Завърши извънредното заседание на Светия синод на Кипърската църква, на което бе обсъден въпросът с пандемията и ограничителните мерки, които бяха предприети с оглед на предстоящите празници за Рождество Христово.
„Що се отнася до темата за Божественото Причастие, позицията на Църквата е стабилна и ясна. Тялото и кръвта Христови не предават никаква болест. Това се доказва от дългия живот и практика на Църквата. Божественото причастие ще продължи да се предава по същия традиционен начин, както го правим и днес, като се спазват всички разпоредби на здравните власти относно разстоянията помежду си и личните предпазни мерки“, се казва в изявление на архиепископията.
По отношение на ваксините „Светият синод, без да пренебрегва резервите на някои по отношение на препоръките и действията от определени ваксини, които се приготвят от големи фармацевтични индустрии, но и без да възприема конспиративните теории, които са разпространени около темата и след като ги изслуша внимателно експертите учени, които бе поканила, реши да препоръча на вярващите да бъдат ваксинирани, ако конкретната ваксина е препоръчана от държавните медицински служби“.
„Не е възможно да се припише какъвто и да е друг интерес на държавните медицински служби, освен загрижеността за здравето на хората. Разбира се, никой няма да бъде принуден да бъде ваксиниран, но тези, които решат да бъдат ваксинирани, не трябва да натоварват съвестта си с необосновани и ненаучни предпазни мерки“… „Целта на всички нас трябва да бъде да не оплакваме други жертви, а да се справим ефективно с пандемията възможно най-скоро“, се казва в изявлението.
На заседанието на Светия синод присъстваха и група експерти, състояща се от д-р Петрос Карагианис, професор по микробиология/молекулярна биология, д-р Елпидофорос Сотириадис, доцент по епидемиология и обществено здраве и д-р Георгиос Красиас, асистент и здравен експерт в условията на пандемия, които отговориха на въпросите на синодалните архиереи.
Болестта, независимо от мястото или начина, по който е възникнала, е допусната от Бога (тъй като без нея „делото, словото се извършва“) по педагогически причини: Болестта първо намалява егоизма ни и ни води към осъзнаването на нашите граници. Факт е, че човек, използвайки своята логика и способности, е постигнал много в живота си. Този напредък обаче често допринася за отстъпничество и арогантност. Човекът смяташе, че всичко е възможно и всичко му е позволено. И така идва малък, невидим вирус, който да го приземи и да посочи границите му“… „Принудени сме, признавайки своята слабост, смирено да се обърнем към Бога, търсейки Неговата милост и помощ“, се казва още в изявлението.
Източник: orthodoxianewsagency.gr
Превод: Емилия Кирилова