Ръст на посещенията в Крепчанския средновековен скален манастир отчитат в Опака. От 2020 г. Община Опака управлява Средновековния скален манастир, работи се по архитектурното проектиране на обителта с над 1100-годишна история, съобщава БТА.
Манастирът се намира на два километра от центъра на село Крепча, а върху стените му са изсечени на кирилица два старобългарски надписа – единият смятан за най-ранния надпис на кирилица, открит на Балканите.
„Посетителите са впечатлени от историята, от епиграфските надписи и от монашеството по тези земи – картина, доразвиваща се и непрекъснато обогатявана през годините“, каза пред репортер на БТА Мирослав Георгиев, уредник в отдел „Опака“ към Регионалния исторически музей в Търговище. По думите му другото, което привлича туристите, е красивата природна гледка, която се разкрива от височината на манастира.
Уредникът отчита още, че обектът се посещава от организирани групи и частни лица, знаещи за манастира и любопитни да го видят на място. По покана на община Опака проф. Николай Тулешков вече работи по архитектурното проектиране на скалния манастир. Амбициите в момента са, освен реставрация и консервация, да се работи и по социализацията на обителта. Идеята е в бъдеще да бъде проектирана и изградена приемна сграда за посетителите, както и да бъде обособен паркинг, допълни Георгиев.
Заради заявен интерес, Мирослав Георгиев изготвя поклоннически маршрути, в който ще бъдат включени Скалният манастир край Крепча и манастирът „Св. Марина“ в село в Каран Върбовка. Уговорено е през есента в Опака организирано да пристигнат членове на туристически клубове от Русе, развиващи дейност в Русенското поломие. При посещението на Крепчанския скален манастир ще им бъдат показани крепости около манастира: Гърчиновско градище от Първото българско царство до село Гърчиново, ранновизантийската крепост „Джин кале“ в местността „Беш бунар“ (Пет кладенци) на 500 метра от Скалния манастир и „Бююк кале“ – крепост от времето на Второто българско царство, в местността „Ряката“ в землището на Опака, старинни чешми и други забележителности в околността.
Мирослав Георгиев добави, че през ноември в София ще се състои голяма международна научна конференция по епиграфика. Скалният манастир ще бъде едно от няколкото важни за българската средновековна история места, които участниците от чужбина ще посетят.