Начало / Новини / Реставратор: Изследване установи вулканична пепел в мазилките на видинския храм „Св. Димитър“

Реставратор: Изследване установи вулканична пепел в мазилките на видинския храм „Св. Димитър“

Вулканична пепел се съдържа в пясъка, използван за мазилките на катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ във Видин. Изненадващото разкритие правят италиански и български учени, които през 2007 година изследват мазилките и стенописите на видинския храм. 
Поводът е дипломната работа по специалността „Реставрация“, която защитава в Академията по изящни изкуства в Италия Калин Тодоров, понастоящем реставратор в Регионалния исторически музей в София. За тема на своята научна разработка той избира катедралния храм на Видин:
„Провокира ме това, че такъв тип и стил на изписване на иконописта, и то съвременен, е рядко срещан за Западна Европа. Там с Ренесанс няма как да ги учудим, затова реших да направя нещо, което да бъде по-интересно, тъй като със скулпторите няма как, просто конкуренцията от другите кандидати беше много голяма и реших да направя нещо, което да е по-различно и да им привлече вниманието, тъй като комисията беше съставена основно от професори в Централния институт по реставрация в Рим, председател на комисията бе Джозепе Базиде, директорът на първия институт в света по реставрация  и консервация.“
Калин Тодоров и неговият научен ръководител проф. Чиро Пичоли, който е и директор на лабораторията по реставрация и консервация на Археологически парк „Помпей“, решават да проведат проучване в катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски“. 
„Първото нещо, което ме накара да направим, е едно проучване на стила, на архитектурата. Установихме, че след Освобождението желанието на българите е било да направят нещо голямо, да покажат, че вече са свободни и започват този проект. За съжаление, тогава не е имало такива архитекти, които да строят такива големи сгради, тъй като след Освобождението не е имало и такива школи. Затова са направили конкурс и печелят италиански архитекти.“ 
Задачата на Калин Тодоров е да вземе проби от мазилките и стенописите, които да бъдат изследвани.
„Направихме анализ и тогава с учудване моят професор забеляза, че в пясъка има вулканична пепел, което за мен бе категорично невъзможно, и му казах, че това не може да бъде, във Видин няма вулкани. Той беше категоричен и затова продължихме прочуването. Оказа се, че италианските архитекти, след като направили чертежите и започнали градежите на храма, изследвали пясъка в Дунав. В този период той бил с много високо съдържание на сяра и не бил подходящ за мазилки. Затова освен част от камъните, които са вградени в интериора на храма, са си докарали и пясъка от Италия и оттам идва тази вулканична маса, която намираме.“ 
Според реставратора видинчани трябва да се гордеят със своя храм и да го пазят: Наистина е уникален и това не го казвам аз, а го казват специалисти от най-високия ешалон в реставрацията“. 
Източник: БНР

За Ангел Карадаков

Виж още

Документалната изложба „150 години Българска екзархия“ е представена в Хасково

Документалната изложба, посветена на 150-ата годишнина от създаването на Българската екзархия, беше открита в галерия ...