Начало / Uncategorized / Духовното охлаждане

Духовното охлаждане

Често се случва хората да преминават през така нареченото духовно охлаждане в своя живот, охлаждане в молитвата, в усещането за Бога и собствения ни живот. Много са причините, поради които подобно нещо може да ни се случи.

Живеем в свят, който ни предлага много удоволствия – обсипани сме със забавления, развлечения, особено дигитални, с екрани…. Трябва да се замислим върху това, че децата израстват в такава среда и че за много от тях е трудно да останат спокойни и да се отдадат на тишина. Това не винаги обаче е причината. Има и хора, които са изоставили молитвите или не се справят с ежедневните си духовни навици. Това може да е още една причина. Има обаче и такива, които се стараят да бъдат покорни Богу, четат молитвените си правила, но продължават да усещат хладнина в сърцето си.

Това може да се отнася както за миряни, така и за монаси. Най-важното, което трябва да знаем, е, че това не означава, че Бог ни е изоставил. Дава ни се възможност да се изправим срещу духовната студенина на сърцето, за която досега не сме мислили, и да я преодолеем. Това преживяване може да се оприличи с образа на евреите в пустинята. Там те се изправили срещу сухотата на пустинята, символизираща нашата духовна пустош. Но те [евреите] започнали да се оплакват и изгубили търпение, спрели да се уповават на Бога, не мислели за обещаната им земя. Това се случило, тъй като бързо забравили за болката и мъката на робството си в Египет.

Онези от нас, които станем членове на Църквата, се превръщаме в част от Тялото Христово. Можем да кажем, че сме напуснали този свят, за да станем част от Църквата. И не бива да пренебрегваме тъгата и страданията, причинени от греховете, в които сме падали, грехове, на които светът ни е излагал. Не бива никога да забравяме защо е необходимо винаги да се придържаме към Христос и Неговите дарове. Съществува аналогия, която Св. Григорий Палама прави в творбите си, като ни дава за пример вдовицата от Наин. Нейният син починал, но Христос дошъл при нея неканен, в момента на нейната мъка, видял злощастието ѝ и, без тя да го е молила или пък Той да се е колебаел, възкресил сина ѝ и ѝ го върнал.

Св. Григорий Палама казва, че същото се случва и с нас и нашия вътрешен свят. Не съществува униние при наличието на истинско покаяние. Истинното покаяние носи духовна утеха, и, точно както израилтяните усетили сладост в пустинята и били утешени, така и на нас Бог ще даде утеха и сладост, ако се покаем истински. Св. Григорий казва, че всеки един, който, подобно на вдовицата от Наин, принесе истинско покаяние за умъртвения от греха стар човек, то той ще бъде утешен и ще усети сладостното посещение на Светия Дух.

О. Спиридон Бейли

Аудиобеседа

Превод: Асен Андонов

Снимка: pixabay.com

За Ангел Карадаков

Виж още

Изпълни се една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров

На 11 януари се изпълва една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров, дългогодишен ...