Начало / Uncategorized / Асистент Здравко Кънев от Богословския факултет на СУ за превръщането на храма-музей „Св. София“ в джамия

Асистент Здравко Кънев от Богословския факултет на СУ за превръщането на храма-музей „Св. София“ в джамия

На 24 юли бе решено да бъде официалното  превръщане на храма-музей „Св. София“ (който до превземането на Константинопол през 1453 г. е бил православна църква), в джамия. 

Решението предизвика разнопосочни мнения сред световните лидери, а повечето от предстоятелите на Поместните православни църкви се изказаха в защита на това храмът да остане музей, като символ на мира и разбирателството между различните религии. Какво ще бъде бъдещето на „Св. София“ и как тя ще се превърне в джамия? Какъв е чинът по превръщането и какво ще бъде четено в нея?

За това разговаряме с ас. Здравко Кънев от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, който работи в сферата на историята на монотеистичните религии, религиите и нехристиянските религиозни учения и следва докторантура за исляма. 

Интервюто може да чуете в по-долния файл. 

 

За Ангел Карадаков

Виж още

За живота на човека в света

Човек е най-специалното Божие творение. Единствено той е сътворен по ”Божий образ и подобие“ (вж. ...