Подобни статии
Раннохристиянска църква от 6 век след Христа е разкрита край Варна, информира в-к „24 часа“. Тя се намира в землището на с. Звездица, в разкопките са работили специалисти от Регионалния исторически музей. Община Варна е финансирала проучването, разкри кметът на града Иван Портних.
Базиликата се намира на 1, 5 километра северозападно от селото. Старото име на местността е Соук бунар. Тя е датирана от 6 век, като през това време Одесос (както тогава се е наричала Варна) е бил голям християнски център в пределите на Източната римска империя (Византия).
В близост е манастира в местност Джанавара. За базиликата се знае от началото на 20 век, когато Карел Шкорпил прави оглед на терена и намира основите й и мраморни плочи с кръстове. Разкопки обаче не са правени.
В резултат на сегашните бе разкрита част от монументална трикорабна базилика, с дължина от 30 и широчина – 16 метра. Зидовете са съхранени на малка височина.
Тя е една от най-големите, известни на науката досега в района на древния Одесос. Подовете на църквата са сравнително добре запазени. Покрити са с квадратни керамични плочи, подредени в редици или в декоративни пана. В интериора на базиликата е имало мраморни елементи – колони, капители, парапети и др.
През раннохристиянската епоха в църквите не е имало иконостас, а вместо него олтарът е бил ограден от мраморен парапет. Археолозите до сега са открили над 60 фрагменти от начупената част от този парапет, украсени с християнски символи. Любопитно е, че на гърба на една от плочите някой е оставил графит. Трудно е да се каже какво представлява, но ясно си личат надраскани две палми, нетипични за нашите земи дървесни видове, обясниха археолозите.
Крайната цел е святото място да бъде напълно разкрито и след това социализирано и включено в маршрут на културния и еко туризъм.
Идеята е Община Варна да подпомогне и тази година проучването със 100 000 лева, обеща кметът Иван Портних. Откритата църквата е от времето, когато Източната римска империя е управлявана от император Юстиниан.
Теренът е собственост на министерството на земеделието, а археологическите находки – на министерството на културата. Този неуреден статут създава проблеми за опазването и съхранението на откритото културно-историческо наследство, по които ще работим, допълни кметът Иван Портних.