В края на месец януари Ставропигиалните манастири – Рилски, Бачковски и Троянски съобщиха, че са получили огромни сметки за елекричество, както и за това, че са преминали на режим на отоплението.
Преди дни игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий заяви пред медиите, че Рилският манастир е въвел режим на отоплението заради високите сметки за ток и нафта.
Това се дължи на факта, че Светата обител ползва промишлен ток, който заплаща на същите високи цени, както бизнеса у нас.
По думите на игумена през декември манастирът е получил фактура на стойност 28 000 лева за ток, което е тройно повече от сметката за декември 2020 г. За януари очакват дори още по-висока сметка, каза в „Денят започва“ по БНТ1 игуменът на манастира епископ Евлогий.
Заради непосилните цени отоплението в Светата обител работи по 8 часа на ден и редуване на спиране и пускане на радиаторите. В кухнята се готви предимно на дърва, с които манастирът се е снабдил още през лятото. В ефира на националната телевизия епископ Евлогий изрази надежда, че през февруари Рилският манастир ще получи компенсации от държавата и за предходните месеци. Въпреки,че голяма част от бизнеса вече получи помощи през октомври, Светата обител все още не е получила никаква подкрепа от държавата.
„Може би някои смятат, че това което произвеждаме – вяра, култура, традиции, е някакво производство, подобно на бизнеса, за съжаление, но това не зависи от нас“, изтъкна епископ Евлогий.
Традиционно през зимните месеци посещаемостта в Рилския манастир е намаляла. Хората са по-малко и заради пандемията, допълни той.
Идентична е ситуацията в Бачковския манастир. За миналия месец манастирът е получил сметка за 35 000 лв. Сметката е набъбнала три пъти в сравнение със същия месец на 2020 година и веднага променя правилата в обителта. От манастира са платили последната си сметка за електричество изключително трудно и ако новата фактура е в същия размер, признават, че ще искат разсрочване на задълженията или помощ от държавата.
„Ако януарската е като декемврийската, няма да имаме възможност да я платим. В момента сме на минимум, църквата няма как оттам да спестим, тъй като тук идват болни хора, инвалиди, някой път остават по половин – един час пред чудотворната икона се молят и решихме там да не спестяваме отопление“, обясни Васил Апостолов – секретар на Бачковския манастир, отново пред БНТ1.
Икономии обаче се правят в други части на манастира. Заради високите сметки за ток параклисът „Вси светии“ е затворен за посетители, а в музея няма отопление.
Последната сметка на Троянския манастир пък е 11 000 лв. Игуменът и на двата манастира епископ Сионий изрази надежда, че държавата ще се намеси и ще помогне на храмовете. Защото манастирите и църквите няма да издържат да плащат ток на тези цени, а не могат да затворят врати.
По-рано миналата седмица стана ясно, че манастирът „Рождество Богородично“, край Кабиле също не може да си плати сметката за ток, която бе 6000 лв. След съобщение в медиите монахините от манастира успяха да съберат средства и да платят сметката си за ток, отправиха и призив, който може да дари средства за новостроящия се храм в обителта (тук).
От Община Сапарева баня днес съобщиха, че за Ресиловския манастир „Покров Богородичен“ са обезпечени 60 куб. м дърва за отопление, заради високите сметки за ток. От общината ще употребяват дърва за отопление поради скъпия ток, сподели кметът на курортния град Калин Гелев пред БНР. На дърва ще се отопляват общинският гараж, офисите на ВиК сдружението и други звена. Детските градини са на пелети.
В интервю за БТА (тук) ставр. ик. Николай Георгиев, началник на отдел „Връзки с обществеността“ при Св. Синод заяви, че навсякъде в страната сега са високи сметките на храмовете за отопление, там, където има парно отопление, както са високи и разходите им електроенергия. „В храма „Св. Неделя“ и особено в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ има огромен обем от пространство, което трябва да бъде отоплено“, каза той. „Религиозните храмове плащат сметки за промишлен ток, но това не са предприятия и в тях не се произвежда. Например, в свещоливницата токът може да е промишлен, но в молитвените домове нищо не се произвежда. Това се отнася не само за православните храмове, а също за джамиите и за синагогите.
Ние се издържаме от продажба на свещи, както и от дарения, но тези средства не достигат да се платят разходите за отопление, за електроенергия и за заплати.
Но не мога да си позволя да спра отоплението в храма „Св. Неделя“, защото, ако някой се разболее, това ще лежи на моята съвест. Не мога да си позволя да направя това. Хората трябва да се чувстват добре в молитвения дом, да съберат в него морални сили и да излязат от него, ставайки по-добри“, каза още ставрофорен иконом Николай Георгиев.
Текст: Ангел Карадаков