Начало / Uncategorized / Св. Йоан Кронщадски: Това е което християнинът разбира под успение

Св. Йоан Кронщадски: Това е което християнинът разбира под успение

Слово за Успение на Пресветата Богородица

Нека да се радваме, възлюбени братя и сестри, че принадлежим на Святата православна Църква, заслужено и с право да благодарим на този ден от всички дни на годината със специална тържественост на Пресветата Богородица. Съществуват на земята много общества и цели държави, които не отчитат нуждата или задължението да призовават и прославят Царицата на небето и земята, майката на нашия Господ Иисус Христос; да я почитат любящо като истинска Божия Майка. За съжаление в Русия днес имаме еретици, които не почитат Божията майка, светиите, техните икони, мощите и празниците си. О, ако само да можеше и те единодушно с нас да прославят достойната Царица на небето и земята!

Днес Светата  Църква тържествено прославя достойното успение или преминаване на Божията Майка от земята на небето. Прекрасно успение – тя умира без сериозно заболяване, мирно. Душата ѝ се вдига в божествените ръце на Сина ѝ и се пренася на небесата, придружена от ангелогласното пеене.

И тогава нейното пречисто тяло е пренесено от апостолите в Гетсимана, където е погребано, а на третия ден е възкръснало и възнесено на небето. Виждате това на иконата на Успение Богородично. На нея е представено животворното тяло на Богородица върху венец, заобиколен от апостолите и йерарсите, а в центъра на иконата Господ държи в ръцете Си пречистата душа на Богородицата. Успението на Божията Майка е парадигма на общото успение на душите на християните.

Казваме, че нашите мъртви са „заспали“ или „са починали“. Какво означава това? Това означава, че за истинския християнин няма смърт. Смъртта е победена от Христос на кръста. Но има успение, т.е. пренареждане на състоянието, т.е. душата му е на друго място, в друга епоха, в друг свят отвъд гроба, вечен, безкраен, това е това, което се разбира като „заспиване“. Сякаш това е временен сън, след който чрез гласа на Господа и страшната и още прекрасна тръба на Архангела, всички мъртви ще оживеят и  ще излязат: които са правили добро, ще възкръснат за живот, а които са вършили зло, ще възкръснат за осъждане (Йоан 5:29). Това е което християнинът разбира под успение. Трябва да сме готови за това успение, за деня на общото възкресение и съд, за това неописуемо световно събитие, записано в Свещеното Писание.

Тази подготовка за срещата с небесния Цар преди съда след смъртта е по същество подготовката на човека през целия му живот. Тази подготовка означава промяна във всичките му мисли и морална промяна на цялото му същество, така че целият човек да бъде чист и бял като сняг, да измие всичко, което осквернява тялото и духа, така че да бъде украсен с всякакви добродетели: покаяние, кротост, смирение, нежност, простота, целомъдрие, милосърдие, въздържание, духовно съзерцание и горяща любов към Бога и ближния.

Нашата подготовка за среща с небесния Цар и за наследството на вечния живот на небето трябва да се състои от тези неща. Небесният Цар желае души, украсени с неизменна добродетел, подготвени души, така че самият Господ да може да пребъдва в тях. Не се чудете, че Господ много иска да живее в нас. Всъщност човешката душа е по-просторна от небето и от земята, защото тя съществува по Божия образ. И ако човек отстрани греховете от душата, Господ на всички ще се засели в него и ще го изпълни със Себе Си. “ и ще дойдем при него и жилище у него ще направим. “ (Йоан 14:23), казва Господ за душите, които Го обичат.

И така, участниците в християнските празници и особено в празника на Успението на Божията Майка, вие, които сте украсени с всякакви добродетели и разбирате успението на небесното царство, на Нейния Син и Бог, прогласявайте на всеки един за подготовката на душите им, за да бъдат място за обитаване на Господа, за непрестанно покаяние и за нетленното украсяване с християнската добродетел. И нека твоята смърт също да бъде безболезнена и мирна, служейки като обещание за добър отговор в ужасното съдилище на Христос.

Амин.

Св. преп. Йоан Кронщадски

За Николина Александрова

Виж още

24 моления по броя на часовете на деня и нощта от свети Йоан Златоуст

На 13 ноември честваме празника на свети Йоан Златоуст. Предлагаме прочит на написаните от него ...