Начало / Интервюта / Боян Бояджиев: Св. Патриарх Евтимий е образец не само за духовно, но и за обществено водачество

Боян Бояджиев: Св. Патриарх Евтимий е образец не само за духовно, но и за обществено водачество

С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, Софийска света Митрополия и столичния храм „Свети Седмочисленици“ организират традиционното литийно шествие в деня на св. патриарх Евтимий Търновски. На 20 януари 2024 г. (събота) 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Свети Седмочисленици“, възглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит; литийно шествие, което тръгва веднага след светата Литургия (ок. 10:30 ч.) от храма до паметника на св. Евтимий Търновски на ул. „Граф Игнатиев“ в София. 

По повода с празнуването на празника на св. Евтимий и неговата почит разговаряме с Боян Бояджиев от Сдружението за социални и културни инициативи. 

– Тази година с особена радост ще се чества празника на св. патриарх Евтимий, чийто свети мощи бяха прославени официално в Бачковския манастир. Как се организирате в шествието в негова чест в столицата?

– Да, тази година ще се проведе отново традиционното литийно шествие за празника на св. патр. Евтимий Търновски в гр. София по вече установения маршрут от храм св. Седмочисленици по ул. „Граф Игнатиев“ до паметника му. Ще бъде отслужена Архиерейска Света Литургия в енорийския храм, след което ще започне шествието някъде около 10:30 часа. От Сдружението за социални и културни инициативи решихме за поредна година да участваме в организацията на събитието, защото се надяваме то постепенно да се наложи като едно от по-значимите масови мероприятия на Столицата ни. Залагаме на разнообразни начини за разпространяване на информацията за събитието – чрез информационни материали по Софийските храмове, в социалните мрежи и медиите. Дано поканата за участие в литийното шествие да достигне до повече хора и да надградим миналогодишната бройка на участниците.

Както и Вие сам отбелязахте, тази година имаме и нов повод да се зарадваме, а именно че ще празнуваме миналогодишната прослава на св. мощи Патриарха.

– Защо е важно да помним св. Евтимий и да говорим постоянно за неговия подвиг и дело?

– Годишният празничен календар на Църквата ни помага периодично да научаваме и да си припомняме за примери на духовен подвиг. Всеки от нас има необходимост в житейския си път да намира човешки примери, на които да подражава и от които да се вдъхновява. Можем да кажем, че този стремеж ни е естествено заложен и не можем да избягаме от него. Както отбелязва св. Паисий Хилендарски, човешкият живот е твърде кратък, за да можем през него да достигнем своевременно до целия ни нужен жизнен опит и познания. По тази причина разумният човек винаги следва да се обръща към историята, където да намери отговори на житейските въпроси, които го вълнуват. А какво по-подходящо от това да се обърнем към тези исторически личности, които седят най-близко до нас, защото са от нашия род, живяха по нашите земи и говорейки на нашия език изповядваха Христовата вяра.

От заобикалящите ни християнски народи, като че ли най-оскъдно помним своите духовни просветители и водачи.

А за да ги поддържаме първо в колективната, а после в личната си памет, следва по-масово да ги честваме и да им отреждаме по-значимо място в общественото съзнание. Св. патр. Евтимий е една от малкото значими личности от българската ни и християнска история, която е положително и непротиворечиво възприемана. С провеждането на т. нар. Евтимиева реформа на богослужебните книги той заема важно място и за останалите православни славянски народи, с което образа му излиза и извън националната му значимост. Поддържането на личности като св. патр. Евтимий в националната ни памет е ключово за съхраняване на нашия духовен корен и идентичността ни като народ.

– Нуждаем ли се, според Вас, днес още повече от неговия образ и слово?

– Да, със сигурност се нуждаем. Най-вече във времената на материална задоволеност духовните ни потребности биват потискани. Знаете ли, намираме се във време на оспорване на културната идентичност на целия ни континент, както и в крайния етап на един процес на постепенно заличаване и подмяна на християнските основи на цивилизацията ни. В този контекст българинът, дори и подсъзнателно, усеща, че обект на посегателство е ценностният му ред и йерархия. Това ни кара да бъдем мнителни, изостря сетивата ни, води ни и към основателно безпокойство. И тук идва резонният въпрос – как бихме се успокоили и как да се въодушевим, за да отстояваме своята идентичност? Да си спомним за нашия духовен ген. Както наскоро по БНТ д-р Николай Михайлов заяви в отговор на сходен въпрос – имаме в нашето духовно и културно наследство исихастка култура и примери на високо духовно съзерцание. Тези характеристики откриваме в образа на св. патр. Евтимий.

Към тях бих добавил още, че е образец не само за духовно, но и за обществено водачество, за смелост в най-трудните моменти, за решителност и отдаденост в името на народа.

И още една мисъл бих ползвал от д-р Михайлов – да се мисли, че миналото е минало, настоящето – настояще, а бъдещето – бъдеще е грешка. Ценността на трите части на времето принадлежат на вечността. В този смисъл св. патр. Евтимий е актуален във всяко време и е наш водач към вечността. Неговият пример е най-ярката му проповед. Ще завърша отговора на въпроса Ви с последното му обръщение към народа – да се оставяме в ръцете на св. Троица, така като и той ни завеща.

– През настоящата година честваме и голяма годишнина, свързана с него. Вашето сдружение предвижда ли инициативи по този повод?

– Във връзка с честването на празника му сега на 20 януари нашето участие се свежда до подпомагането на организацията на шествието. Работим по една инициатива, свързана с поставяне на информационна табела в пространството около паметника на св. патр. Евтимий. Самата процедура изисква съдействие и одобрение от административни органи, поради което е възможно осъществяването ѝ да се проточи във времето. Надяваме се до честването догодина да можем да я реализираме и да я обявим пред Вашата медия.

С Боян Бояджиев разговаря Ангел Карадаков. 

За Ангел Карадаков

Виж още

Митрополит Пахомий: Като митрополит на Видинска епархия отговарям за това всеки човек да върви по пътя на спасението

„Като митрополит на Видинска епархия отговарям за това всеки човек да върви по пътя на спасението, ...