Блаженопочиналият патриарх Кирил беше една изключително богато надарена и всестранно развита личност. С избирането за предстоятел-патриарх на възстановената древлепросияла Българска патриаршия (10 май 1953 г.) той създаде цяла епоха в новата история на родната ни света Православна църква…
В продължение на осемнадесет години патриаршеско служение блаженопочиналият първойерарх патриарх Кирил, с неуморно и многоплодно първосветителско служение и народополезна обществена дейност остави незаличима светла диря в историята на светата ни родна Православна църква. Неговият биограф справедливо ще отбележи:
„Под мъдрото ръководство на вещия Кирил Българската православна църква се консолидира канонически и издигна своя авторитет в целия православен и християнски свят.
Българската Патриаршия е не само призната от всички Поместни православни църкви, но е и в любовта им: признато е не само патриаршеското достойнство на Българската православна църква, но и духовният й престиж, изграждан единадесет века… Той, патриарх Кирил, направлява цялата културно-просветна, народно-обществена патриотично-възпитателна и духовно-издателстка дейност на Църквата. Въобще няма сектор от почти необозримия живот на Българската православна църква, в който да не прониква будното око на нейния Предстоятел, който да не се обгръща от неговия прозорлив и далновиден поглед и в който да не пулсира неговото сърце, изпълнено с отеческа любов и грижа…„ И продължава: „Удивителни способности и най-раднородни интереси съчетава в себе си патриарх Кирил, който със завидното си трудолюбие и голямата дисциплина на ума си увенчава с прекрасни постижения. Наред с изпълняването на огромните си задължения на църковен кормчия и обществен деец, на вдъхновен проповедник и вещ омилетичен писател, той се подвизава на попрището на историческото изследване. И може да се каже, че той е най-компетентният
и най-продуктивният църковен историк из епохата на Възраждането на България…“ (проф. д-р Иван Панчовски).
По тези достойни показатели на научен работник блаженопочиналият патриарх Кирил бе удостоен от Българската академия на науките с най-високата научна степен Академик на Българската академия на науките. За многобройните си проповеднически трудове пак сам той (патриарх Кирил) ще признае: „Църковно-поучителните ми книжовни творби са рожба на вяра и любов. С тях исках да послужа на Оногова, в Когото дълбоко вярвам и Когото беззаветно обичам“… Братя, „помтене вашите наставници, които са ви проповядвали словото Божие, и, като имате пред очи свършека на техния живот, подражавайте на вярата им“ – ни съветва св. ап. Павел (Евр. 13:7).
Нека, прочее, тази молитвено-духовна и незрима среща с първойерарха-светител, проповедника на словото и учител на мъдростта, блаженопочиналия архипастир-юбиляр, патриарх Кирил послужи на всинца ни за подражание на крепката му вяра в Бога, на любовта му към човека и доброплодие в живота „Церкви и Отечеств, на пользу“.
Да бъде вечна и блажена светлата му памет! Амин
Словото (със съкращения) на Видинския митрополит Дометиан е взето от Църковен вестник, бр. 11 от 1991 г., когато са се изпълвали двадесет години от кончината на приснопаметния Български патриарх Кирил.
Светодавец, бр. 3, 2021 г.