Археологът Светлана Великова представя днес резултатите от теренните проучвания на средновековния град Червен. Те са осъществени през изминалата година с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Това съобщиха от Русенския исторически музей, предава БТА.
Средновековният град Червен е един от важните центрове на Втората българска държава (XII-XIV век). Разположен е на укрепено възвишение, заобиколено от долината на река Черни Лом. Проучванията няколко поредни сезона обхващат част от западните предели на укрепения скален рид. Там е разкрита църква № 16.
Усилията на екипа са фокусирани върху зоната, разположена в южна посока от храма. Разкриват се две сгради. Има и останки от по-ранни застроявания.
В една от сградите се проучва вкопано складово помещение, което е с дълбочина 2,10 метра. То е изградено на по-ранен етап и запълнено със строителни материали от разрушени постройки. Към вкопаните структури се прибавят и две съоръжения с характерен план, който се състои от изсечено в скалата правоъгълно пространство, около което има отвори от дървена конструкция.
Последните изследвания ги определят като останки от тъкачни станове, използвани от жителите на средновековния град. Откритите находки са с разнообразен характер и включват монети, токи, копчета, части от инструменти и накити. „Новите данни допринасят за изясняване на характера на застрояване около разкритата църковна сграда през ХІV-XV век“, обясняват от Русенския музей.