Начало / Uncategorized / За вярата и изкуството. Свещеник от Банско рисува и разсъждава върху нещата от живота

За вярата и изкуството. Свещеник от Банско рисува и разсъждава върху нещата от живота

За желанието си да рисува и размишлява над живота свещеникът Костадин Калайджиев от Банско говори пред БТА. Той разказва, че в различни времена се впечатлява от различни неща. Обича да рисува места, до които се е докоснал, а за България казва, че е уникално кътче, което на малко земя е събрало толкова много красота. 

Красиви пейзажи, които са се разкривали по време на пътувания, както и докато гледа Пирин планина, заемат голяма част от картините му. Рисува и хора – деца, девойки, жени и старци, докато играят, работят, свирят на пиано. 

Не по-малко се вълнува от историята, особено свързаната с родния му край.

В картина е пресъздал една от легендите, свързани с връх Тодорка, според която върхът носи името на смела девойка, участвала в отбраната на крепостта Ситан кале край Банско. 

Върху платно оживява и самата битка за Ситан кале, а с детайли във всяка част на картината, творбата сякаш оживява и едва доловимо се чува звукът на мечове и щикове, а в друга картина свещеникът пресъздава стара банска песен, в която майката учи своята дъщеря как да жъне ниско и да не се изправя често, за да не бъде забелязана красотата й. Изразителните линии на четката успяват да покажат не само красотата на девойката, но и нейната смелост и решимост да брани честта си. 

В картините има история, защото миналото не може да се заснеме, нито хората, живели тогава, разказа отец Костадин Калайджиев.

С въображение, но и с познания, пресъздава столетни сцени, които са го впечатлили. 

Художникът – свещеник показва в картините си и философия, която е завещана от светци, провидели бъдещето, дори и в живот, далеч от суетата на хората. Една от тези картини е „Пророчество“, която пресъздава пророчеството на св. Нил Мироточиви, според което водата ще изчезне от света, посочи отец Костадин Калайджиев. В картината с нож разрязва завесата, която разделя миналото и бъдещето, а под нея се виждат пресъхнали кейове, зелени острови, превърнали се в пустиня, сухи скали. 

Отец Костадин сподели, че работата му като свещеник повлиява върху картините, а философия в картините винаги има, защото всяка от тях се рисува, като показва разбирането на художника за света. С картините човек изразява себе си, своите мисли, впечатления и чувства по начин, който сам определя. 

Темите на картините са контрастни, какъвто е и светът, но художникът не съди.

В свои картини изобразява зависимостите и пороците, които ни заобикалят, но това е светът, в който живеем и няма как да не го приемем, посочи свещеникът.

„Не можем да го отхвърлим, но можем да се отричаме от самата пошлост на света, защото и в древни времена не всичко е било идеално – и тогава е имало неща, които са били пошли, недопустими. Човек трябва да се придържа към това, което е създадено от Бога, защото Бог е творец на всичко, ние само имитираме, пресъздаваме това, което е сътворил, впечатляваме се от това, което е създал и го преразказваме чрез изкуство“, допълни отец Калайджиев. 

Свещеникът рисува още от дете, впечатлен от образи, рисувани от неговия баща.

Постепенно се увлича в изобразителното изкуство и добива увереност, а насоки в ранните години получава от свой приятел. Макар че е самоук и никога не е изучавал в детайли изобразителното изкуство, отец Костадин казва, че всичко е резултат на много практика и огромно желание. 

В свободното си време, освен с рисуване на картини и икони, се занимава и с дърворезба.

Дърво с изваяни детайли украсява дома му отвън и отвътре, а в стаята, обособил за свое ателие, е подредил разпятия и красива скулптора на Дева Мария с младенеца. 

Талантът на отец Костадин е наследен и от неговия син, неговата снаха също рисува. С гордост разказа, че само след дни, на 19 август, те ще подредят своя обща изложба в Туристическия информационен център в Банско.   

За Ангел Карадаков

Виж още

Изпълни се една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров

На 11 януари се изпълва една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров, дългогодишен ...