В съборния храм „Св. Климент Охридски“ в Скопие бе прославен новият светец на Македонската православна църква – архим. Йоаникий Ракотински.
Богослужебната прослава бе предстоявана от Охридския архиепископ Стефан в съслужение с митрополитите на МПЦ-ОА, епископи, както и множество духовници. По време на канонизацията бе осветена иконата на св. Йоаникий Ракотински.
Св. Йоаникий е духовник от Българската Екзархия. Родом е от Охрид. Ражда се на 7 януари 1847 г. в семейството на Георги и София Чешмеджиеви. Получава образованието си в тогавашното гръцко училище в Охрид. Доживял до 100 годишна възраст, като се преставя в Господа през 1940 г. В живота си бил тормозен и измъчван от сърбофилски настроените епископи, които вредели особено на духовниците, които подкрепяле Българската екзархия, сред които бил и св. Йоаникий. През 1953 година тялото му по чуден начин излиза от земята и очевидците свидетелстват, че то е е напълно нетленно. Тогавашната социалистическа атеистична власт обаче кара местният епископ и духовенство да погребат тялото на мъченика наново.
Множество чудеса съпроводили повторното изваждане на мощите на светеца, като много хора получили изцеление на тялото си. Едно чудо описано от учителката З.Т. Докева разказва за това как тя отишла в Бигорския манастир, където съхранявали мощите на св. Йоаникий Ракотински. Заедно с един от братята на манастира тя разглеждала светата обител. Когато влезли в параклиса „Св. Благовещение“, където се пазели тайно мощите на светеца, Докева почувствала, че има някой друг в параклиса освен нея и монаха. Чувството било толкова силно, че тя няколко пъти се обърнала назад, когато изведнъж видяла в параклиса, на една от стасидиите, да стои стар монах с молитвено наведена глава. Присъствието на монаха предизвикало в жената удивително спокойствие и радост.
Тя споделила какво вижда на съпровождащия я монах, като дословно описала образа на св. Йоаникий. В това време никой друг освен монасите на манастира не знаел, че мощите са именно в този параклис. След това чудо монасите се убедили, че пазят не обикновени кости на духовник, а мощи на светец.
Очаквайте и публикуването на пълното житие на св. Йоаникий Ракотински.
Снимки: Religija.mk