Начало / Uncategorized / Християни и мюсюлмани се обединиха за възстановяването на манастир

Християни и мюсюлмани се обединиха за възстановяването на манастир

Кипърските гърци и кипърските турци в четвъртък обединиха силите си, за да защитят и запазят манастира Св. Пантелеймонас в северната част на острова, който беше атакуван от вандали само две години след възстановяването му.

В манастира, в Мирту, беше организирано почистване, в което участваха и представители на Техническия комитет за културно наследство, Европейска комисия и Програмата на ООН за развитие в „Грижа за нашето културно наследство“.

През ноември кипърският турски ежедневник Кибрис Постаси съобщи, че вандалите са счупили входните врати и прозорците, повредени са оградите и са рисувани политически графити по стените.

В началото на 20-ти век в манастира са живели десет монаси. Последният от тях е починал в Мирту на 27 юли 1976 г., когато се чества свети Пантелеймон.

За Николина Александрова

Виж още

Над 140 деца ще участват в награждаването на конкурса „Възкресение Христово“ в Благоевград

Награждаване на конкурс ,,Как изглежда Възкресението Христово през очите на едно дете“ предстои в църквата ...