Историята на българската писменост е интересна и сложна. Тя започва при контакта и свързването на българската култура със световната култура.
Създаването на българската азбуката като средство за превод на Свещеното Писание и на богословските и богослужебните книги на Църквата слага началото на една нелека задача за прехвърлянето на една огромна култура от един език на друг език, висока книжовна култура, развивана с векове. (…)
Рядко в човешката история се срещат личности, които са променили съдбата на милиони хора и много народи, но именно такава роля имат светите братя Кирил и Методий. Тяхното дело не е просто един научен труд, който ще остане н книгите и библиотеките, те създават висок книжовен език, който навлиза в живота на Църквата сред славянските народи. Те посвещават целия си живот на спасението на другите и затова Църквата ги прославя като равноапостолни. (…)
Делото на светите Кирил и Методий и техните ученици е абсолютно преплетено с делото на св. цар Борис. Свети цар Борис е изключителна личност в нашата история, защото той променя съдбата на българския народ и създава това, което днес ние наричаме българска идентичност. Мнозина си задават въпроса и търсят какво определя българската идентичност. За цар Борис това са три неща: българската християнска държава, самостоятелна българска православна църква и писменост, на която се създава книжовната ни култура. И до днес тези три институции съществуват в различна проява и крепят нашата идентичност. Върху тази здрава основа се създава по-късно българската светска държава и култура. (…)
Гледайте филма на Диана Дочева и Борислав Аврамов в прикачения файл:
Източник: arhangel.bg