От печат излезе книгата „Богородица вместилище на невместимото“ на проф. Емануел Мутафов, издадена от издателството на БАН.
Манастирът Хòра в Истанбул съхранява едни от най-добрите образци на византийските мозайки – все още, до днес. Сградата – изключителен паметник на средновековната византийска архитектура; вътрешната украса – забележителен артефакт от периода на Палеолозите. След падането на Константинопол той е превърнат в храм, посветен на исляма, затова днес е познат с името Карие джами (Kariye Camii).
След Втората световна война сградата е реставрирана и оттогава функционира като музей. Съхранените стенописи и мозайки по стените и купола на католикона – изпълнени във високия стил на това изкуство – представят сцени от живота на Христос и Богородица. Много известни византинисти са проучвали различни аспекти от историята на паметника, водени от убеждението, че той е едно от най-големите постижения на византийското изкуство. Истината е, че манастирът и неговият католикон са самотен пример сред всички съществуващи в наши дни паметници.
Фрагментарно запазените части от декорацията и големият времеви период, който ни дели от построяването на Хòра, все пак позволяват да се направят някои нови интерпретации и предположения. Манастирът се нарежда сред най-добре запазените монументи от периода, представящ изключителна художествена програма, придружена от забележително количество запазени текстове от неговия основател и патрон Теодор Метохит.
Книгата може да бъде поръчана тук.