Начало / Новини / Тържествено бе осветен ремонтираният и обновен манастирски скит „Свети Никола”

Тържествено бе осветен ремонтираният и обновен манастирски скит „Свети Никола”

До скит „Свети Никола“ се стига за около 40 минути от село Орешак по стръмна пътека, която тръгва от източния край на селото. Минава се през моста срещу портата на Троянския  манастир и се свива вдясно към гробищата.

Точно преди гробищата се завива по пресечката вляво – стръмна уличка нагоре. Върви се до края на асфалта, след което пътя преминава в пътека. Маршрутът е добре обозначен с  табели и бели надписи по-големите камъни покрай пътеката. Скитът се намира над Троянски манастир, високо в балканските дебри заграждащи манастира.

Скитът „Свети Никола“ е  разположен на около километър югоизточно от Троянския манастир, на западния склон на връх Иван , на надморска височина 1046 м, разказа епископ Сионий.

Основан е през втората половина на ХVІІІ в. (1785 г.) от игумена на Троянския манастир Паисий, а е възобновен  през 1812 г. високо в балканските дебри заграждащи манастира. Местоположението на скита е свързано с неговото предназначение – служел е за подслон и защита на монасите от османските набези и грабежи. На това място са се уединявали пътуващите светогорски монаси и книжовници. През XVIII и XIX в.  / 1794-1869 г./ в скита е имало килийно училище за момчета, които са се учели за монаси, учители и книжовници.

През втората половина на XVIII век църквата в скита е била разрушена, но после отново въздигната от тайно работещи нощем монаси.  В двора на скита е и гробът на известния защитник на християните  по време на  османското робство Велко войвода, известен като хайдут Велко от Шумен, починал тук от раните си през 1848 г Понастоящем е периодично действащ – без монаси.  Скита представлява комплекс, състоящ се от черква, жилищни сгради и аязмо. Черквата е построена през 1812 г., а новите жилищни постройки – през периода 1950-1960 г. от архимандрит Йосиф Минков.

Църквата на скита „Св. Никола” притежава изключително интересен дърорезбен и полихромиран иконостас, който стиловите особености на ранната тревненска ребза, разказва Дядо Сионий. Царските двери на този иконостас  носят подписа на йеромонах Киприан и дата 1794 г. За времето на иконостаса говорят и няколкото съхранени икони, сред които „Св.Никола” и „Св. Илия на колесница” ,близки до маниера и почерковите похвати на тревненските художници.

Скитът „Св. Николай“ е обявен за паметник на културата. Това  място е историческо наследство и знак за всеки българин, каза епископ Сионий.  До скит „Св.Никола“ може да се стигне по стръмна и скалиста горска пътека, а в началото на маршрута има указателни табели, които днес са напълно обновени.    

Този малък манастир е построен в дълбока древност и тази година отбелязваме 235-та му годишнина.

Възстановен от група монаси, които са живеели в усамотение , посрещали са поклонници и всички които са имали  нужда от  спокойствие и молитвена исихия. Защото сред природата православието насочва мислите на всеки християнин  , на всеки верен последовател на евангелието и  на нашия Господ, към усамотение и  размисъл сред природата. Това са знаци,  които днес четем като грижа за запазването на природата и грижа за запазван на божието творение, творение което напомня че  ние трябва да проявим разбиране и мъдрост,  за да го съхраним и предадем на нашите чеда.

Последният монах ,който се е грижил до края на живота си за скита е архимандрит  Йосиф. Този свят човек, който живеел в скита   имал силно духовно присъствие бил  известен с голямото си чувство за хумор,обичан е бил от хората  в района, които често са идвали високо в планината за потърсят утеха, да се помолят на Бог, и да разговорят с дядо Йосиф.

За троянци скитът е едно особено място,  разказват местните хора. Поколения жители на района,  всяка събота и неделя със семействата и децата си  с  автобуса до Троянския манастир  и след това по  пътеката отивали до  скита. 

В скита ги посрещал  един много интересен, особен  свещеник архимандрит  Йосиф  който освен със силно духовно присъствие бил  известен с голямото си чувство за хумор, разказва Дядо Сионий.  Пътя до скита, е осян с табели и закачливи надписи и ходенето  до параклиса  е бил  един истински духовен празник за хората и за дядо Йосиф,  разказва  епископ Сионий. Не случайно и в двора на скита  има символичен гроб на архимандрит Йосиф, а гробът му е в манастирското гробище на Троянската света обител.

С Божията помощ днес скитът е готов да посреща поклонници, туристи. В ремонтните дейности са включиха много хора с доброволен труд,  ремонтните дейности на покрива на храма, който бе в окаяно положение и течеше отне няколко години, поради тежките условия за работа, труднодостъпната местност не позволяваше с транспорт да се носят строителните материали. В повечето случаи материалите за ремонта се изнясаха на височина от над 1000 м на гръб. Специализирана строитена фирма извърши всички укрепителни и строителни дейности. А изключителният и  интересен дърорезбен иконостас  бе напълно реставриран от лицензирани специалисти реставратори и той заблястя отново с нов блясък.

Започвайки ремонтните дейности, разказва Дядо Сионий  всичко бе полу разрушено и запустяло в скита – и храма и иконостаса, и аязвото бе обрасло с трева, гроба на Хайдут Велко бе занемарен, двете допълнителни постройки в двора на скита бяха полуразрушени- от хората и атмосферните условия. Нямаше ток  и вода, тънеше всичко в разруха.

Но днес вече е различно –всички с общи усилия ремонтирахме  храма, възстановихме изцяло в автентичния вид вътрешността на храма и олтгара, възстановена са  и  сградите  до храма, които в годините  са  приютявали много хора,  потърсили утеха и спасение  в това  свято място. Почистен и  облагороден е и гроба на хайдут Велко.

Създадени са условия всеки поклоник или туристи, които реши да се изкачи до скита да има къде да се помоли, да почине, нощува , да се подслони , измие и нахрани.

Скитът „Свети Никола„ днес вече е с отремонтирана ограда, окосена трева и най важното има  ток и вода, дори и видеонаблюдение. Токът се получава от монтирани слънчеви панели на една от сградите, а водата е от собствен водоизточник не без гордост разказва епископ Сионий.

Напълно ремонтирани и обзаведени днес са манастирската магерница и манастирското монашеско крило и те могат да приемат поклонници, разказва епискипът.  Постояненно назначен човек ще  се грижи за скита  от среда до неделя включително, когато всеки пожелал да посети   скита „Св.Никола” ще може да го направи.

Дядо Сионий  не пропуска да благодари на хората,  които работиха и реализираха проекта”Основен ремонт, реконструкция, консервация  и реставрация на „Скит”Св.Никола”, на дърважавата и правителството за помощта.

Епископът е убеден, че поклонническия маршрут , който да води до скита „Св.Никола” ще се превърне в един от най-посещаваните обекти в района , защото е   запазил вековния  дух на онази пътека, за която  поколения християни, троянци  и туристи си спомнят.

 Монасите от Троянската света обител кандидастват през 2017 г. с проект 

„Основен ремонт, реконструкция, консервация  и реставрация на „Скит”Св.Никола” по програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. ,в европейския земеделски фонд за развитие на селските райони „Европа инвестира в селските райони” и го печели.   Като подобекти за ремонт се включени .: православния  храм „Св.Никола”, Манастирската магерница, Манастирско монашеско крило и ограда , благоустройство аязмо. Договорът за безвъзмездна европейска помощ помощ е подписан в началото на август 2027 г. и днес  в рамките на срокът по проекта три години по късно са приключили всички дейности по проекта. Безвъзмездната помощ –европейски средства по проекта, които са усвоени е 600 000 лв.

На 27 юли църквата отбелязва Св.Паналеймон и Св.Седмочисленици и официално скита бе открит

Част от церемонията по освещаване на скита бе  тази по препогребване на костите на погребания в района на скита Велко войвода , които бяха извадени при ремонтните дейности и пазени в Ризницата на Троянския манастир. Тържествено  костите бяха  донесени до мястото в двора на скита от членовете на сдружение „Традиция” в национални носии и четнически униформи. С църковен ритуал свещеници ги  върнаха  и препогребаха  на това свято място.

Стотици  вярващи християни се изкачиха  до ските „Св.Никола”. На това свято място, високо в планината, те аедно с духовниците участваха в тържеството по повод освещаването на обновения и ремонтиран манастирски скит”Св. Никола” . В осем часа започна празничната утреня, в 9 часа бе началото на чина на обновлението на скитския храм „Свети Никола“. В 9,30 ч. бе началото на тържествената света литургия, която оглави Негово Високопреосвещенство Ловченският митрополит Гавриил в съслужие с игумена на манастира Велички епископ Сионий, свещеници и гости. В 11,30 ч. официлно бяха осветени  ремонтираните и реставрирани сгради на скита.

Текст и снимки: Монитор

За Ангел Карадаков

Виж още

В Габрово се организира Празник на духовната музика

На 12 и 13 октомври в Габрово се организира 22-ри Празник на духовната музика, информира ...