Събраните древни ръкописи, съхранявани в манастира „Св. Екатерина“ на Синайския полуостров, са отворени отново за изследване, след като приключи първата фаза на реставрация в манастирската библиотека.
Процесът по възстановяване на ръкописите е продължил почти девет години, като основна роля в него има Египетското правителство. По време на обработката на ръкописите е извършен и ремонт на самата библиотека, като са укрепени източните стени, ремонтирана е фасадата и е укрепена така наречената „стена на Юстиниан, която е построена през VI в.“, съобщи проф. Мохамед Абделатиф от службата за опазване на християнски и мюсюлмански паметници.
Обновяването на библиотеката доведе до ново откритие: преди месец стана ясно, че в хода на запазване на един от секторите е била открита книга, която е написана на висококачествена кожа, а в нея са описани медицински експерименти и резултатите от тях, проведени от Хипократ. Времето на създаване на ценната находка не е ясно все още, но се предполага, че книгата е написана в периода V-VI век.
В същото време е възстановена една от най-древните и шорокомащабни мозаечни картини, съхранявани в Близкия изток, разположени в помещенията на библиотеката. Едната картина изобразява Преображение Господне на планината Тавор и е с големина от 46 квадратни метра.
Манастирът „Св. Екатерина“ е един от най-старите действащи православни манастири в света. Основан е през IV в. в подножието на планината Синай. Големината на библиотеката по своя характер се явява втората подобна след тази във Ватикана. През 2002 година манастирът бе включен в списъка на материалното културно наследство, наблюдавано от ЮНЕСКО.