Подобни статии
Гледахте ли сериала „Чернобил“, който HBO наскоро създадоха и си спечелиха първото място в класациите? Ако не сте, то със сигурност сте чули. Това е сериал разказващ историята на ядрената авария през 1986 година. Той стана хит, надминавайки по рейтинг дори касовия „Игра на тронове“. Според уебсайта IMDB поредицата е оценена от повече от 100 000 души и вече е с феноменалния рейтинг 9.7 от 10.
Аварията
Чернобилската авария е тежка промишлена авария, възникнала на 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Обикновено тя се приема за най-тежката авария в историята на ядрената енергетика, като наред с аварията на АЕЦ Фукушима I от 2011 година тя е едното от 2-те събития от ниво 7 по Международната скала за ядрени събития. Аварията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия.
Обширни райони в днешните Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус. Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието й. СССР, а след разпадането му – Русия, Украйна и Беларус понасят значителни разходи за обеззаразяване и здравеопазване, вследствие на чернобилската авария.
Жертвите
През 2005 година е публикувано може би най-представителното международно проучване /под егидата на Международната агенция за атомна енергия и на Световната здравна организация/, в което се казва, че загиналите директно при ядрената авария са по-малко от 50. А към 4 000 души са починали от рак след катастрофата. Представители на природозащитни организации обаче твърдят, че броят на загиналите от рак е поне два пъти по-голям. А Алексей Яблоков от руската академия на науките /бивш съветник по екологията на Борис Елцин/ е на мнението, че броят на жертвите е много по-висок – между 1 милион и 440 хиляди и 1,6 милиона.
Единствената църква в Чернобил
През всичките години от аварията в Чернобилската атомна електроцентрала нивата на радиация са огромни. Не такива са обаче около едниствения православен храм в района, посветен на св. пророк Илия. Дори по време на най-трудните дни след аварията, през 1986 г., районът около храма е бил чист от радиация. Вътрешността на църквата също е напълно чиста, показват последни изследвания. Последното твърдение е потвърдено и от президента на украинския чернобилски съюз Юрий Андреев на конференция през 2011 г.
Към днешна дата територията, която е в непосредствена блидост до храма има нива на радиация от 6 микрорентген часа, само за сравнение ще кажем, че в Киев те са с коефициент 18. Според Андреев ниското ниво на радиация е само по себе си чудо, тъй като за учените няма никакво обяснение защо районът около храма има по-ниски нива на радиация.
Според него, няколко секунди след експлозията в четвъртия блок на Чернобилската атомна централа, облакът, съдържащ частици на уран, започва да се движи в посока към Припят, град, разположен на около 1800 метра от централата. По пътя към града обаче има борова дървесина.
„Радиоционният облак спрял пред гората и се разделил на две части по неизвестна причина и продължил да се движи вляво и отдясно на града, вместо да покрива жилищните зони“, казва още Андреев. Въпреки това до днес Гайгеровият брояч отмерва 5280 микрорентген часа в града, при нормални 15 – 20 микрорентген часа.
История на иконата „Спасителят на Чернобил“
Иконата „Спасителят на Чернобил“, намираща се в църквата „Пророк Илия“, изрисувана след бедствието, има уникална история. Според уебсайта на църквата „Св. Теодосий“ в Киев прототипът на иконата се е появявал няколко пъти в сънищата на Юрий Андреев, който получил огромна доза радиация по време на инцидента.
Андреев отхвърлил виденията като прости сънища, но накрая решил да поиска от Киевския митрополит Владимир дали ще бъде възможно да има икона, която да показва Спасителя, заедно с хората от Чернобил, които рискували или жертвали живота си, за да спасят другите от радиацията. Митрополит Владимир благословил. Иконата изобразява Спасителя, Божията майка и Архангел Михаил на върха на иконата. Долу вляво са душите на жертвите, починали от инцидента; долу вдясно са работниците, които съзнателно са останали в смъртоносната радиация, за да задържат инцидента.
Между тях е борова гора, оформена като тризъбец, която стояла в Чернобил. „Работниците на ядрената централа в Чернобил бяха невярващи“, споделя Андреев, докато не станаха свидетели на нещо, което може да се тълкува само като Божия сила. Още в първите секунди след експлозията на четвъртия реактор облак с частици от уран се премества към съседния град Припят, само на 1800 метра (1 миля). Боровете стоеше на пътя на радиоактивния облак. Преди да стигне до дърветата, облакът се разделя на две половини и вместо да покрие града, преминава само на няколко метра от жилищните райони. Никой не може да обясни това до днес“.
Иконата е била източник на чудотворни изцеления. По време на освещаването на иконата се случило чудо, на което свидетелствали хиляди хора: един гълъб прелетял над иконата, а в небето се появи дъга във формата на ореол (въпреки че нямало дъжд), и тогава се появил православен кръст в небето, със слънцето в центъра му.
По материали от orthochristian.com.
*Смятаме, че темата с Чернобил ще бъде интересна на нашите читатели, поради което в следващите дни предстои да публикуваме и дриги интересни факти свързани с Чернобил и Православието.