Стари богослужебни книги от средата на 18-и век се пазят в черквата „Св. Св. Петър и Павел“ в Добринище. След близо три века те продължават да бъдат четени и днес по време на църковните служби в храма, съобщава БНТ.
Старите богослужебни книги от епохата на Възраждането, които и днес се използват в храма „Св. Св. Петър и Павел“ в Добринище, са с напълно запазена хартия. Съхранени във времето са и всички страници и букви.
„Направени от подвързия с дърво, облечена с телешка кожа, украсена със замба и характерно, че имат сребърни закопчалки да не се изкривяват по време на пренасянето и употребата“, разказва отец Иван Чакъров.
Върху страниците на свещените книги още се виждат восъчни следи. Някога божието слово се е чело под светлината на свещи.
„Богослужебните книги са според това как по канон се извършва Светата служба, според това какъв е годишният цикъл, са запазени дванайсет минея, според месеците на годината октоиси и най-старите са постният и цветният период“, допълва отец Иван.
В храма се съхраняват и ценни икони от по-старата черква „Успение Богородично“, спасени от огнената стихия при опожаряването му по време на Балканските войни. Някои от тях са изографисани от майстори на Банската школа, сред които и нейният основател Тома Вишанов – Молера.
Автор: София Гълъбова