След като ви разказахме за Социалните кухни и Благотворителните инициативи, в които БПЦ е взела участие или сама е инициирала (в това число влизат енорийските и прицърковни мероприятия, организирани с благословението на свещениците), е ред да ви споделим и данни за помощта, която родната ни църква е оказвала по време на бедствия, аварии и човешки трагедии.
През годините у нас са се случвали не малко бедствия, отнели живота на много хора. През 2014 г., когато кв. „Аспарухово“ във Варна бе наводнен, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан обяви, че епархията има готовност да приюти бедстващи семейства в сгради на св. митрополия. Доброволчески и благотворителни инициативи в помощ на пострадалите от водното бедствие в кв. „Аспарухово“ се организираха в голяма част от варненските храмове. По инициатива на митрополит Йоан стартира дарителска кампания за набиране на средства в помощ на пострадалите. Средствата бяха предоставени на нуждаещите се с благословението на митрополита и под неговия надзор.
17 500 лв. бяха дарени за лечение на 9-годишно момче. Парите бяха събрани вместо подаръци за рождения ден на митрополита. Със събраната сума 80 деца получиха възможност да бъдат изследвани за диабетни антитела.
През 2012 г., когато бе наводнено с. Бисер и много хора загинаха или пострадаха в страната, се организираха редица благотворителни инициативи за подпомагане на бедстващите. Например, с благословението на Видинския митрополит Дометиан, епархията организира не само панихиди, но и материално подпомогна бедстващите хора. Три от православните храмове в Габрово се включиха в хуманитарната акция и събраха вещи от първа необходимост за пострадалите.
В началото на август, 2014 г., река Скът излезе от коритото си след поройните дъждове и остави под вода за две седмици 1200 къщи и обществени сгради в Мизия и село Крушовица. Стихията събори десетки домове, а още над 100 бяха обявени за опасни и разрушени по-късно. Веднага след пороя Българският патриарх Неофит отслужи молебен за пострадалите в Троянския манастир. С благословението на патриарх Неофит и с подкрепата на игумена на обителта, еп. Сионий, всички средства, които бяха събрани за празника пред прочутата чудотворна Троянска икона „Пресвета Богородица – Троеручица“ от доброволните дарения на поклонниците, бяха предоставени за бедстващото население на гр. Мизия. БПЦ и БЧК организираха съвместна инициатива в подкрепа на пострадалите от наводненията. Доброволци на БЧК с отличителни знаци присъстваха с дарителски касички по време на тържествената Литургия в и около столичните храмове „Св. Александър Невски“, „Св. София“, „Св. Неделя“, „Св. Седмочисленици“ и „Св. Георги Победоносец“, както и в храмовете в градовете: Враца, Габрово, Кюстендил, Плевен, Пазарджик, Ст. Загора, Търговище, Хасково, Русе, Смолян, Сливен, Банско, Гоце Делчев и др. Освен това Софийската света митрополия изпрати два микробуса с минерална вода и дезинфектанти в помощ на хората в Мизия.
През 2016 г. влакова композиция избухна, уби и рани десетки хора в с. Хитрино. Варненска и Великопреславска митрополия дари 15 000 лв. за възстановяване на хората и съвземането им след трагичния инцидент. Веднага след като стана ясно, че се е случила експлозия, митрополит Йоан изпрати протосингела ст. ик. Димитър Стоев, който посети кризисния център в град Шумен и се срещна с областния управител на област Шумен, г-жа Донка Иванова. Тогава от митрополията отправиха призив към духовенството и всички християни да проявят милосърдие и да се включат активно във всички доброволчески инициативи в помощ на пострадалите.
През годините Софийска св. митрополия активно работи с редица старчески домове, както и домове за възрастни хора. Чести са посещенията на викарните епископи, например в Социалния център за стари хора „Света Троица”, намиращ се в с. Извор. С хората се извършват беседи, отслужват се молитви и се подпомагат дори финансово.
На 20 октомври 2014 г. в дома на 5-годишния Иван от с. Средогрив, който загуби двамата си родители при трагичния инцидент в Горни Лом, бе посетен от представители на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит. Идеята на посещението се подпомогне малкия Иван финансово, като той получи и лакомства лично от патриарха.
На 8 април 2015 г. Българският патриарх Неофит изпрати дарение за децата в Социалния дом в Доганово. В Дома живеят четиридесет деца (между три и двадесетгодишни), които посещават както училище, така и техникуми извън селището. Той е на държавна издръжка и се радва на внимание от различни благотворителни формации, които всячески се стремят да зарадват и подпомогнат децата, които са го приели като свой дом.
Видинска митрополия отдава сграда на общината за Център за социална рехабилитация и интеграция. Това се случва през 2015 г. Домът, построен от Видинския митрополит Неофит, бе отдаден безвъзмездно от Видинска света митрополия за нуждите на хора със социални проблеми, имащи нужда от подкрепа и място за рехабилитация. През същата година митрополията дарява 25 тона хранителни продукти, бебешки храни, перилни препарати, хигиенни принадлежности, почистващи материали, дрехи, обувки, инвалидни колички, медицински консумативи и др. Даренията, които Видинска света митрополия раздава, са от Германия, изпратени от сънародниците ни там. Продуктите са раздадени на 35 социални заведения в общините: Видин, Димово, Белоградчик, Кула, Ново село.
Точна сметка на дарените парични средства трудно може да се направи, но е видно, че нашата Църква прави всичко по силите си, за да подпомогне бедстващите хора не само финансово, но и молитвено. Освен десетките хиляди левове, които са събрани и заделени за пострадалите от природни бедствия, родната ни Църква често съдейства и на институциите в извънредни ситуации.
По статията работи: Ангел Карадаков