Разкрити са основите и част от стените на средновековен храм при античната бализика край дупнишкото с. Червен брег – за научното откритие съобщи Историческият музей в Дупница по повод Деня на археолога, 14 февруари. Разкопките на терена са направени през лятото – август-септември, м.г., съобщава БНР.
За шести пореден сезон Историческият музей – Дупница организира археологическо проучване на раннохристиянската базилика при средновековна църква “Възнесение Господне” край с. Червен брег. Финансирането този сезон е осигурено по Програмата за теренни археологически проучвания на Министерство на културата, по която музеят всяка година кандидатства със свой проект, и е за 16 450 лв.
Проучването е извършено под ръководството на екип специалисти с научен ръководител д-р Светла Петрова. Разкрита е дъгата на абсидата на южния кораб. Тази стена е част от постройките на античното селище, възможно е да е част от езически храм.
Църквата е еднокорабна, с полукръгла абсида на изток. Разположена е на 3 метра северно от северната стена на средновековната църква.
Разкрити са монети, сред които има средновековни от периода 10-11 в., което дава основание да се предполага, че изграждането на църквата е именно в периода на първото българско царство.
Откритите находки са предимно керамика – късно антична и средновековна; монети – римски, късно антични и средновековни, се казва в съобщението на Историческия музей в Дупница, направено онлайн заради противоепидемичните мерки.