Първа поучителна реч на епископа към подготвящия се да се ръкоположи за свещеник
Към тебе, чедо, който се подготвяш да приемеш чрез възлагането на епископските ръце свещенството, и тъй да бъдеш извършител на тайнствата и раздавател на словото на живота; към тебе, казвам, се отнася това поучение, което има за цел да обърне вниманието ти и привлече сърцето ти и желанието ти върху свещенното поприще на божественото служение, което си длъжен постоянно да изучаваш с благоговение и точност; защото сега се намираш стоейки на прага на блажения Сион. За това аз ти начертавам първите предписания, как трябва според тях да се приготвяш и да упражняваш ума, сърцето и волята и живота си, и тъй бивам твой ръководител в попрището на приготовлението ти, за да се удостоиш, да речеш във време на Господа: „Готово е сърцето ми, Боже, готово е сърцето ми“ (Псалтир: 56:8), или като разбереш собствената си слабост, да извикаш с дълбоко смирение: „Господи, прати другиго, когото можеш да пратиш“ (Изх. 4:13).
Приготвайки се за такова високо и трудно служение, което обзема вътрешния и външен живот, земята и небето, временността и вечността, плачи и се моли, изпитвай себе си, и вникни грижливо в дълбочината на греховната си природа; не се съмнявай обаче за всемогъщата благост на Светия Дух, който допълня нашите оскъдности, и изцерява немощите на смирените сърца; имай такова разположение, и ще имаш прочее нужда от здрави познания, добри чуствувания, твърда воля и свещено решение.
Знаеш, чедо, че много трудните подвизи на християнските добродетели се извършват само чрез внимателно схващане на целта, и от силното съдействие на сърцето и волята; без това по-високите цели и постановления остават слаби остатъци на безплодно и безполезно познание. Но каква полза произлиза от такова познание? „Знанието възгордява, а любовта назидава“ (1 Кор. 8:1), казва божественият апостол; такова хладно познание само се издига, надува се, остава празно, не вдъхва благочестие и добродетел, и не учи истинската ревност на свещения пастир, каквото се изисква от свещенството.
Но тъй като тези неща са такива, а такова знание какво може да ползва човека? И колко е жално, ако от свещенството, вместо очакваната полза, се яви щета и вреда у пастиря и пасомите, които се съблазняват от високомерността и гордостта! Бой се прочее, мое чедо, от такова злоупотребление, пази се да не паднеш в онова строго наказание, с което заплашва Спасителя наш Иисус Христос: „А оня слуга, който е знаял волята на господаря си, и не е бил готов, и не е постъпвал по волята му, ще бъде бит много“ (Лук. 12:47). За това най-вече от всеки други принос и от всяка жертва, се иска от тебе към Бога любов преизобилна, силна и излеяна от собствения си излишък върху агнетата и овцете на словесното стадо; защото такава любов, което сгрява сърцето, просвещава ума и съживява всичко, което се намира около нея, ни учи за всичко.
Както умствените сили постепенно се развиват и усъвършенстват чрез познанията, така и сърцето постепенно се облагородява чрез способностите човешки чувствания; по този начин и волята малко по малко се издига високо към свещените желания и размишления. Но святата воля, която душа божествена ревност към пастирските подвизи, в името на пастиреначалника Иисуса Христа и на спасението на пасомите, постепенно се съживява и се укрепява; затова всякак е нужно щото ти, който си повикан да работиш на Господа в Неговата църква, да помисли по-рано за какъв си определен? Колко велико и важно е достойнството, за което промисълът на Вишния те е избрал? Колко разнообразни и чудесни са обязаностите на бъдещето ти знание? Каква наука и какъв опит ти са нужни? Каква жива и гореща любов към Бога и ближния, и каква неуморима ревност се изискват, за да вървиш през целия си живот неотклонно и боголюбиво в блаженото поприще на предстоящето ти пастирско служение? Знай, прочее, добре, че ти принадлежи от тук да пътуваш по стръмен път и да минаваш през тесни врати, за да отидеш в Царството небесно; но пътуването ти ще бъде заедно с онези души, които техният жених и Господ ще повери на твоето предводителство.
Най първо нека видим какво си длъжен да знаеш, когато получиш благодатта на свещенството от своя архиерей. И това, което трябва да знаеш за себе си, от него си длъжен да черпиш поучителна храна и за паството си, което ти се поверява. Длъжен си прочее да знаеш: какво е църква и какво е свещенство; писаното в Стария и Нов Завет слово Божие, и да се поучаваш в закона на Господа и ден, и нощ; длъжен си да знаеш и прилежност да черпиш всяко учение от Църквата, която го е запазила неизменно от епохата на светите апостоли до светите Вселенски и Поместни събори, и от тогава до наше време; а това учение се дели на оглашително, което ни ръководи в предаването на Християнските истини на вярата и на Заповедите Христови, и в по-високото, сиреч в догматичеството, нравстветото и пастирското Богословие; то е нужно за свещениците, защото ги въоръжава против ересите, софизмите, лъжливите философи, скандалите на светския егоизъм и разни мамливи и религиозни маниаци и шарлатани; длъжен си да вникваш в поучителните писания на светите Отци и в църковната история, изучавайки същевременно и историята на падналия в грях и вдигнат от Бога човешки род; да имаш твърда вяра в спасяващия Бог и да познаваш обстоятелствата на спасявания чрез него. Това е главното знание на желаещия да бъде пастир свещеник, който е длъжен да си напомня, че Бог и човекът се отличават в Богочовека Господа нашего Иисуса Христа; длъжен си да научиш и да пазиш свещените предания на Църквата, което съставлява най-главната препоръка за тъждествеността и цялостта на свещеното Писание; длъжен си да изучиш свещените правила на Седемте вселенски и поместни Събори, и утвърдените от Църквата правила на светите Отци, за да се прилагат законите върху изникващите между християните спорове, където бъдеш съседник на духовно съдилище; прибави върху всичко това и важното изучаване на църковния Устав, както и устава, чрез който се управлява нашата православна Църква в царството (текстът е писан през 1923 г. бел. ред.) на България. Старай се прочее да добиеш това умствено богатство, за да предадеш на Господа поверения ти талант с лихва.
Автор: Бивш Скопски митрополит Теодосий
Из книгата „Кратко ръководство за обязаностите на свещеника“; София 1923 г.
Снимка: Неврокопска епархия