Начало / Новини / Чешки археолози открили гвоздей от кръста на Христовото разпятие

Чешки археолози открили гвоздей от кръста на Христовото разпятие

Представител на група археолози от Чехия Иржи Синделарж съобщи пред медиите, че в средновековен манастир в старинния град Милевско в южната част на страната, е било открито парче от гвоздей от кръста, на който е бил разпнат Иисус Христос, предаде ТАСС, цитирано от Дарик.

„По време на изследване на манастирските стени е била открита внимателно скрита в тях ниша, уточни Синделарж. В нея е била положена дарохранителница, в която се е съхранявало парче от кован гвоздей с дължина 6 сантиметра. Става дума за един от пироните, с които е бил прикован към кръста Христос“.

Дарохранителницата била изработена от ценни сортове дърво не-по късно от половината на пети век. В нея се съхранявала също и златна табелка, на която били гравирани главните латински букви IR, което означава Iesus Rex – Крал Христос. По думите на археолога по такъв начин са били обозначавани в Средновековието християнските реликви, свързани със земния живот на Божия Син.

„По всичко личи че става въпрос за древна християнска реликва – в реликварий от V век има намерен гвоздей с указателен надпис. Датировката на артефактите съвпада с епохата на Вселенските събори и Христологическите спорове когато в Църквата се засилва почитта към тези реликви, свързани с кръстната смърт и изкупителното дело на Сина Божий Иисус Христос“, казва доц. д-р Костадин Нушев от Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ за Добротолюбие.

„Реликвата датира от времето на Византийския период, което означава че или е донесена по тези земи на Великоморавия по време на мисионерското дело и е дошла с мисионерите по ръководството на светите братя Кирил и Методий като дар от Константинопол за моравския владетел Ростислав с цел благословение и укрепване на делото на християнизацията, или е пренесени в следващите векове след падането на Константинопол през 13 или 15 век. Начинът на съхраняване на реликвата в скрита ниша в стената на храма също показва древен обичай, запазен и до днес в Православната църква!“, казва още доц. Нушев. 

Снимка: pixabay.com

За Ангел Карадаков

Виж още

Никополски епископ Матей отслужи света Литургия по повод началото на новата академична година във Великотърновския университет

Тази сутрин по повод големия християнски празник Покров на Пресвета Богородица и началото на новата ...