На 13 юни т.г. след проведен избор бе избран нов декан на Богословския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“. Това бе доц. Ивайло Найденов, преподавател по Стар Завет и досегашен зам. декан на факултета. За бъдещето развитие на богословската академична наука, както и за партньорството между факултета и БПЦ, разговаряме с новия ден доц. Ивайло Найденов.
– Доц. Найденов, първо да Ви поздравя за Вашия избор за нов декан на Богословския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“. Очаквахте ли да бъдете избран за декан на висшето ни богословско школо?
– Благодаря! Не си представяйте, че съм бленувал деканската тога и огърлица, но очаквах да бъде забелязан и оценен от колегите сериозният ми административно-управленски опит, който натрупах през последните двадесет години. Представях си един по-различен избор от тези до сега, защото възможните кандидатури бяха много.
Най-после имахме възможност за изборност.
Това е видно и от четирите издигнати кандидатури. В крайна сметка изборът се падна на мен. Верен на усещането ми за екип, предложих на академичната общност, да подкрепи предложението ми, тримата кандидати за декан да бъдат предложени за зам.-декани. И това се случи. Стигна се до един добър модел, при който всеки член на нашата общност припознава един от ръководството като негов лидер.
– Какви ще са бъдещите проекти, които Богословският факултет ще развие?
На тази тема ми е уютно да говоря, защото през предишния мандат бях зам.-декан именно в този ресор – проектна и международна дейност. През последните години има възможност да се развиват доста проекти – едни през НИС (Научноизследователски сектор на СУ), други през финансирането на пост-докторите и младите учени и трети – по различи програми и с различни партньори. Всяка година реализираме по един голям проект в катедра (Най-нов превод на Библията – база данни; Охридска архиепископия и др.), който е свързан с централна тема, кръгла годишнина, историческо събитие, както и лични проекти на колеги, подчинени на научните им интереси. В момента сме в период на отчитане на проектите на пост-док и млади учени и резултатите са доста обнадеждаващи. Част от резултатите ще могат да се използват за нуждите на богослужението в БПЦ (Сборници с богослужебен материал за Страстната седмица), друга за различните дейности на поделенията на БПЦ – социални, педагогически, културно-образователни.
– По отношение на международното сътрудничество между Богословския факултет и различни богословски школи, както в Източна, така и в Западна Европа. Какво ще бъде бъдещето на тези важни връзки за богословските школи?
– В това отношение факултетът стои много добре. За последното десетилетие имаме подписани над 20 споразумение за сътрудничество по програмите за мобилност на студенти и преподаватели, както на Запад (Берн, Йена, Регенсбург, Дърам, Осло, Търнава, Прага), така и на Изток – Скопие, Атина, Солун, Букурещ, Сибиу, Яш и др. Опитваме се да изпълним тези споразумения със съдържание, т.е. да изпълним предвидените квоти. Най-сериозен е интересът към школите в Гърция и Германия. Според финансовите възможности се стремим да участваме във форумите, които се организират от партньорите ни, както и ние да организираме.
Бъдещето на взаимоотношенията ни преминава през съвместни проекти и публикуване на общи резултати, осъществяване на общи форуми.
– Как могат да бъдат привлечени повече студенти в Богословския факултет?
– Кризата за студенти е всеобща. Традиционно в БФ идват учениците от семинариите. Макар и да са малко, те трябва да бъдат мотивирани. Това може да се осъществи чрез добро сътрудничество между различните богословски школи – партньорски отношения между факултети и семинарии.
Особен интерес през последните години се проявява към магистърските програми. В този смисъл академичната общност се стреми да предложи адекватни и интересни магистърски програми, което се оценя положително.
Последната година са записани 91 магистри. Това са професионално реализирани хора с интерес към богословието.
БФ трябва да гарантира на младите хора едно адекватно обучение, съобразено с постиженията на съвременната Православна богословска мисъл. Тогава ще има резултати.
– Какво ще е и бъдещето ви сътрудничество с Българската православна църква, на която Богословският факултет дава много кадри, както свещеници, така и учители по Вероучение?
– Богословският факултет разчита напълно на подкрепата на БПЦ и се надява, да бъде припознат като партньор. Нашата научно-преподавателска работа се осмисля само и единствено в сътрудничеството ни с родната Църква. В последно време все повече клирици учат и преподават във Факултета. Съществува добро сътрудничество с поделенията на БПЦ в различни области, но може повече.
Първата инициатива на новото ръководство на БФ бе посещение при Негово Светейшество, именно за да поговорим по тези теми и да изпросим отечески благослов.
– Защо е важно да има Богословски факултет?
– За да има вяра, а не суеверие. За да Ви има Вас, за да ни има и нас. За да има кой да отброи наближаващата сто годишнина на факултета и да почете паметта на нашите предшественици, учители и наставници. За да има образован клир и такива, които „ да идат да научат всички народи…“ (Мат.28:19).
– Пожелайте нещо на нашите читатели.
– За да имате читатели, Вие трябва да сте успешни. А успехът на словото е функция на честността. Бъдете отговорни, честни и бодри. Тогава вашите читатели ще са доволни и ще имат доверие в казаното от вас. А това е нещо много ценно днес.
С доц. Ивайло Найденов разговаря Ангел Карадаков.
Снимка: Софийска св. митрополия