Начало / Uncategorized / Св. Беда Достопочтени

Св. Беда Достопочтени

На 27 май Православната църква чества паметта на св. Беда Достопочтени, който е един от най-големите историци, хронисти, автори и преводачи в Западна Европа преди 1054 г.

Св. Беда описва историята на християнството в Англия до собственото си време. Според някои от изледванията той е роден около 673 г. в Нортумбрия. Според житието му, когато бил на седем години св. Беда бил изпратен от св. Бенедикт Бископ (паметта му се чества на 12 януари) в манастира „Св. ап. Павел“, основан в Яроу през 682 г., където и остава до своята смърт. В манастира младият човек духовно бил ръководен от св. Цеолфрит (паметта му се чества на 25 септември).

В житието на св. Цеолфрит има случай, който искориците отнасят за самия св. Беда. През 686 г. в манастира се разнесла чума, която отнела живота на по-голямата част от монасите, които пеели в хора за църковните служби. Останали били само игуменът и младото момче, отгледано и възпитано от него. „Това младо момче, сега е свещеник на същия манастир и похвалява възхитителните дела на игумена, както устно, така и писмено за всички, които желаят да ги научат“, се казва в житието на св. Цеолфрит. 

Св. Беда бил ръкоположен за йеродякон, когато бил на 19 години, а йеромонах става на 30 години. Ръкоположен е от св. Йоан от Бевърли (паметта му се чества на 7 май, а за неговия живот може да прочетете тук). Беда изпитвал голяма любов към богослуженията и вярвал, че както ангелите съмолитствали на монасите по време на богослуженията, така и монасите трябва да съмолитвстват на ангелите. 

Когато станал по-голям св. Беда започнал да се учи от св. Бенедикт Бископ, който бил монах от известния мисионерски център и манастира в Лерин. Той бил донесъл много книги със себе си в Англия от други европейски манастири. Библиотеката дала възможност на Беда да напише и свои собствени трудове, които включват библейски коментари, църковна история и агиография. 

Св. Беда обаче не бил обиквовен историк. Той бил категоричен привърженик на римската „партия“ в спора между римската литургична практика и келтската такава. Неговите книги били извлечени от древни документи, подковани с традициите на древните отци и ни дават ясна предства за духовния живот в Англия през първите векове. 

„Да прочетеш творенията на св. Беда означава да влезеш в свят, оформен от духовни традиции, много подобни на тези, които ги има при православните християни. Тези светци участват в същия героичен подвиг, показан от светците на Изток, и тяхната святост ни изпълва с любов и възхищения“, пише в едно от житията на св. Беда Достопочтени. 

През 735 г. св. Беда се разболява. Въпреки своята болест той останал весел и ежедневно поучавал своите ученици, а останалата част от деня прекарвал в молитва към Бога и пеене на псалми. Той често цитирал думите на св. Амвросий: „Не съм живял по такъв начин, че да ме е срам да живея сред вас и не се страхувам да умра, защото Бог е милостив“. Освен поученията и молитвите св. Беда работил и върху англосаксонския превод на Евангелието от св. ап. и ев. Йоан Богослов, както и върху книга с откъси от писанията на св. Исидор Севилски (паметта му се чества на 4 април). 

Св. Беда починал на 24 май, в навечерието на празника Възнесение Господне, а неговата памет се чества на 27 май. Тялото на св. Беда било погребано в южната част на манастирската църква, а по-късно било пренесено до олтара на храма. Днес неговите мощи се покоят в катедралната в гр. Дърам. 

Historia ecclesiastica Gentis Anglorum

Най-известната творба на св. Беда е Historia ecclesiastica Gentis Anglorum или Църковна история на ангилйския народ. Според историческите данни, останали до наши дни, книгата е завършена през 731 г. четири години преди св. Беда да почине. В написването на книгата светеца бил подпомогнат и от други духовници, сред които е Албин, игумен на манастира „Св. Августин от Кентърбъри“. Книгата започва с очертаване на историята на Англия, като започва с нашествието на Цезар, съдържа също така кратък разказ за християнството в Римска Британия, а след това и мисияна на св. Августин от Кентърбъри (паметта му се чества на 26 май и за неговия живот може да прочетете тук). В своя труд св. Беда говори и за св. Григорий, папа Римски, както и за събора в Уитби, който е един от основните за историята на църквата в Англия. 

Тропар на св. Беда, глас 8

С потока на сълзите си ти направи пустинята плодородна и стремежа ти по Бога даде изобилни плодове. С твоите чудеса ти озари цялата вселена. О, свети отче наш Беда, моли се на Христа, нашия Бог, да спаси душите ни! 

Автор: Ангел Карадаков

Източници: britannica.comenglishforrussianorthodox.comoca.orgorthodoxwiki.orgorthochristian.com

За св. Беда Доспочтени може да прочетете и още една публикация, качвана на страниците на сайта „Добротолюбие“.

Св. Беда – църковен историк и първи преводач на евангелието на англосаксонски

За Ангел Карадаков

Виж още

От днес започва Петровият пост

От днес започва Петровият пост, който ще продължи до 29 юни, когато се честват първовърховните апостоли ...