават за свой глава коптския египетски папа, заради атеистическия режим, властващ в Етиопия. Сегашният коптски патриарх Шануда III е 117 поред след основателя на Църквата в Египет св. ап. Марк. Мощите на св. ап. и евангелист Марк са във Венеция, но са върнали на коптите част от мощите, които се съхраняват в едноименната катедрала в Александрия. За сравнение православните християни в Египет, чийто глава е Александрийският патриарх, са около 280-300 хиляди души, от които около 40 хиляди са с гръцки произход. При кръщението си коптите татуират на вътрешната страна на китката си кръст, който тайно ни показват, за да се легитимират като християни. Имат собствен църковен календар, чието летоброене започва от 284 г. след Р. Хр., от ерата на мъчениците при управлението на Диоклетиан. В Коптската църква служат Литургия на излезлия от употреба коптски език и на арабски. А в православната египетска Църква на гръцки. Кръстят се от ляво на дясно, както католиците. Коптските храмове, както в древност, имат повече отделения от нашите, имат отделение за оглашени, за верни, но и за каещи се. Преградени са с дървени решетести декоративни прегради. Подът на храмовете е застлан с килими и в тях се влиза без обувки. Таванът наподобява обърната с дъното нагоре лодка. Олтарът в по-ново време е преграден с дървени решетки с красиви инкрустации със слонова кост.
Мощите на светците са закрити в цилиндрични тубуси от кадифено сукно с пришита на тях икона на светеца и надпис с името му. На практика не става ясно цели мощи ли се съхраняват вътре, или частици. В коптската азбука има 24 гръцки букви и още 7 допълнителни. Коптските монаси носят странни шапчици, наподобяващи качулки, по които са извезани малки коптски кръстчета. Същата, каквато е носил св. Антоний Велики с шест кръстчета от едната страна на главата и шест от другата, общо дванадесет, колкото са Христовите апостоли, а на темето още едно кръстче, за Иисус Христос. Сам Бог открива на св. Антоний тази шапка. По средата на шапките на коптските монаси от челото към тила преминава шев. Питам един от тях какво означава този шев и той ми припомня следната история. Дяволът, който знаел колко голяма сила се крие в монашеската качулка на св. Антоний, разкъсал качулката на подвижника, а той си я зашил и пак я сложил на главата си. На днешните следовници на св. Антоний този шев им напомня за постоянните нападения от врага на спасението – дявола. Колоните, които поддържат амвона в коптските храмове са 12, 12 са и крайщата на коптския кръст като броя на Христовите апостоли.
Братството на манастира на св. Макарий Велики днес наброява 130 монаси. Манастирското стопанство дава поминък и на около 700 работници, които остават да живеят и работят в манастира по 1-2 месеца, получават заплата, след което се връщат при семействата си. Отглеждат се маслини, фурми, лозя, крави, птици, издават се и се печатат книги, монасите също имат своето послушание. Водата в манастира е от подземни кладенци на 100 метра дълбочина. Впрочем, беше истинска Божия милост, че ни пуснаха да влезем в манастира, защото беше първият ден на тридневния пост в чест на пророк Йона и тридневния му престой в корема на кита. Това е време за особено усърден пост и молитва и манастирите затварят вратите си за посетители. Както при нас по време на Страстната седмица. Следващият манастир, който посетихме бе манастирът на св. Бишой. Той също се подвизава през IV в. Ученик е на авва Памво и събрат на св. Йоан Колов. Живее към 97 години (320-417). След смъртта на авва Памво св. Бишой се моли Бог да го напъти кого да слуша. Явява му се ангел, който му посочил района на манастира, днес носещ неговото име, където да се посели и как да се подвизава. Христос му се явява два пъти когато мие нозете на един Странник и открива по тях раните от гвоздеите; и когато подобно на св. Христофор трябва да пренесе един старец през Нил. Явява му се и св. Константин Велики, който му казва, че ако е знаел какво е монашеството, е щял да остави царството и да стане монах.
- Защо, Бог не възнагради ли и тебе? - попитал го св. Бишой.
- Да - отвърнал императорът, - но и най-последният монах е по-велик от мене в царството Божие.
Св. Бишой е известен и с това, че е плел кошници с три дръжки в чест на Света Троица. В манастира е цялото нетленно тяло на св. Бишой, обвито в тубус и изложено за поклонение, положено в специален ковчег в ляво от олтара. В ковчега има частици от мощи на още четирима светци. Манастирът е унищожаван четири пъти. В него живеят 161 монаси и 200 работници. Манастирският комплекс включва осем църкви и резиденцията на настоящия коптски патриарх Шенуда III. В църквата “Св. Бишой” прави впечатление зиданият иконостас с два реда стенописни изображения. Зад олтара е разположен параклис, посветен на старозаветния патриарх Вениамин, от чийто род е и св. апостол Павел. Храмът е с фрески от IХ век.
В манастирския комплекс влиза и характерната за египетските манастири вътрешна крепост – триетажна кула с кладенец, чиято вода е на 18 метра под земното ниво, воденица и килии за монасите. (При опасност монасите се криели в нея и вдигали подвижния мост, през който се влиза.) Крепостта е строена от римския император Зенон, който имал три дъщери. Едната от тях, Илария, пожелала да стане отшелница в тази пустиня. Подвизавала се 15 години тук дегизирана като монах. Но по Божия воля втората дъщеря на императора се разболяла и била изпратена в този манастир с надеждата, че монасите ще измолят от Бога нейното изцеление. Старците възложили на монаха (сестра й) да се моли за болната принцеса. Той хем се молел за нея, хем я целувал и когато това стигнало до знанието на императора, истината се разкрила. Три дена празнували появата на първородната принцеса, а после тя пожелала да се върне в манастира си. По заповед на императора във всички египетски манастири били изградени такива кули-крепости, където при опасност да се укриват монасите-отшелници, които се подвизавали в околните пещери и колиби в пустинята.
Манастирите имат и външни стени. Над малката входна врата има стаичка за вратаря, който наблюдавал пустинята за нападатели.
На външната стена задължително ще видите малко прозорче с камбанка до него, от която се спуска дълго въже. Ако нощем при затворени врати на манастира от пустинята дойде пътник, дърпа въженцето и камбанката иззвънява. Вратарят не му отварял, за да не нахлуят с него и разбойници, но му спускал с въже храна и вода. Недалеч се намира манастирът “Суриам” (в прев. сирийски), заради св. Ефрем Сирин, който е идвал при св. Бишой, но и заради сирийските монаси, които обитавали манастира известно време, откогато са останали надписи на сирийски. Основан е през IV век. Извън манастира строят огромна църква заради прииждащите за празниците многобройни миряни, които манастирският храм със скромните си размери не може да побере. Извън манастира се виждат и малки килии, в които обитавали аввата с по няколко послушници.
В старата църква са запазени ценни фрески от VII и Х век. Може би най-старите запазени. След като Коптската църква се отделя от Православието, църковното й изкуство замръзва в развитието си и става доста по-примитивно. Иконите и стенописите стават сладникави, наивни, губят духовното си измерение и падат на ниво душевност, която услажда душата, но не я извисява към Бога. В този храм, където има запазени стари стенописи, постепенният упадък е очевиден. Тече реставрация на стенописите от холандски специалисти. Свалят горните пластове и откриват по-старите, които поради сухия климат в Египет са идеално запазени, но са умишлено очукани с тесла, за да хване мазилката върху пласта от сажди. Когато разберат, че сте православни християни, сърдечните и високообразовани коптски монаси ще ви уверят, че те всъщност не са монофизити и изповядват двете природи в Личността на Господ Иисус Христос – божествената и човешката, ще ви уверят, че разделението между нашите Църкви е плод на глупаво недоразумение и по-скоро е проблем на езика, отколкото на вярата. Каква е истината, аз не мога да определя. Но доколкото църковното изкуство изразява духовния уровен на дадена Църква, отделянето на Коптската църква от Православието, без съмнение, се е оказало пагубно за нея.
Четвъртият манастир, който посетихме “Ел Барамус” или “На римляните”, защото по предание е основан от двама римляни Максим и Дометий. Те също са от учениците на св. Макарий Велики. Както вече споменахме, монашеството се заражда в Египетската пустиня отвъд Александрия, в областта Уади ат Натрум – Нитрия. Още по-навътре в пустинята на юг е областта Скития, където отшелниците навлизат, търсейки още по-голямо усамотение. Тук първо се оттегля св. Макарий, но постепенно около него се събират много монаси, между които и двамата римляни, тогава св. Макарий се оттегля на мястото на днешния манастир, носещ неговото име.
Манастирският храм има три олтара: централният – посветен на Света Богородица, северният – на св. Моисей Мурин, и южният – на двамата римляни. Храмът има четири отделения, както при всички местни храмове: олтар, отделение за верните, отделение на каещите се или на тежко съгрешилите, които се каят за греховете си, и отделение на оглашените, които още не са приели кръщение. В манастира се пазят мощите на св. Моисей Мурин, загинал мъченически в този манастир при нападение на разбойници. При мощите му стават много чудеса.
Тук днес са 90 монаси. Към братството се числят и 30 монаси, които са в командировка в задгранични мисии. Около 40 са йеромонаси. Манастирите се управляват от епископ. Нямат писмен устав, а се учат на монашество от наставниците. Направо от храма в западната му страна по тесен тъмен коридор се отива в старата трапезария, около чиято каменна маса са се събирали на скромна трапеза отшелниците от околността. Те идвали за Литургия в манастирския храм, причастявали се, а после отивали в трапезарията за агапия – трапеза на любовта. Игуменът четял от Писанията, а те се хранели на дългата каменна маса с каменни пейки от двете й страни. После вземали продукти и материали за своите ръкоделия и пак се оттегляли в пустинята. Всичко е толкова добре запазено и автентично в тази трапезария, че ми се струва: ако поседя там достатъчно дълго, монасите пустинници ще дойдат и мълчаливо ще насядат около дългата маса.
Но ние трябва да тръгваме. Потегляме към манастира “Св. Мина”, който се намира близо до Александрия. Той е построен през 60-те години от предишния патриарх Кирил VI с дарения на богатите коптски търговци, пръснати по целия свят. Пристигаме там вече по здрач. Огромен е, богат, модерен, пищен и с размерите си, и с великолепната си украса от витражи, мозайки и релефни украси като фина дантела по стените на храма и сградите. Целият е облян в неонови светлини. Но най-голямото му богатство са мощите на св. мъченик Мина, на които се поклонихме. Мощите са разположени в специален параклис в югозападната част на огромния и благолепен едноименен храм. Свети мъченик Мина бил египтянин и служел във войската. Изповядвал християнската вяра и като не желаел да гледа ширещото се безчестие и идолослужение, се оттеглил в пустинята, където се поучавал в Божия Закон и очиствал душата си с пост и молитва. При царуването на Диоклетиан и Максимиан (284-305) приел мъченическа смърт, свидетелствайки за вярата си пред езичниците. След тежки мъчения воините отвели свети мъченик Мина извън града, където отсекли главата му, запалили голям огън и хвърлили в него тялото му. Когато огънят изгаснал, вярващите дошли на това място и събрали останалите мощи на светеца. Впоследствие на това място била построена църква на името на светия мъченик и по молитвите към светеца в нея станали множество чудеса.
В този манастир няма и помен от скромността и уюта на другите манастири, които посетихме и аз бързам мислено да се върна към тях. Отново бродя по тесните проходи между пясъчножълтите сгради със заоблени форми и срещам коптските монаси със забързаните им походки. Силно съм впечатлена от монашеските им шапчици и символиката им. Бях чела навремето за шапката на св. Антоний, бях виждала и коптски монаси и техните качулки, но не знаех за връзка между тях, а връзката е – запазената традиция.
Впечатлена съм от вътрешното разпределение на храмовете отделенията и прекия преход към трапезарията. Впечатлена съм от вътрешните крепости-кули с кладенци, килии, сервизни помещения и параклис. От килийките на вратаря и прозорчето със звънчето. Впечатлена съм от характерния цвят на манастирските постройки – цвета на пустинята, плавните овали на кирпичените куполи, от палмите, от националната дреха на местните мъже, която е със същата кройка като на подрасниците на нашите монаси. Впечатлена съм от изобилието от мощи на ранни светии, подвижници и от тубусите, в който ги съхраняват. Изумена съм от всичко видяно. За жалост не мога да кажа за себе си, че вървя уверено и бодро по духовния път на тези велики подвижници, но по Божия милост се сподобих да стъпя по земята, която са газили те, и по нозете ми да полепне същия пясък. И макар да нямам техните духовни очи, видях гледки, които са съзерцавали и те. Гледките, които никога няма да забравя и към които мислено се връщам.
Светодавец, бр. 1-2/ 2024 г.