Стартира дългоочакваният ремонт на видинския катедрален храм „Св. вмчк Димитър Солунски”. В ход е монтирането на скелето на сградата, което стана възможно, след като бе подписан договорът за извършване на ремонтни дейности по подмяна на покрива на катедралния храм, информира БТА.
За ремонта на храма бяха отпуснати средства в размер на 950 000 лв. с постановление на Министерски съвет през 2021 г., съобщи митрополит Даниил. Последната седмица на февруари след спечелена обществена поръчка е подписан договор за ремонт на покрива, външната фасада на храма и на четирите купола – централния, два при камбанарията и един над олтара, със софийската фирма „Шлос“ и видинската “КИД“, каза още митрополитът. По време на ремонтните дейности ще се укрепи и подмени на места дървената конструкция, ще се подмени ламаринената обшивка на куполите, като за всяка конкретна допълнителна намеса извън договореното по проекта по ремонтите на покрива и куполите ще се възлага с допълнителен рамков анекс, каза още Видинският митрополит Даниил. Това решение е взето, за да може ремонтните дейности да се впишат в сумата от 1,7 млн.лв. – средствата, отпуснати от държавата и събрани от дарители до момента. Договорено е с фирмите изпълнители, на местата, където не се налага реставрация и ремонт, те да се запазят във вида, в който са, а ремонтите да се насочат там, където се налага извършването на спешни спасителни дейности, допълни митрополитът.
Инвестиционният проект за консервация и реставрация на катедрален храм е дело на арх. Стела Дулева. Изработването му, което включва актуално заснемане на храма, проучване, документиране, обследване и проектиране, е отнело две години, каза за БТА арх. Дулева, която е водещ проектант и автор на проекта.
През октомври тази година ще се навършат 97 години от освещаването на видинския храм „Св. вмчк Димитър Солунски”.
Втора по големина и великолепие в България след патриаршеския храм-паметник „Свети Александър Невски“ в София, видинската катедрала е паметник на културата от национално значение. Осветена е тържествено на 3 октомври 1926 г., тържествата продължават и на 4 октомври. Храмът е посветен на Св. Димитър, който от векове е бил и си остава покровител на Видин и епархията.
По повод освещаването на храма преди близо век Църковното настоятелство издава „Кратка история на Видинската катедрала „Св. вмчк Димитър”, картички на храма, специално отпечатани в Мюнхен, в най-модерната за времето си печатница. В чест на освещаването на църквата в „Църковен вестник“, бр. 33 от 2 октомври 1926 г. излиза статията „Из историята на новата съборна църква „Св. Димитър“ във Видин“ с автор полк. Дабко Уста – Генчов (1867-1935), син на самоукия архитект Уста Генчо Кънев. В същия брой „ Църковен вестник”, по повод предстоящото освещаване на храма, е публикувана и статията на Димитър Цухлев „Едно бележито църковно-народно тържество в гр. Видин“. Статиите са историческа памет, а документите и снимките се съхраняват в библиотеката на Видинската митрополия и са безценен извор на информация за случилото се преди 97 г., разказа протосингелът на митрополията архимандрит Антим.
Строежът на храма е продължил първо 11 години от 1889 до 1900 г. , когато в него, макар и недовършен, започват служби.
Поради липса на средства и заради избухването на Първата световна война строителството се проточва в годините и храмът е напълно завършен и изографисан през 1926 г., разказва Цухлев. С помощи на населението, на родолюбиви, щедри дарители–занаятчии и местния еснаф строежът и изографисването на храма стават факт и той е тържествено светен на 3 октомври 1926 г. Строителният план на храма е изработен от първомайстор Генчо Кънев от Трявна и е преработен частично от архитект Бахнани. Филип Ив. Филипов, художник – резбар от София, изработва ново темпло – тънка художествена резба с архиерейски трон и амвон от липово дърво в изящни рисунки. Художникът иконописец Господин Желязков печели конкурса за изработка на иконната и стенната живопис в храма.
Храмът заема 1500 кв. м. застроена площ, основите са заздравени с пилони и бетон. Зидарията е каменна. Цялата облицовка е от дялан камък, а трите главни врати – от мрамор. Колоните вътре са от местен дялан камък, като при украсата им е имитиран мрамор. Катедралата има кръстокуполен план с 3 надлъжни и напречен кораб, върху които се изгражда богата многообемна композиция. Централният купол се носи от 4 свободно стоящи подпори и подчертава обемно-пространствения облик. Вътрешните пространства са внушителни. Височината на централния купол е 33 метра. Постигнат е богат и пищен образ. Храмът има четири величествени купола. Главното централно кубе е високо 40 м, а другите – от 30 до 35 м. Храмът има три престола : среден –в чест на Св. Димитрий, северен – в чест на Св.вмкч Иван Рилски и южен – в чест на Св.вмкч Георги Победоносец. Сред най-ценните икони в храма и до днес е чудотворната икона на Св. Богородица, облечена в сребърна ризница, дарена през 1833 г., иконите на Св. Йоан Кръстител, Св. Константин и Елена, Св. Троица и др.
Сред уникалните неща в храма е църковният часовник. Сто двадесет и три години часовникът на катедралния храм във Видин отмерва времето.
Изработен е от мюнхенската фирма „Манхард“ през 1900 година. Отдавна фирмата е фалирала и не съществува, но катедралният часовник във Видин работи. Камбаните на църковния часовник са прозвучали за пръв път на 21 август 1900-та година. Оттогава механизмът работи безупречно, изразходвал е по-малко от една трета от капацитета си и може да работи още 400 години, категорични са специалистите. В катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски” във Видин, има уникален стенопис – библейска сцена, на която е изобразен Свети Йоан Рилски, а в образите на войниците, носещи му дарове, са изрисувани исторически личности – Васил Левски, Георги Сава Раковски, Любен Каравелов, Христо Ботев, Георги Бенковски и Тодор Александров. Катедралният храм в своето съществуване е бил любима катедра, в която са служили Първият български екзарх и видински митрополит Антим I. След него на катедрата сяда митрополит Кирил, който продължава делото по изграждане на храма. Да постави венеца на неговото завършване и освещаване се пада на митрополит Неофит. Следващи видински митрополити са Негово високо преосвещенство (НВП) Филарет и НВП Дометиан. Днес на престола на видинската катедра е митрополит Даниил, който прави всичко, за да върне блясъка и великолепието на катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски”.