Начало / Новини / Осветена бе първата румънска църква в Норвегия

Осветена бе първата румънска църква в Норвегия

Сто годишна сграда в град Хаугесунд в югозападна Норвегия получи нов живот в неделя, тъй като беше осветена като енорийска църква на Румънската православна църква.

Новата църква, първата румънска православна енория в Норвегия, е посветена на Св. Богородица, както и на Св. Макарий Велики и Макарий Александрийски, съобщава Doxologia.

В Норвегия има няколко православни енории, разделени между Руската църква, Сръбската църква и Константинополската патриаршия. Според статистиката на Норвегия към 2017 г. в страната е имало 21 993 православни християни, спрямо 12 959 през 2013 г.

Освещаването бе отслужено от трима румънски йерарси: Негово Високопреосвещенство Митрополит Макарий от Северна Европа, Негово Високопреосвещенство Митрополит Серафим от Германия и Централна Европа и Негово Високопреосвещенство митрополитът на Молдова Теофан.

Освещаването беше последвано от Божествената литургия, като петимата румънски свещеници, служещи в Норвегия, съслужиха с митрополитите. Румънската енория е създадена с указ на митрополит Макарий на 26 март 2013 г. и е поверен на духовните грижи на о. Думитру Валериу Чиорбея на 4 май 2014 г.

По време на своето слово митрополит Теофан подчерта, че новоосветената църква трябва да служи като истинска връзка с Христос и Неговата църква за православните верни, живеещи в Норвегия, и в същото време като кораб, който ги води към Царството Небесно.

„Само Църквата може да предостави на християните средства, с които те могат да устоят на песента на сирените, призовавайки ги да получат богатство, сила и вредни за душата удоволствия, като им пречат да забележат дълбочината на нещата, като им пречат да ловят надълбоко“, казва Негово Високопреосвещенството.

 

За Ангел Карадаков

Виж още

Първа копка на новия храм „Св. Петка“ в Бостън ще бъде направена на 13 юни

Българската православна църковна община „Св. Петка“ в Бостън отправя покана към сънародници и приятели да ...