Начало / Uncategorized / Патриарх Даниил: Румънската църква има голям принос за развитието на културата в Румъния

Патриарх Даниил: Румънската църква има голям принос за развитието на културата в Румъния

„Румънската православна църква има голям принос за формирането и популяризирането на културата на румънския народ“, казва в свое изявление Румънския патриарх Даниил по повод националния Ден на културата в северната ни съседка (13 януари).

По думите му с първите опити за държавна организация ролята на Църквата в развитието на румънската култура и цивилизация следва византийски модел; редица църковни личности: епископи, свещеници или монаси, ръководят основната културна дейност в своето време. 

Патриарх Даниил изтъква и факта, че в Румъния по-малко от половин век след изобретяването на печатната машина от Гутенберг (през 1455 г.) в няколко манастира и епископски центрове в Търговище, Букурещ, Яш и др., започват да се публикуват църковни книги. Патриархът изтъква и факта, че първите начални училища с преподаване на славянски и румънски език са създадени на територията на манастири или енорийски храмове. 

„Създаването на съвременната румънска държава открива нова епоха за румънския народ, а Румънската православна църква остава верен привърженик на националните идаели, допринасяйки за насърчаването на румънското образование и култура“, казва в своето изявление патриарх Даниил. 

„След 1944 г. с установяването на атеистичния комунистически режим, Румънската православна църква постепенно е отстранена от социалния и културен живот в страната. През 1948 г. религиозното обучение е премахнато от училащата, богослуженията в болниците, приютите и казармите са забранени, църковните и епархийски издания спрени, а много от тях са премахнати, богословските училища и катехизацията на младежта са прекратени. Повече от 1000 православни свещеници (както и много римокатолически, униатски и протестантски), са били арестувани, хвърлени в затвори, подложени на принудителен труд или депортирани. Сред хвърлените в затвора са богослови, хора с голяма култура“, казва патриарх Даниил. Той казва още, че над 20 църкви са разрушени през времето на комунистическия режим. 

„През 1990 г. Румънската академия на науките реабилитира паметта за йерарсите, свещениците и православните богослови, изключени от Академията през 1948 г. от тоталитарния режим, а през следващите години нови служители на Църквата бяха приети в най-важния форум за високи научни постижения. Румънски научни и културни дейци, като отец Димитру Станилоае или отец Мирча Пакурариу. Румънската академия на науките и Румънската патриаршия също са инициирали няколко съвместни програми, най-важната от които е създаването на История на румънското монашество в три масивни и ценни тома, а добрите отношения, култивирани с взаимно уважение от двете институции, ни дават право за надежда за постоянно ползотворно сътрудничество за доброто на румънския народ“, казва още в своето изявление патриарх Даниил. 

Източник: basilica.ro

За Ангел Карадаков

Виж още

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ отваря врати във Видин

С благословението на Българския патриарх Даниил, който е и временно управляващ Видинска епархия, отваря врати Православен ...