На 28 март Православната църква чества празника на св. Йоан, епископ на Манлиги.
Според достигналото до нас житие на св. Йоан (Саакадзе) от Манглиси е роден през 1668 г. Със своите изключителни добродетели св. Йоан бързо бил ръкоположен за йеродякон и йеромонах, а скоро след това и за епископ на Маглиси.
През 1724 г. св. Йоан заминава от духовната пустиня Давит-Гареджи за Дербенд, Дагестан, където построява дървен храм и започва да проповядва християнската вяра на местните хора. Той мисионерствал там с още единадесет благочестиви духовници.
Смиреният живот на св. Йоан и чудесата, които той извършил, привлекли вниманието на иноверните и дори управниците на страната обърнали внимание на неговата неуморна евангелска дейност.
По същото това време грузинският цар Вахтанг VI (1703-1724 г.) и руският цар Петър Велики водят кореспондеция за евангелизацията по Каспийското крайбрежие. И двамата царе осъзнават важността на проповедническата дейност на св. Йоан и щедро допринасят за неговите усилия. С тяхна помощ св. Йоан построил църква в чест на Рождество Богородично и друга в чест на света великомъченица Екатерина.
През 1737 г. св. Йоан оставя своите ученици в Дагестан и се отправя към Астрахан, близо до мястото, където Волга се влива в Каспийско море. Там той построява църква в чест на св. Йоан Богослов, която през 1746 г. се преобразува в манастир. За игумен на тази света обите е издигнат архимандрит Герман, един от учениците на св. Йоан.
Докато пребивавал в Астрахан св. Йоан открил, че множество етнически грузинци в град Кизляр в Осетия нямали църква, в която да отслужват своите богослужение. Поради тази причина той пътува до Кизляр и с помощта на свои сродници построява църква и отваря в близост до нея и семинария, в която да се подготвят духовници.
На 28 март 1751 г. св. Йоан се преставя пред Бога в Кизляр на осемдесетгодишна възраст. Той е погребан в църквата, която построил.
По-късно по заповед на цар Теймураз II (1744-1761 г.), мироточивите мощи на св. Йоан са пренесени в Тбилиси и положени в катедралата Сиони, пред Манглийската чудотворна икона на Божията Майка.
Превод: Ангел Карадаков
Източник: oca.org