Начало / Uncategorized / доц. д-р дякон Иван Иванов: Ватиканът не допуска дискриминация и не се намесва в състава на държавните делегации

доц. д-р дякон Иван Иванов: Ватиканът не допуска дискриминация и не се намесва в състава на държавните делегации

Ватиканът не допуска дискриминация и не се намесва в състава на държавните делегации, казва в интервю за „24 часа“ доц. д-р дякон Иван Иванов. 

– Доц. Иванов, доста шум се вдигна покрай делегацията на президента Радев при папа Франциск и липсата на православен духовник. Как се избират делегатите?

– Протоколът за посещение при папата трябва да е съобразен с два основни принципа – посещение при първия епископ на Рим в качеството му на религиозен водач и глава на Римокатолическата църква и посещение при държавен глава на Ватикана като суверен на църковна държава – нещо много специфично и автентично поради функцията, която изпълнява. Посещението на религиозни и държавни представители трябва да е свързано с тези основни характеристики – да има връзка с религиозната и духовнопастирската дейност и с държавната и културно-обществена дейност.

Участниците в делегацията трябва да отговарят на тези принципи,

за да се направят дипломатически разговори и спогодби в полза и на двете страни. Поканата от страна на Ватикана се доказва с възможността български духовници да извършат молебен и да отдадат своята почит и преклонение на гроба на св. Константин Кирил – Философ в папската базилика “Сан Клементе” в Рим. Това е една от най-древните папски базилики в Рим и каквито и да било обществени и религиозни прояви са с благословението и позволението на папата. Това доказва, че и тази година, на основание на добрите практики и традиции и на основание на междуцърковния диалог и дипломация, наш висш митрополит в качеството му на член на Светия синод и делегиран представител на Българската патриаршия, е извършил това преклонение и молитвено последование в присъствието и на представителите на държавната власт. Това важно събитие в “Сан Клементе” е засвидетелствано и от двете страни – църковната и държавната. В израз на благодарност и висока дипломатическа признателност за предоставената възможност за поклонение в базиликата по време на визитата при папата

във Ватикана трябва да присъства български висш духовник

– Поводът за посещението беше празникът на славянската култура. При положение, че БПЦ има историческа роля за съхраняването ѝ, как тълкувате липсата на висш духовник?

– Празнуването на славянската писменост и култура от много години е било свързано с поклонението на гроба и на мощите на св. Константин Кирил – Философ, които са запазени в “Сан Клементе” в Рим. Българският народ и Българската православна църква допринасят най-много за съхраняването, разпространението и запазването на наследството на светите братя и техните ученици, засвидетелствано от историята с много категорични факти. Не може да се допуска на този свят празник да отсъства делегирано лице от името на БПЦ, което да направи молитвено последование и да отдаде своята почит от името на цялата църква и народа ни. И тази година с решение на синода църковната делегация бе ръководена от Негово Високопреосвещенство митрополит Антоний. Това не беше предвидено от страна на държавния протокол за посещението при папата и можем да кажем, че е прецедент.

– Възможно ли е изискването от администрацията на Ватикана да е било делегацията да бъде светска и пречи ли това духовник да присъства там?

– Не смятам, че администрацията на Ватикана би възпрепятствала участието на български духовник. Напротив, такова важно събитие трябва да бъде почетено в най-високите етажи на църковната и държавна власт, която претендира, че пази духа и традицията на славянските просветители. Посещението при папата е основание за съставяне на смесена църковна и държавна делегация, което е свидетелство за духовната и религиозна мисия, с първостепенно значение за Светия престол и след това е държавната и обществената. Основни лица от страна на Светия престол, които регулират тези отношения извън територията на Ватикана и с другите държави, са папските нунции. Светият престол има дипломатически отношения с много държави по света. Нунцият представлява църковната и държавна власт на папата. Важна в този казус е срещата на митрополит Антоний с папския нунций в България Н.В.Пр. монсеньор Анселмо Гуидо Пекорари от 30 май. Там става ясно, че

Ватиканът не се намесва в състава на държавните делегации,

дошли на аудиенция при римския папа. Защо по време на посещението на държавната делегация на Македония във Ватикана същия ден следобед е имало представители от висшия клир на Православната църква и на Католическата общност на Македония? Това не доказва ли съобразяване с традицията и междуцърковния и междудържавен протокол? Папата не би допуснал дискриминация по отношение на религиозно, църковно и държавно представителство.

– А защо не е бил поканен и епископ Георги Йовчев от католическата църква?

– Вероятно администрацията на президента не е обърнала внимание на тези правила и не е поканила в състава на делегацията да присъстват духовници от официално представените православно и католическо вероизповедание у нас. Това нарушава традицията и поставя много въпроси.

– Превеждали сте на папа Йоан Павел II при визитата му у нас. Каква е разликата между срещите на папата с ръководството на духовенството и с държавната власт?

– Тези срещи се подготвят дълго време. При посещението на папата той иска позволение да влезе на територията на друг епископ, какъвто е случаят с посещението в православните държави. Специфичното е, че при това посещение той обръща внимание на религиозните и духовнопастирски въпроси, свързани с историята, делото, мисията на дадена православна държава и, ако има повод, отделя внимание на определени личности, допринесли за това. При посещение на папата извън пределите на Ватикана той, като епископ на Рим и духовен глава на Католическата църква, първо се покланя на свещено за дадената страна място – църква, светилище, манастир и др., и се среща с духовния лидер. След това прави дипломатически и държавни срещи. При посещението си в България папа Йоан Павел II потвърди пред света и българската общественост силата и достойнството на делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, които за първи път са получили подкрепа за своето дело от св. цар Борис – Михаил. Това дава тласък в развитието на всички славянски култури и оформя облика и приноса на Българската държава по целия свят.

– Папа Франциск вече е призовавал за сближаване на католици и православни. Как звучи този призив след последната българска делегация при него? Отдавна се чуват и гласове за обединение на католици, православни и протестанти. Възможно ли е с оглед на все по-агресивно настъпващата религия от Близкия изток?

– За папата е ясно, че християните са едно пред Господ и подобно спонтанно държавно решение, в което на преден план излезе представителството на държавната власт и беше пренебрегнато църковното, не може да разруши мира. Той е даден от възкръсналия Господ и не е от този свят. Това посещение е още по-голям повод за размисъл на християните в България.

Агресията не трябва да замъглява съзнанието на вярващите,

защото животът им е свързан с вярата, надеждата и любовта, които трябва да имат превес. Да обичаш ближния и да обичаш дори врага си – това е основното послание на Иисус Христос. Независимо от различията между православни, католици или протестанти – един е Господ и Бог на всички.

– Служили сте дълги години в Патриаршеския храм-паметник “Св. Александър Невски”. Приемате ли критиките, че БПЦ е по-близо до Русия, отколкото до Европа и не е ли това по-логично, при положение че и двете църкви са православни и ни свързват славянските традиции?

– Не можем да приемем подобни критики. След освобождението на България не само руснаци, но и всички народи от стара Европа имат принос в изграждането на патриаршеската катедрала в чест на загиналите за освобождението на България и като символ на нейната свобода и независимост. Мнозина са участвали в изграждането на интериора и екстериора на храма, мнозина са оставили живота си, за да бъде изграден този величествен, неповторим храм, който е израз на признателност към освободителите и носи името на един от най-великите руски светци, Александър Невски.

– Като духовник, учен и човек как възприемате думите на президента Путин, че славянската писменост е дошла от македонската земя?

– Точно поради факта, че съм духовник и учен, трудно бих дал едностранчив отговор на този въпрос. Качеството ми на духовник ме ангажира

да не коментирам думите на президента Путин,

а в качеството ми на учен, който уважава приноса на науката, и то по отношение на проблемите, свързани със средновековната българска и славянска история, бих казал, че подобен въпрос отваря много теми за размисъл, на които могат да отговарят тесните специалисти в областта на славянската медиавистика и средновековната история. Важното е да подчертаем, че великото дело на славянските просветители братята Кирил и Методий е свързано с българската история и е повлияло и изградило религиозната, културна и социална история на много славянски народи.

Източник: Вестник 24 часа. 

За Ангел Карадаков

Виж още

Изпълни се една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров

На 11 януари се изпълва една година от кончината на протопсалт доц. Димитър Димитров, дългогодишен ...