Начало / Uncategorized / 5 факта за култа към св. Георги, които не знаем

5 факта за култа към св. Георги, които не знаем

Св. Георги е един от най- почитаните светци неговото житие има много варианти както канонични, така и апокрифни. Според каноничното  житие той претърпява мъченическа смърт при император Диоклециан. Една от най-известните истории за неговите чудеса е „Чудото със змея“. Но какво друго знаем за него. Ето няколко малко известни факта около култа към светеца.

Колко църкви са посветени на Св. Георги?

1 Едва ли някой е водил статистика в България, но в Грузия-да!

В Грузия, например, съществуват точно 365 храма, посветени на св. Георги, колкото са и дните в годината. Самото име на страната е производно от името на светеца – Георгия. Първата църква, посветена на Свети Георги е построена през 335г. в Грузия, от IX век изграждането на църкви в чест на светеца се превърнало в практика.

6131035_classic-Georgia_108616

2 В коя страна св. Георги е национален светец?

В много страни като Грузия и Великобритания св. Георги се почита като национален светец. Св. Георги и Св. Богородица се смятат за небесни покровители на Грузия.  Св. Георги е най-почитаният светец в страната. Според местните легенди Св. Георги бил роднина на св. равноапостолна Нина.

saint-ravnoapostolnaia-Nina

3 Кръстът на св. Георги е на пет флага

Едва ли ще Ви учудим като Ви кажем, че кръст на св. Георги е на знамето на грузинската църква.

Гербът на Грузия е с червен хералдически щит с Георги Победоносец, който убива змея.

Кръстът „Св. Георги“ – прав червен кръст на бял фон е представен на знамената на Великобритания и Англия, Грузия, на флага и герб на Милано. Не бъркайте кръста „Св. Георги“ с друг християнски символ – скандинавският кръст или Андреевият кръст.

4 Св. Георги се почита и в исляма
Св. Георги е толкова популярен, че се радва на особена почит дори и в исляма. Св. Георги (араб. Джирджис, Гиргис, познат също и като Ел Худ, Ал Хадр, Ал Хадир) се явява един от главните некоранични герои и светци на исляма. Ислямските му жития удивително повтарят някои от  гръцките и латински версии на житието на светеца с тази разлика, че действието в повечето от тях се развива няколко века по-късно, по времето на Мохамед. Една от най-ранните версии, засвидетелствана от Ат Табари (9 в.) обаче говори, че св. Георги е бил ученик на един от апостолите на пророк Иса (Иисус Христос). Св. Георги се опълчил срещу издигането на статуя на Аполон от царя на Мосул – Дадан. За тази своя постъпка той бил жестоко измъчван и многократно умъртвяван, но Бог винаги го възкресявал.

5 Има няколко дати за почитането на светеца

Паметта на св. Георги се чества от славянските и западните  църкви на 23 април по нов стил и 6 май. Руската православна църква чества също и 3 ноември като празник на светеца – деня, в който е осветен мартириумът на св. Георги в гр. Лид по времето на имп. Константин Велики († 337 г.) и са пренесени мощите на св. Георги в него. Интересно е, че в Египет, в коптската църква, която почита св. Георги като „принц на мъчениците”, паметта му се чества на 23 паремат от коптския календар, което е 1 май. Коптите също празнуват освещаването на първия храм – мартириум, посветен на мъченика, но на 10 юни. Трябва да отбележим, че първото споменаване за този мартириум в гр. Лид, построен от св. Константин Велики, е направено от Евсевий Кесарийски. В случая обаче Евсевий не казва, че тази гробница-мартириум не е била посветена на св. Георги, а „на заслужил (отличил се) човек”. Едва по-късно този високо отличил се човек е отъждествен със св. Георги. През 6 в. върху мартириума е построена базилика, която арабите разрушават. Кръстоносците отново издигат храм, който по-късно също е разрушен. Днес на това място съществува храм, построен през 19 в.

За Николина Александрова

Виж още

От днес започва Петровият пост

От днес започва Петровият пост, който ще продължи до 29 юни, когато се честват първовърховните апостоли ...