В ранната утрин на 7 ноември, в Господа се престави предстоятелят на Кипърската архиепископия – Хризостом II. Той оставя светла диря в живота и историята на Кипърската архиепископия. Предлагаме ви неговия житейски път, изключително свързан с православната духовност и вяра.
През тази година се навършиха 16 години от избирането на Кипърския архиепископ Хризостом II за предстоятел на Кипърската църква. Един от най-продуктивните периоди за Църквата и Кипър. На 5 ноември 2006 г. той е избран за архиепископ, на а 12 ноември с.г. е интронизиран в катедралния храм „Св. ап. и ев. Йоан Богослов“ в Никозия, Кипър.
Кипърският архиепископ Хризостом II без съмнение се очертава, като изключителна личност в съвременното кипърско общество, която личност, със своите дела, спечели авторитет в целия православен свят. Възкачвайки се на архиепископския трон преди 16 години, той е осъзнал още тогава, че архиепископският престол на Кипърската църква е място за борба и саможертва, негова ежедневна грижа бе грижата за кипърския народ и Църквата. Не желаейки да почива върху труда на своите предшественици, той остави своя отпечатък в Църквата, но и също така и в обществото.
Роден е на 10 април 1941 г. в Тала, Пафос, като е второто от четирите деца в семейството на Антоний и Текла. От малък е живял в земеделска среда, затова е придобил и правилна нагласа за живота, както и опит. На 12-годишна възраст той отива в ставропигиалния манастир „Св. Неофит“, като малко преди това е загубил баща си при трудова злополука. След това учи в гимназия, а на 3 ноември 1963 г. е ръкоположен за дякон в храма „Св. архангел Михаил“ от тогавашния хорепископ, а по-късно Никейски митрополит Георги. В продължение на пет години е ефимерий на манастира.
През 1968 г. се премества в Атина, където учи в Богословския факултет на Атинския университет, откъдето се дипломира през 1972 г. Същата година единодушно е избран за игумен на манастира „Св. Неофит“. На 12 ноември е ръкоположен за йеромонах, получава офикията архимандрит и е въдворен като игумен от покойния архиепископ Макарий III.
Още от времето на своето игуменство, което съвпада с много трудни времена за Кипър, той демонстрира своята проницателна способност, следвайки съвета на св. ап. Павел: „Залягай да се представиш пред Бога достоен, безукорен работник, който вярно преподава словото на истината. А скверните празнодумства отбягвай, защото ония, които ги изговарят, още повече ще напреднат в нечестие“ (2 Тим. 2:15-16). По време на църковната криза, предизвикана в Кипър от действията на трима митрополити (1972-1974 г.), бъдещият архиепископ Хризостом, заедно с тогавашния епископ, а по-късно митрополит на Пафос и игумените на останалите ставропигиални манастири, застават на страната на архиепископ Макарий III, като призовават той да вземе необходимите мерки за възстановяване на реда в Църквата. Тяхното действие довежда до свикването на архиерейски събор, който ефективно се справя с кризата.
След тежките събития и проблеми със съседна Турция и завръщането на архиепископ Макарий в Кипър, страната имала нужда от подобряване на икономическата ситуация. За тази цел най-много допринася архим. Хризостом. Той подкрепя изграждането на летището в Пафос, виждайки възможност за голяма полза от това. Бързото икономическо и туристическо развитие на Пафос се дължат до голяма степен на тогавашния игумен Хризостом, а по-късно и митрополит на Пафос.
След кончината на архиепископ Макарий и възкачването на архиепископския трон на тогавашния митрополит на Пафос, игуменът архим. Хризостом е избран за нов митрополит на Пафон. Това се случва на 25 февруари 1978 г. На следващия ден той е хиротонисан за епископ от Кипърския архиепископ Хризостом I и на същия ден е интронизиран като митрополит на Пафос.
Бидейки човек на делата, той разбирал, че без финансови средства всички усилия за дейност, в която и да е област биха били трудни. Той възстановява финансово митрополията на Пафос, нещо което постига с цената на тежки борби и жертви.
„Имах чувството, че нося на плещите си цялото наследство на моите предшественици… затова се борех с мисълта да напусна този свят, без да оставя и аз своя следа“, казва той. Поради тази причина реализира много проекти, свързани със запазването и възстановяването на храмове и манастири. Пример е обновяването на сградата на митрополията, построява и нова библиотека в митрополията.
Неговата любов към Църквата и приносът му към нея могат да се видят и от големия брой храмове, които той ремонтира, реставрира, издига и открива като Пафоски митрополит. Двадесет и шест църкви и няколко параклиса украсяват днес Пафос.
Бъдещият архиепископ Хризостом II е бил и представител на Кипърската църква на Всеправославните съвещания и конференции.
Поради църковните кризи, които засегнали Кипърската църква през XX век, той решава, че справянето с тях ще бъде по-ефективно и с по-малко последствия, ако има разширен състав на Св. Синод. Както е известно, от 13 век латинските завоеватели намаляват броя на епископите в Кипър от 14 на 4. По този начин била ограничена възможността на Кипърската църква пряко и ефективно да решава различни вътрешни свои проблеми. Така се появява и необходимостта да се обърне към други православни църкви, за да помогнат за увеличаването на митрополитите и епископите. Пафоския митрополит Хризостом си поставя като дългосрочна цел увеличаването на епископските центрове поне до 13, така че древната апостолска Кипърска църква да функционира гладко и да не изпада в кризи.
Изпълнението на визията на Пафоския митрополит Хризостом за разширяване на състава на Св. Синод ще стане реалност след възкачването му на архиепископския трон.
На 5 ноември 2006 г. той е избран за архиепископ, а на 12 ноември с.г. е интронизиран в катедралата „Св. ап. и ев. Йоан Богослов“ в Никозия, Кипър.
Под председателството и по предложение на Кипърския архиепископ Хризостом II, Св. Синод по време на заседанията си на 12 февруари 2007 г. и 22 май 2007 г. взема решение за възстановяването на историческите митрополии и епископии, но също и за създаването на нови такива. На заседанията на синода от 5 октомври 2007 г. и 21 май 2008 г. Св. Синод решава да създаде още две епископии. С тези действия, архиепископът постига историческото събитие и свое желание за разширяване състава на Св. Синод, който към днешна дата се състои от 17 архиереи. По този начин стана възможно и създаването на разширен състав на Св. Синод на Кипърската църква.
Бидейки митрополит на Пафос бъдещият архиепископ има за основна грижа осигуряването на заплатите на духовенството, тъй като много общности, бидейки малки, не били в състояние да покрият заплатите на свещениците. Поради тази причина, още оттогава той си поставя за цел създаването на централен църковен фонд за заплати на духовенството. В тази посока, желаейки непрекъснато да издига духовенството, за да извършва непрестанно пастирската си дейност, с избирането му на архиепископския престол, той създава Единна агенция за изплащане на заплати на енорийските свещеници.
Друга важна мисия на архиепископ Хризостом е повишаването на образователното ниво и нравствеността на духовенството на Кипърската църква. През 2015 г. той създава Богословското училище на Кипърската църква, което в допълнение към богословското образование на по-високо ниво, което предлага, подготвя следващите поколения богослови за преодоляване на предизвикателствата, пред които е изправено кипърското общество. В Богословското училище към днешна дата вече са завършили три випуска богослови.
Не може да се пренебрегне и фактът, че блаженопочившия архиепископ Хризостом II се грижеше не само за богословското ниво на духовенството в Кипърската църква, но изобщо за възпитанието и нравствеността на младите хора от Кипър. Много ученици гимназисти и студенти в различни университети на Кипър и в чужбина, отличници в обучението си, но с финансови затруднения, са получили стипендии или помощ от Кипърската архиепископия, дори финансовото състояние на Църквата и държавата да е било затруднено. Трябва да се каже и за детските градини, които работят под надзора на Кипърската архиепископия, така че „децата да се развиват свободни, силни, пълни с оптимизъм личности, възпитавани с вяра в Бога и любов към родината“, както се изразява в свое интервю архиепископ Хризостом II.
Друга важна задача и мечта на блаженопочившия архиепископ, която и Бог го удостоява да види, е изграждането на новата катедрала „Св. ап. Варнава“, намираща се до сградата на архиепископията. На 11 юни 2016 г. архиепископ Хризостом извърши освещаване на пространството, където днес се намира построената катедрала „Св. ап. Варнава“. Новата катедрала на Никозия е архитектурен и художествен шедьовър. Техники от много християнски части на света са свързани с изграждането и разкрасяването на храма. Иконостасът, иконите и свещниците са изработени в Кипър, полилеите в Чехия, камбаните в Полша, мраморните декорации и подове в Гърция и мозайките, изобразяващи Спасителя, както и витражите в Румъния. Резбованият престол е направен от трите вида дърво, които според преданието са използвани за Кръста Господен: бор, кипарис и кедър.
Освещаването на храма е извършено от блажения Кипърски архиепископ Хризостом II на Лазарова събота, 24 април 2021 г. На следващия ден, Вход Господен в Йерусалим, архиепископът отслужи първата Божествена литургия.
Точно пет години след започването на строежа на катедралата, нейното откриване се състоя с цялото си великолепие, в присъствието на високи гости, начело с Негово Блаженство архиепископа на Атина и цяла Гърция Йероним. Честванията по откриването започнаха в четвъртък, 10 юни 2021 г., в присъствието на президента на Република Кипър Никос Анастасиадис. На 11 юни 2021 г., в деня на празника на основателя и покровителя на светата апостолска църква в Кипър – св. ап. Варнава, откриването беше извършено от архиепископи на Атина и Кипър.
Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта на Кипърския архиепископ Хризостом II!
Страницата подготви: Ангел Карадаков
По информация от официалния сайт на Кипърската архиепископия – churchofcyprus.org.cy