Начало / Uncategorized / Митрополити на Гръцката църква с изявления против наложените мерки от държавата

Митрополити на Гръцката църква с изявления против наложените мерки от държавата

Aрхиереите в Гърция надигат своя глас срещу правителствените съобщения, относно достъпа до храмове, през периода на Празниците – от Рождество до Богоявление, с надеждата, че заседанието на Постоянния Свети синод на Гръцката църква, което ще се проведе по телеконференция във вторник, 15 декември, ще е решаващо.

Още повече, че в Министерското решение, относно новите мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса, не се споменава нищо за начина на честване на Рождество и Богоявление. Остава в сила старото решение за присъствието до 9 вярващи в енорийските църкви и 25 в митрополитските. В писмени изявления или в проповеди, йерарсите на Еладската църква реагират на правителственото решение вярващите да не могат да посещават храмовете, като се позовават на неефективността на мерките на държавата.

В статия във вестник „ΠΑΡΟΝ“ митрополитът на Димитриадос Игнатий подчерта, че „решенията на държавата ни водят до черна Коледа“, като същевременно изразява оптимизъм, че има време тези решения да бъдат преразгледани.

„Във всеки случай обаче чакаме решенията на Светия синод, който заседава във вторник 15/12. Това е сесия, която може да бъде историческа, тъй като Еладската Църква е призвана да вземе нещата в свои ръце, да възстанови своето ранено и нарушено самоуправление и да заяви: На Рождество с Христос, а не без Него“, заключава той.

Митрополитът на Патра Хризостом, в сутрешната си проповед, в неделя 13.12.20 г., подчерта: „Като събрание (от вярващи) искаме логичното и естественото за Рождество, но отговорът на държавата рани дълбоко и разочарова Светия клир и благочествивия народ, като допълнително утежни и допринесе за психическото подтискане, на без това напрегнатата обстановка, която цари в обществото през този период“.

На паството си препоръча по времето на Рождественските празници да бъде в контакт с енорийските си свещеници и Св. Митрополия, за да бъдат задоволени духовните му нужди, както е било досега.

„Църквата жертвено е спазвала и продължава да спазва мерките за ограничение на коронавируса през цялото това време, за да защити хората от пандемията и винаги заявява, че не само психическото, но и физическото здраве е дар от Бога и трябва да го защитим“.

„След проблемното за нас и необяснимо решение на държавата“, продължава митрополитът, „за мерките, които ще се прилагат по време на Коледните празници, независимо от намесата на Църквата, тоест гласа на Свещеното духовенство и благочестивия народ, очакваме Решенията на Светия синод на Еладската Църква, за да постъпим правилно. Църквата се ръководи от Синодални решения“.

В края на неделната си проповед митрополитът на Йерисос, Атон и Ардамери Теоклит, определи мерките на правителството като обидни и унизителни за Църквата: „Тези мерки обезценяват и обиждат Църквата, защото тя, като богочовешката организация се оценява по-долу и супермаркетите и фризьорските салони, и я обиждат, защото

начинът на ограничаване на достъп до храмовете в Гърция е безпрецедентен и неприемлив.

С ленти е блокиран достъпът на Божия народ да се черкува, на всеки вярващ да запали свещ и освен това по време на Божествена литургия патрулните коли на полицията пазят площада, на който се намира храмът, което е срам! Забелязали ли сте претъпкването в супермаркета? А там видяхте ли патрулна кола? И тъй като да съдиш е лесно, а предлагането на решения е трудно, но необходимо, ние смятаме, че златната среда за посрещането на празниците е да се позволи присъствието на вярващите в храмовете, според техните вместимост. На всеки десет квадратни метра да има един вярващ, носещ маската си вътре и извън светия храм и със съответните предпазни мерки, предложени от специалистите по инфекциозни болести. Църковните настоятели, разбира се, са отговорни за прилагането на реда“.

Митрополитът на Сирос служи в неделя в църквата на „Св. Спиридон“, от където пожела Постоянния Свети Синод, който предстои да се свика в сряда, да вземе решенията, които ще позволят на християните да празнуват Рождество Христово, Нова година и Богоявление. По време на проповедта си митрополитът на Халкида Хрисостом, заяви от своя страна: „Изненадващо, обаче в днешно време се принуждават вярващите да не пристъпват към Свето Причастие, което става със съгласието и е в отговорността на духовенството. И ако това е по икономия допустимо до известна степен, за защита на хората, последното съобщение, което  отнасящо се до мерките през празниците, показва, че мярката, която осигурява социален баланс и върви ръка за ръка със свободата, вероятно е загубена. Всъщност изглежда, че нищо не се е променило за църквите по Коледа и Богоявление, тъй като броят на вярващите, които имат право да посетят храмовете през тези два дни (а не през останалите дни) е девет (9) и се покрива изключително от свещениците и служителите във всеки храм. Така че съобщението, че храмовете ще бъдат отворени за верните на Рождество и Богоявление, е несъстоятелно“. 

В същото време митрополитът на Корфу Нектарий каза в църквата „Св. Спиридон“:

„Тези, които не искат да станат участници в Божието царство, пречат и на тези, които искат. Ние, хората, първо се отделихме от Бога, оставяйки цивилизация да обожествява нашите грехове. И така Божият гняв пристига в живота ни, не изчерпателно, а образователно, за да можем да се покаем.

Входът на храма е блокиран от закони, които лишават човека от конституционната му свобода да се покланя на Бога. И тук идва лицемерието на държавата да настоява, заявявайки, че 9 души имат право да ходят на църква на Рождество и Богоявление! Ами другите?“

Решенията на Постоянния Свети Синод, който е официалният църковен орган в Гръцката църква, се очакват от архиепископ Йероним, който вчера се обърна с финална жалба и молба до властите да отменят това решение, отбелязвайки, че ограниченията са стигнали своя предел.

„Духовенството и хората се чувстват предадени. Нашата Църква може да води своя народ, както се вижда от непрекъснатото й присъствие през вековете.

Държавната власт трябва да преразгледа крайните си решения. Той добави, че „всички ние педантично и с голямо търпение предприемаме предпазните мерки по отношение на нашите сънародници и съгласно учените и… преглъщаме горчивината си в продължение на месеци, по повод затворените църкви“, казва архиепископът. „Моето паство обаче ме упълномощава да предам на „благосклонния слух“ на отговорните, че то няма да прави други отстъпки в духовния си живот, защото нищо не може да се сравни с безценната душа на човека. Освен физически упражнения, човек се нуждае и от духовни упражнения“, казва още той.

„Освен проблемите с физическото здраве като коронавируса, има и всякакви психични заболявания, които намират облекчение и лечение в Църквата“, допълва архиепископът.

Има обаче и други архиереи, които са изпращали писма както до министър-председателя, така и до Постоянния Свети синод относно участието на вярващите в богослуженията в предстоящите празнични дни.

Какво казва новото Общо решение на министерствата за храмовете и манастирите

Според новото решение, което се движи в същия диапазон като предишните, богослуженията ще продължават да се извършват при затворени врати само от свещенослужителите и необходимия помощен персонал, без присъствието на други физически лица.

Използването на маска не е задължително за длъжностни лица, само по време на изпълнение на службата.

При погребения и свързаните с тях религиозни обреди може да присъстват само свещенослужителят – до девет (9) души. Светите манастири, скитовете и другите места за обитаване на цялата територия на Гърция през горепосочения период не приемат организирани или индивидуални поклоннически посещения. Богослужебният живот на светите манастири и скитове може да продължи по преценка на игумена или игуменката и с одобрението на местния митрополит, при строго условие, че никой не участва освен монашеското братство и с максимум (10) членове на монашеското братство, спазвайки правилото един човек на 15 кв.м. с минимално разстояние от два (2) метра между тях и при условие, че се спазват всички хигиенни мерки, приети от публичните органи, за да се предотврати предаването на коронавирус COVID-19.

В случай на неспазване на мерките, както и в предходния период, ще бъде наложена административна глоба на юридически отговорното лице на мястото за поклонение или, в негово отсъствие, на присъстващия религиозен служител, хиляда и петстотин (1500) евро.

Страницата подготви Силва Маринова.

По информация на orthodoxianewsagency.gr.

За Ангел Карадаков

Виж още

Енергията на плача – св. Софроний Сахаров

В условията на днешната епоха духовническото служение е свръхчовешка задача. Трудно е спасението във време ...