Днес Видинска митрополия отбелязва 95 години от тържественото освещаване на катедралния храм „Св. вмчк. Димитрий“ във Видин, съобщава БТА.
Вторият по големина и великолепие в България след патриаршеския храм-паметник „Св. Александър Невски“ в София, видинската катедрала е паметник на културата от национално значение.
Осветена е тържествено на 3 октомври 1926 г. , тържествата продължават и на 4 октомври.
За християните от Видинската епархия дните 3 и 4 октомври 1926 г. ще останат паметни, каза за БТА историкът Фионера Филипова, дългогодишен директор на Регионалния исторически музей Видин. Храмът е посветен на Св. Димитрий, който от векове е бил и си остава покровител на Видин и епархията.
Строежът на храма е продължил от 1889 до 1926 г., когато е бил напълно завършен и изографисан, с помощи на населението и родолюбиви щедри дарители – занаятчии и местния еснаф, разказва историкът. Планът е изработен от първомайстор Генчо Кънев от Трявна и е преработен частично от архитект Бахнани. Филип Ив. Филипов, художник – резбар от София, изработва дърворезбите на архиерейски трон и амвон от липово дърво в изящни рисунки. Художникът иконописец Господин Желязков печели конкурса за изработка на иконната и стенната живопис в храма, допълва Филипова.
Храмът и вътрешните пространства са внушителни.
Височината на централния купол е 33 метра. Постигнат е богат и пищен образ. Сред най-ценните икони в храма и до днес е чудотворната икона на Св. Богородица, облечена в сребърна ризница, дарена на епархията през 1833 г. Сред уникалните неща в храма е църковният часовник, който 121 години точно отмерва времето. В катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ във Видин има и уникална стенопис, библейска сцена на която е изобразен Свети Йоан Рилски, а в образите на войниците, носещи му дарове, са изрисувани исторически личности – Васил Левски, Георги Сава Раковски, Любен Каравелов, Христо Ботев, Георги Бенковски и Тодор Александров.
Катедралният храм в своето съществуване е бил любима катедра, в която са служили Първият български екзарх и видински митрополит Антим I.
След него на катедрата сяда митрополит Кирил, който продължава делото по изграждане на храма. Да постави венеца на неговото завършване и освещаване се пада на митрополит Неофит. Следващи видински митрополити са Филарет и Дометиан.
Днес на престола на видинска епархия е митрополит Даниил, който отбелязва и 95-тата годишнина от освещаването на храма, запазил във времето своя блясък и великолепие, запазил духа на вярата.